"איך האידיוט הזה עשיר ואני לא", רב המכר של יזם הנדל"ן היהודי רוברט שמין, שינה את חיי. מדובר בספר חובה לכל אדם בכלל, ולכל מתבגר בפרט. בעידן בו המהפכה הטכנולוגית בשיאה, הגיל שבו ניתן להגיע להישגים מקצועיים מרשימים ולרכוש ידע הופך למוקדם יותר מבעבר. התחרות על הידע ועל ההישגים, מחייבת אותנו להתחיל לחשוב על נושא זה בגיל צעיר, אבל רגע לפני כן, חשוב שכולנו נדע – השאיפה להיות אנשים עובדים (ומצליחים) היא נהדרת, אבל למה בתור בן נוער אני לומד שבחיי המקצועיים לא אעבוד, אלא אשתעבד לעבודה? זו הסיבה שהספר של שמין שינה את חיי. נעים מאוד, מתן פולן, בן 15 ממזכרת בתיה – תלמיד ויזם נדל"ן.

בן נוער – ובעלים של שתי דירות

כסף וחינוך פיננסי תמיד עניינו אותי. זה החל כבר מגיל צעיר כשמכרתי לימונים. מאז עברתי כמה עבודות בדרך, ולמדתי להתנהל עם הכסף שלי. לא פעם חברים באים להתייעץ איתי ולשאול שאלות על כסף. למשל, אם הם לא מבינים מה בעצם כתוב בתלוש המשכורת שקיבלו, למה ניכו להם חלק מהשכר ועוד. הספקתי להשקיע אלפי דולרים מכספי בבורסה, ולהשיג 7% תשואה, וכיום אני גם בעלים של שתי דירות בארצות הברית. צריך לומר, את הקרדיט לטיפוח ההיכרות עם עולם הנדל"ן והעולם הפיננסי צריך לתת לאמא שלי, שקלטה את הפוטנציאל ואת המשיכה שלי לעולמות אלו, ונתנה לזה מקום – למשל, כאשר יום אחד ביקשתי ממנה ללכת לקורס הכשרת יזמי נדל"ן של פרויקט X , שם רוברט שמין מרצה, והיא הסכימה.

בתחילה, החברים בפרויקט X, שכאמור מלמד איך לאתר נכסים להשקעה בארה"ב, היו בהלם מהנער שמסתובב להם בין הרגליים, אך עם הזמן התרגלו אלי. במהלך הקורס, אמא ואני מצאנו את עצמנו הופכים לשותפים עסקיים בשני נכסי נדל"ן. נכון לעכשיו אנחנו צופים לתשואה של 10% מהנכסים שרכשנו, זאת אחרי ששיפצנו ושיפרנו את ההשקעה שלנו (איתור אנשי מקצוע ושיפוצניקים בחו"ל זה משהו שנלמד במסגרת ההכשרה, ומאחר וזה נעשה באנגלית תוך כדי תנועה - גם האנגלית שלי השתפרה). ולמי שתוהה למה בחרנו לבצע את השקעות הנדל"ן שלנו בחו"ל? זה פשוט, בארה"ב אפשר למצוא נכסים ב30% מתחת למחיר השוק, ולקבל הלוואות מהבנקים של יותר מ80% לביצוע עסקאות נדל"ן. ובישראל? איפה תמצאו נכס ב30% מתחת למחיר השוק?

שיעורי נדל"ן - ASAP

אז כן, אני אמנם רק בן 15, אבל מבין בלא מעט תחומים בזירה הכלכלית. למעשה, לדעתי בכל בית ספר צריך ללמד שיעורי נדל"ן ושיעורי השקעות. נדל"ן, ובכלל כלכלה, הפכו להיות התחומים הכי משפיעים בחיים שלנו, ולא יכול להיות שבני נוער הם "קלולס" לגבי זה. אגב, לא מדובר רק בבני נוער – לא פעם מצאתי עצמי יושב עם אנשים מבוגרים ומסביר להם איזה סוג משכנתא מתאימה להם יותר.

כאמור, ענף הנדל"ן, ואפיקי ההשקעות הנוספים חייבים להילמד כשעורים בסיסיים. אני יכול לשתף אתכם שאם יש מישהו שהשפיע על חיי זה המורה שלי מבית הספר, שיום אחד אמר לי "קח 600 שקל ותעשה איתם מה שאתה רוצה", במסגרת ניסיונותיו להנחיל עבור בני כיתתי את עקרונות החינוך הפיננסי. כמה מורים כאלו אתם מכירים? מהסכום הזה ייצרתי 20% תשואה, באמצעות מסחר במטבעות וירטואליים (דבר שאני עוסק בו לצד הנדל"ן). אני משקיע וסוחר באלפי דולרים במטבעות אלו עבור בני משפחתי שהשקיעו אצלי, ומצליח לייצר עבורם תשואה לא רעה. כשחזרתי למורה שלי בכדי להחזיר לו את כספו – הוא לא הסכים לקחת. שוב אני שואל – כמה מורים כאלו אתם מכירים?

מתן פולק ורוברט שמין (צילום: צילום פרטי, מעריב לנוער)
מתן פולק עם היזם רוברט שמין בכנס של פרויקט X | צילום: צילום פרטי, מעריב לנוער

מה שאני מנסה להגיד זה שאת הכניסה שלי לעולם הפיננסי התחלתי בבורסה, את הקפיצה המשמעותית עשיתי בפרויקט X, שם למדתי על עולם הנדל"ן, ואין לי ספק שנקודת הפתיחה שלי היא טובה יותר משל הרבה בני נוער אחרים בגילי. ועדיין, זה לא שאני לא חכם יותר, ולא בהכרח מוכשר יותר – פשוט פתחתי את הראש במטרה להתעניין בתחומים מאתגרים, ולדעתי גם בסיסיים. במקביל, אני לגמרי נהנה מהילדות שלי ועושה גם קצת שטויות מדי פעם כמו שכל ילד צריך לעשות – זה לא צריך להיות "או או", זה יכול להיות "גם וגם".

אז מה המסר העיקרי שאני רוצה להעביר מהטקסט הזה? אם אתם הורים לילדים, קחו שניה ותחשבו – איזה ידע אני יכול להעניק להם היום כדי להקל עליהם את המחר? איך אני יכול לעזור לילד שלי להבין על מה כולם מדברים כשהם מדברים על שוק הנדל"ן, או מה זה פנסיה או איך בכלל לקרוא את תלוש המשכורת הראשון שלו.

אם אתם ילדים בגילי – בחיאת, עזבו רגע את האינסטוש ותעשו גוגל על הדברים האלה.

ואם אתה שר החינוך, שאולי במקרה קורא את דבריי – בנט, אם אתה באמת אח, תדאג שהדור שלי ייצא מבית הספר עם ידע שיצייד אותנו כל החיים. שנדע מתי דופקים אותנו עם משכנתא, שנדע איך להבין את המשכורות שלנו, שנדע מה קורה פה.