"הפחד הוא בעל בריתנו הבטוח ביותר", אמר הסופר הצרפתי-יהודי רומן גארי. ואמנם, אנחנו פוחדים מאז שאנחנו זוכרים את עצמנו, והפחד מלווה אותנו כבעל ברית נאמן (ואולי נאמן מדי?) שאינו מרפה - מאנשים זרים, מהמפלצות שמתחת למיטה, מיום ההורים, מהבגרויות ומהגיוס לצבא. אבל לצד הקונוטציה השלילית שיש לפחד, אנחנו גם נהנים לפחד - בין אם מסרט אימה בקולנוע או מנסיעה ברכבת הרים. דיברנו עם ד"ר סוזי קגן, מטפלת משפחתית בכירה ובעלת מרכז לטיפול רגשי, כדי לבדוק מה בדיוק עומד מאחורי הרגש המסתורי הזה שכולנו חווים.

למה בעצם אנחנו מפחדים?

"הפחד הוא חלק ממנגנון בריא ונורמטיבי שקיים בכל אדם, והוא נועד לשמור עלינו מפני סכנות. אילולא מנגנון הפחד, היינו מוצאים את עצמנו במצבים מסוכנים - למשל עומדים בקצה של צוק גבוה, נוהגים במהירות גבוהה ואפילו סתם לוקחים דברים בלי רשות. אנחנו זקוקים למנגנון הזה".

מאיזה גיל אנחנו מתחילים לפחד?

"בסביבות גיל שמונה חודשים התינוק מצליח להבחין לראשונה בין ההורים שלו לבין אנשים אחרים, ואז גם נוצר הפחד הראשון מכל מי שלא מהווה חלק מהדמויות הקרובות לתינוק ביותר - אנחנו קוראים לזה 'הפחד מזרים'. מדובר בפחד משמעותי אצל תינוקות, מפני שקשה להסביר להם שהם לא צריכים לפחד מהסבתא או מהדוד. מהפחד הזה, אנחנו מתקדמים לפחדים לא רציונאליים שמופיעים בגילאי 5-4, כמו הפחד מחושך או הפחד ממפלצות".

עד כמה הפחד הוא תוצאה של גנטיקה, או מושפע מאופן הגידול של ההורים?

"הפחד הוא קודם כל מנגנון ביולוגי. האמיגדלה, שנמצאת במוח, היא האחראית עליו, שכן היא מפרישה את אותות הפחד. היום אנחנו יודעים שהורים שנוטים לחרדה מעבירים לילדים את החרדה במטען הגנטי; אבל לצד זאת קיימת אפשרות של שיבוש באמיגדלה, כך שהילד יהיה 'פחדן' גם בלי קשר להוריו. בנוסף לכך, הפחד הוא גם התנהגות נרכשת, שהורים חרדתיים בדרך כלל מעבירים לילדיהם. הורים כאלה ישתמשו לעיתים תכופות במילים 'מסוכן' או 'מפחיד', שפת הגוף שלהם תשדר פחד וכולי. למשל, הרבה ילדים פוחדים מכלבים, לא מפני שננשכו על ידי כלב, אלא כי זה פחד שנרכש בעקבות התנהגות של ההורים".

מה קורה בגוף כשאנחנו פוחדים?

"בדרך כלל, יש שתי תגובות קיצוניות אפשריות למצבי פחד. האפשרות הראשונה היא מצב של freeze, כלומר תחושה שדומה לשיתוק - קשה להזיז את הידיים והרגליים ואפילו לדבר, פשוט חוסר יכולת לתפקד. האפשרות השנייה היא הפוכה - מצב של היפראקטיביות, שמתבטא בפעולה מואצת של הלב, האצה של הנשימות, רעד, הזעה ולעיתים גם בחילות והקאות".

מה ההבדל בין פחד אצל בני אדם לבין פחד אצל בעלי חיים?

"בני אדם ובעלי חיים מגיבים באופן שונה לפחד. רוב בעלי החיים נכנסים למנגנון של בריחה כשהם פוחדים, לעומת בני האדם, שאצלם זה מורכב יותר. כאמור, אנשים מגיבים לפחד באופנים שונים, בהתאם לסיטואציה ולסוג הפחד".

מה ההבדל בין פחד לבין חרדה או פוביה?

"פחד הוא דבר נורמטיבי שקיים אצל כולם, בעוד שחרדה היא פחד עמוק שפוגע בתפקוד היומיומי של האדם. למשל, יש הבדל בין אדם שפוחד לחצות את הכביש אך יכול להתגבר על כך בעזרת סיוע, לעומת אדם שלא יהיה מסוגל לעשות את זה לא משנה מה - זה מצב של חרדה. פוביה היא מצב קיצוני של חרדה".

בחדשות מדווחים על נפגעי חרדה, בייחוד בזמנים של מבצעים ומלחמות. מה זה אומר?

"נפגעי חרדה הם אנשים שעוברים זעזוע שגורם להם לתופעות פיזיולוגיות, החל בתחושות שדומות להתקף לב וכלה באובדן הכרה. בדרך כלל, הם זקוקים להתערבות רפואית בדמות תרופות הרגעה, ואחר כך, צריך להמשיך בטיפול פסיכולוגי מלווה. כך, הם יכולים לחזור לתפקוד מלא, אבל לא באופן מיידי, צריך לתת לזה זמן".

למה אנשים שונים מפחדים מדברים שונים? למשל, למה לא כולם מפחדים מגבהים?

"האמת היא שאין מחקר עם מסקנות מובהקות לגבי הסיבה לכך שאנחנו מפחדים דווקא מדבר אחד ולא מאחר. בכל אופן, פחד הוא איזשהו עיוות תפיסתי שהמוח יוצר אצל אנשים במצבים מסוימים, עם או בלי קשר לחוויה. למשל, אם אדם מפחד מעכבישים, זה מפני שהמוח שלו יצר את התגובה הזו לעכבישים באופן ספציפי. אולי הוא נעקץ על ידי עכביש, ואולי לא".

פחדים מסוגים שונים משפיעים על הגוף באופן שונה? למשל, פחד גבהים לעומת פחד במה.

"לא - ההשפעה הפיזית זהה, אבל יכול להיות שהגוף יגיב אחרת בסיטואציות שונות. למשל, אולי בפחד מעמידה מול קהל, אדם מסוים יקבל אלם, לעומת אותו אדם כשהוא נתקל בפחד שלו ממקקים, אז דווקא מנגנון הבריחה יעזור לו".

למה יש פחדים שעוברים לנו עם השנים, ופחדים חדשים שנוצרים?

"אני מתארת את זה כאילו שהפחד 'מחליף שמלות'. פעם פחדנו ממפלצות, אחר כך מחושך, בהמשך ממורה מסוימת ומאוחר יותר מהפסדים כלכליים. בכל אופן, כל הפחדים האלה הם מנגנוני הגנה, בין אם הם מציאותיים או לא. כמו שפחד ממפלצות הוא לא מציאותי, כך גם לאדם עשיר יכולה להיות חרדה מכישלון כלכלי, גם אם חי ברווחה כלכלית כל חייו; כלומר, אין לזה קשר למציאות, אבל הפחד שם והמוח מפרש אותו כמנגנון הגנה".

למה אנחנו נהנים לפחד, למשל בסרטי אימה ובאקסטרים?

"זה לא קורה לכולם, אבל יש אנשים מסוימים שאצלם האמיגדלה היא בתת הפרשה. כלומר, הם פוחדים פחות בהשוואה לאנשים אחרים, ולכן החוויה של להגיע לקצה של הפחד היא מהנה עבורם. אנשים כאלה יחפשו את חוויות האקסטרים, שאנשים אחרים לא יעזו אפילו לחלום עליהן. אגב, בשנים האחרונות, מספר האנשים שיש להם תת הפרשה באמיגדלה בעולם המערבי הולך ומצטמצם, ויש דווקא עלייה דרסטית באנשים שחווים פחדים וחרדות".

יש אנשים שלא מסוגלים לפחד כלל?

"כן. אנחנו מתייחסים לאנשים כאלה כבעלי מאפיינים פתולוגיים, כלומר שאינם בריאים נפשית לחלוטין. חוסר היכולת שלהם לפחד גורם להם להגיע למצבים קיצוניים, למשל של פגיעה באחר. אלה הם מצבים שבעייתיים לחברה. אצל דונלד טראמפ, למשל, נראה שמנגנון הפחד לקוי במדיה מסוימת".

איך מתגברים על פחדים?

"התהליך הוא לא פיזי, אלא נפשי. קיימים אמצעים טיפוליים שמלמדים את האדם להתגבר על הפחד, ורק אחרי שמתגברים על זה מבחינה נפשית, הגוף הופך לשותף. אז, יש גם הקלה מבחינה פיזית".