בגיל 14 ילדים עוד רחוקים ממחשבות על קריירה ובכלל מלדעת מה הם רוצים לעשות כשהם יהיו גדולים. הם הולכים לבית ספר, לחוגים, אתם יודעים. בגיל 14, בילי אייליש לעומת זאת, כבר התחילה לבנות לעצמה קריירה בתור זמרת.

אייליש, או בשמה המלא בילי אייליש פיירט ביירד אוקונ'ל, נולדה בשנת 2001 בלוס אנג'לס. היא גדלה במשפחה של יוצרים. ההורים שלה שחקנים-תסריטאים ומוזיקאים ואחיה הגדול, פיניאס אוקונל, הוא מוזיקאי גם כן - זמר ומפיק. מילדות אהבה מוזיקה, והושפעה ממוזיקאים כמו לנה דל ריי, טיילר דה קריאייטור, ASAP רוקי ומיגל. היא הייתה שומעת הרבה היפ-הופ ואר אנד בי, אבל גם קלאסיקות פופ כמו "הביטלס".

אמנות ויצירה תמיד היו מורגשות בביתה של בילי. היא מספרת שהמשפחה שלה תמיד ניגנה ביחד ויצרה ביחד מוזיקה, ושמוזיקה תמיד הייתה נוכחת בבית. אייליש העריצה את אחיה הגדול, שהיה פעיל בעולם המוזיקה מגיל צעיר, וקיבלה ממנו השראה לעסוק בתחום בעצמה. 

בילי אייליש
מוזיקה תמיד הייתה נוכחת בבית. בילי אייליש

הוריה של אייליש בחרו לחנך אותה בבית, ולא לשלוח אותה לבית ספר. החלטה זאת אפשרה לה לחקור וללמוד תחומים שמעניינים אותה, ולהתעמק בהם עד הסוף. היא השקיעה הרבה זמן ומאמץ בריקוד וזאת הייתה הדרך שלה להביע את עצמה. מגיל צעיר מאוד היא גם התחילה לשיר במקהלות ולפתח את כשרונה המוזיקלי.

כשהגיעה לגיל הנעורים המוקדם, העולם הפסיק להיות לה הגיוני. היא נהייתה עצובה ומבולבלת, הרגישה שהעולם חרב עליה (כמו הרבה בני נוער אחרים), ולא ידעה איך להתמודד עם התחושות האלה.

כמו אמנים רבים אחרים, המוזיקה הפכה לדרך הטיפול שלה. היא הייתה יושבת עם אחיה פיניאס בחדר השינה שלו, ששימש עבורם כאולפן הקלטות. יחד היו כותבים שירים, לתוכם אייליש הייתה שופכת את רגשותיה, מחשבותיה והחוויות שלה. מרגע שהחלה להפיץ את המוזיקה שלה לקהל הרחב, ההצלחה לא איחרה לבוא. אחד השירים שהקליטו היה "Ocean Eyes", שיר שעוסק בהבנה של אדם את ההשפעה שיש לאנשים אחרים עליו, וכיאה לשיר פופ, ברצון לחדש מערכת יחסים שנגמרה. השניים העלו אותו לעמוד הסאונדקלאוד שלהם והשאר היסטוריה. מהר מאוד השיר הפך לויראלי ואייליש נהייתה כוכבת.

קול אפל

כבר שלוש שנים שהיא משחררת מוזיקה באופן די קבוע, מופיעה בפסטיבלים ובתוכניות אירוח, ממשיכה להגדיל את קהל המעריצים הנאמן שלה ומתגנבת ללב המיינסטרים של הפופ העולמי. בשלוש שנים היא הצליחה לצמוח מאמנית פופ אינטרנטית לזמרת בליגה של הגדולים. 

בילי אייליש 2
מסרבת להתאים את עצמה לציפיות של אנשים. בילי אייליש

באופן כללי, אפשר לראות שאייליש היא יוצרת שמוצאת את הסאונד הייחודי שלה מול העיניים של העולם, ולמרות החשיפה ומיליוני העיניים שנמצאות עליה, היא לא מפחדת להתנסות ונשארת תמיד נאמנה לעצמה, מהמוזיקה שהיא יוצרת, דרך הקליפים בהם היא מככבת ועד לבגדים שהיא לובשת. היא מסרבת להתאים את עצמה לציפיות של אנשים מכוכבת פופ נערה, פורצת את הדרך שלה ולא מוכנה לעשות את זה בתנאים של אף אחד אחר.

הכאב של הנוער

אפשר להזכיר את שמה של בילי אייליש בנשימה אחת עם לורד, טרוי סיוון וצ'ארלי XCX - מהפכני הפופ של השנים האחרונות. כולם יוצרים ואמנים צעירים עם קהל מעריצים נאמן ומסור שהצליחו להביא את הזווית המיוחדת שלהם לתוך עולם הפופ העצמאי. 

גם אייליש הצליחה כאמור ליצור חיבור מיוחד בינה לבין קהל המעריצים הענק שלה ברחבי העולם, דרך מדיות חברתיות והופעות. החיבור שלה כפרפורמרית לקהל שלה הוא מיוחד מאוד. נראה שהיא, כנערה וכיוצרת שמבטאת את הכאב שלה, מצליחה לדבר ולגעת בבני נוער אחרים שחווים חוויות דומות ולספק להם מרחב לעסוק בדברים שכואבים להם. 

בילי אייליש 3
מצליחה לדבר ולגעת בבני נוער אחרים שחווים חוויות דומות. בילי אייליש

אף על פי כן, פרסום בקנה מידה כל כך גדול הוא אינו דבר פשוט. אייליש לא מתביישת לדבר על המחיר שהפרסום גבה ממנה. בעבר תיארה את עצמה ואת כל המוזיקאים המקצועיים שהיא מכירה כאנשים עצובים ואמרה שהיא שונאת להיות מפורסמת. היא דיברה רבות על הדיכאון איתו היא מתמודדת כל חייה ועל השפעות הפרסום שלה על מצבה הנפשי.

עכשיו, אחרי שלוש שנים בהם עבדה קשה בשביל להוכיח את עצמה, אייליש מתוכננת להוציא אלבום הבכורה שלה. ב-29 במאי יצא "When We All Fall Asleep, Where Do We Go" ועם צאתו היא תתחיל בסיבוב הופעות בינלאומי. 

בילי אייליש 4
החתיכה החסרה בפאזל. בילי אייליש

האלבום כולו סובב סביב חוויות השינה של אייליש, והוא עוסק בחלומות, נדודי שינה, סיוטים וכדומה. את ההשראה היא שאבה לאלבום מתוך "bury a friend"'', שהוא אחד השירים באלבום, שהיה עבורה כמו החתיכה החסרה בפאזל וגרם לה להבין איך היא רוצה שאלבום הבכורה שלה ישמע ובמה הוא יעסוק.

אפשר לצפות מאייליש שתמשיך למרוד במוסכמות של מה מותר ומה אסור לכוכבת פופ להגיד ולעשות, שתמשיך להיות קול בשביל בני נוער שמתמודדים עם צורות שונות של כאב ושתמשיך ליצור מוזיקה מאתגרת ומרגשת. בטוח שעתיד גדול עוד נמצא לפניה. אנחנו מסתכלים על אחת מכוכבות הפופ העל של העתיד.