היו אתם

אל תנסו להיות מישהו שאתם לא. בראש ובראשונה, הכי חשוב שתהיו עצמכם, תישארו נאמנים לעצמכם, תאהבו את עצמכם ותאמינו בעצמכם, כי אין דבר יותר מושך מאדם אותנטי שמאמין בעצמו וביכולותיו (ואין דבר פתטי יותר מאדם שמנסה להיות מישהו שהוא לא).

היו צנועים

זכרו שאתם לא צריכים שכל התלמידים בכיתה יאהבו אתכם וייבחרו להיות חברים שלכם – לפחות בהתחלה, אתם זקוקים רק לחבר אחד. אתם לא מחפשים קהל מעריצים, אלא חבר נאמן, שיעמוד לצדכם גם ברגעים הפחות זוהרים שלכם. לכן כדאי לנסות להיות נחמדים לכולם – היחס שאתם מעניקים לזולת יכול למשוך אליכם חברים פוטנציאליים שירצו להתקרב אליכם.

נצלו לטובתכם את הרשתות החברתיות

אנחנו נמצאים בעידן הרשתות החברתיות, ודרכן אפשר, בין היתר, לתקשר עם חברים ולקבל מידע על פעילויות מעניינות שונות. נצלו את המדיום הזה על מנת להתקרב לנערים ולנערות חדשים, ולחפש את המכנה המשותף שלכם איתם.

אל תהיו שיפוטיים

אל תשללו אף אדם ונסו להימנע מדעות קדומות – לפעמים דווקא זה שהכי לא נראה לנו בהתחלה הופך להיות החבר הכי טוב שלנו. השתדלו להיות קלילים ותנו הזדמנות לעצמכם ולסביבה להתחבר.

הצטרפו לוועדות ולפעילויות חברתיות

בררו אילו ועדות יש בבית הספר שאתם הולכים ללמוד בו, ואילו פעילויות יש במסגרתן. באותן פעילויות תוכלו להכיר חברים חדשים, ועל הדרך גם לעשות משהו טוב לאחרים ולעצמכם. כמו כן, מדובר בהזדמנות מצוינת לבלוט ולמשוך אחריכם נערים נוספים שרוצים לקחת חלק אבל מתביישים.

התייעצו עם המחנכת

אוקיי, הטיפ הזה נשמע מוזר, אבל היי – המחנכת יוזמת בדרך כלל שיחות היכרות עם כל התלמידים בכיתה, ואתם יכולים לשאול אותה אם היא התרשמה שמישהו מהכיתה דומה לכם ושאתם יכולים להסתדר טוב יחד.

נסו לקרוא את המפה החברתית

ההפסקה היא זמן מצוין לנסות להבין למי אתם רוצים להתחבר ועם מי אתם מרגישים בנוח. הסתכלו סביב, בדקו מי יושב ליד מי, אילו נערים יושבים בקבוצה, מי יושב לבד, מי מדבר עם מי, מי מתמקם בפינה מתחת לעץ. נסו לחשוב לאיזו קבוצה הייתם רוצים להצטרף ולמי אתם חושבים שתתחברו – וכך יהיה לכם קל יותר לחשוב על הצעד הבא שלכם. במידה וזיהיתם קבוצה מסוימת עם תחומי עניין דומים לשלכם, נצלו את ההזדמנות כדי לפתוח בשיחה שקשורה לנושא.

אל תילחצו

הכי חשוב – זכרו שאתם לא לבד! כולם חזרו מהחופש הגדול, וגם אם נראה שיש להם מלא חברים – הם לא מכירים אתכם, אז כבר יש מישהו לא מוכר בסיטואציה וזה משנה את כל הדינמיקה החברתית. חוץ מזה, אם אתם מרגישים בודדים או נבוכים מפני שאתם לא מכירים אף אחד, זכרו שאתם לא היחידים שמרגישים ככה – ואם תפנו בעצמכם לאחרים, גם תרוויחו חברים חדשים, וגם תמתגו את עצמכם כאנשים חברותיים ואמיצים. קחו הרבה אוויר, כי דף חדש נפתח - וזה הכי מרגש שיש!

 

הטיפים באדיבות שרון שגב, מנהלת תיכון גימנסיה נתניה, הלומדת בימים אלו הדרכת הורים במכון אדלר