אמש (מוצ"ש) התקיימה עצרת מחאה בגן מאיר שבת"א בעקבות אירוע הדקירה שהתרחש בשבוע שעבר במצעד הגאווה בירושלים ולזכר הפיגוע בבר-נוער לפני שש שנים. בין האלפים שלקחו חלק בעצרת נמנים חברי כנסת, שרים ונכבדים נוספים, אך הנוכחות החשובה מכולם הייתה של בני הנוער, דור העתיד שהגיע למחות על ההומופוביה ועל הגזענות.

"אני חולם על מדינה יותר טובה"

"מי שביצע את זה אינו חלק מעמי, הוא אולי ישראלי אבל לא מייצג את ישראל", טוען אלון דיאז דנסס מרעננה, שנכח בעצרת ורואה את האירועים האחרונים בחומרה. "גדלנו עם זה שהאויב בחוץ, אבל עכשיו אנחנו צריכים להתמודד עם העובדה שהאויב הוא גם בפנים, בתוך תוכנו. הפיגוע במצעד הגאווה בירושלים הוא פגיעה לא רק בקהילה הגאה, אלא בכל מדינת ישראל, בדמוקרטיה ובעולם החופשי".

>> גאווה ודעה קדומה: כתבתנו הדתייה קוראת להפסקת השנאה

אולם אלון בן ה-15 הוא לא מאלה שמרימים ידיים. "למרות שעליתי מארגנטינה לפני כ-3 שנים בלבד, המקום היחיד שבו אני באמת מרגיש בבית הוא ישראל", הוא אומר. "נכון שקשה, מסוכן ומאוד יקר כאן, אבל זה המקום היחיד שיש לנו בעולם. אני מאמין וחולם על מדינה יותר טובה. אני לא אומר יום יבוא, אלא נלחם כדי להביא את היום הזה".

"פעולות ה'תג מחיר' הן לא אנושיות"

"התמיכה באירוע הדקירה הזה או הניסיון לתת לו לגיטימציה מכעיסים אותי מאוד", מזדעזעת נטע מושקוביץ, בת 16 מהוד השרון. במבט רחב יותר, נראה לה טבעי לקשר בין הפיגוע במצעד הגאווה לפעולות תג המחיר, שהאחרונה שבהן גבתה את חייו של תינוק פלסטיני שנשרף למוות: "כל פעולות ה'תג מחיר' הן לא אנושיות. נקמה באזרחים תמימים לא משפרת את מצב האוכלוסייה הנוקמת". להשקפה הזו שותף גם נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס, שנאם בעצרת ואמר: "מי שמכנה את מצעד הגאווה כמצעד בהמות אל יתפלא כשמורמת סכין על נערה בת 17. מי שמסית נגד אזרחי ישראל הערבים, שלא יתפלא כי מציתים כנסיות ומסגדים ולבסוף שורפים תינוק חי בשנתו".

חייבים להישאר מעודכנים? הצטרפו אלינו בפייסבוק!

נטע היא פעילה פוליטית כבר כשנה. "אני לא יודעת במה אעסוק בעתיד, אבל להיות חברת כנסת או בממשלה זה חלום שאני מקווה לממש", היא חולקת איתנו, ועל פעילותה כיום מסבירה: "בימים אלה אני עובדת מול משרד החינוך למען השתתה של לימודי הדמוקרטיה בכל מסגרות החינוך הפורמלי בישראל. כלומר, שיחה על הקו שבין ביקורת, הסטה ואלימות, וכן נושא קבלת השונה ודעותיו. אני גם פעילה כבר שש שנים בתנועת הנוער 'כנפיים של קרמבו' ששמה לה כערכים מרכזיים את קבלת השונה ואת השאיפה לשוויון זכויות".

"הנוער הוא הסיכוי הנצחי לאושר של האנושות"

"ללא ספק מדובר בחציית קו אדום, הם לא יכולים להרשות לעצמם לבוא ולפגוע", אומר יובל בורוביץ' בן ה-16 מקיבוץ שדה יואב. "הפיגוע במצעד הגאווה בירושלים הוא מחדל משטרתי מזעזע. ממש כאילו רבין קם מהמתים ומתכנן עצרת, ולא יבדקו אם יגאל עמיר מתכנן להגיע".

הוא מוסיף: "אני תופס את העצרת כאירוע מרכזי וחשוב בדרכה של הקהילה הגאה לצמיחה. מרטין בובר אמר פעם שהנוער הוא הסיכוי הנצחי לאושר של האנושות. כנער אני מרגיש שהעצרת הזו ודומותיה הן מאוד משמעותיות, ומאוד חשוב שבני הנוער יגיעו אליהן כדי להשמיע את קולם".