התמודדות של כלבים עם פחדים מרעש של נפצים, קפצונים, כדורי פיקות ויתר מרעישים ומתפוצצים הנפוצים בחג הפורים וביום העצמאות יכולה להיות עניין לא פשוט.

הכלבים עלולים בהחלט לברוח ולהסתתר, ואפילו לא לאכול במשך ימים ארוכים, בשל הרעש הלא נעים, אותו הם חווים כטראומה קשה. חשוב לזכור שחוש השמיעה של הכלבים מפותח ועדין פי כמה וכמה מזה של בני האדם, כל שביב דציבל נקלט אצלם כמהומת אלוהים - וזאת לצד העובדה כי אין לכלב יכולת תבונית להבין את מהות הפיצוץ.

כלבים הם חיות המסגלות הרגלים בהדרגתיות, וכל שינוי או גירוי דומיננטי התוקף אותם במהירות ובהפתעה מפחיד אותם וגורם להם למצוקה קשה בה מופעלים כל חושיהם לטובת התגובה האינסטינקטיבית הקדומה – "הילחם או ברח".

אצל כלבים, ממש כמו אצל בני-אדם הסובלים מפוסט-טראומה ממלחמה, בכל פעם שמתהווים מסביבם ריח, מראה או רעש הנקשרים בזיכרונם עם האירוע הטראומטי – כמו ריח אבק שריפה או קול נפץ – הם חווים פלאשבק מהאירוע הקשה, הבא לידי ביטוי במגוון התנהגויות פיזיות חרדתיות: רעד, הזעה מוגברת, חוסר שקט מוטורי ועוד. בעת שהם נתקלים בזיכרון תת-מודע או מודע מהאירוע, כלבים שחוו טראומה קשה מרעשים חזקים עלולים במסגרת התגובה הפוסט-טראומטית לברוח מהבית, לרעוד, לרייר ואפילו להשתין מפחד.

מקור הבעיה נעוץ בדרך-כלל בשלבי הגורות, בעקבות טראומה מסאונד חזק של פיצוץ שהגור היה חשוף אליו ללא התראה מוקדמת. במקביל, פחד מרעשים יכול להתפתח גם בכלבים בוגרים שנבהלו בעברם מעוצמת רעש חזקה - בשילוב אופיו החששני של הגזע שלהם.

כבר לא בחנויות, אבל עדיין נמכרים (צילום: משטרת ישראל, מרחב שרון)
בשביל הכלבים מדובר בסיוט | צילום: משטרת ישראל, מרחב שרון

איך אפשר בכל זאת להכין את הכלב לרעשים?

ראשית, יש לבנות באופן הדרגתי את יכולותיו ומסוגלותו של הכלב להתמודד עם קולות הנפץ. לימוד של גירוי חדש לכלב מצריך הנחייה וליווי נכונים, ממש כמו שמלמדים ילד כיצד יש לחצות את הכביש. כשם שלא נשלח אותו לחצות לבד, גם את הכלב צריך ללוות הדרגתית בחשיפה לרעשים.

פתרון מהיר וקליל לכך ניתן למצוא ביוטיוב ובאפליקציות שונות הזמינות בסלולר - קיימים מיקסים, אפקטים וסאונדים המדמים את קולות הנפץ של זיקוקי הדינור או פיצוצים אחרים. על החשיפה להתבצע, כאמור, בליווי צמוד ובהדרגתיות, קודם-כל בעוצמת קול חלשה, תוך הגברתה מדי מספר ימים.

כדאי להתייעץ עם מאלף כלבים לקבלת הדרכה מלאה והבנת אופי הפיתרון האישי המתאים לכלבכם.

צפו: שריפה הציתה מופע זיקוקים
את הכלבים זה פחות משמח | צילום:

מה לעשות יום לפני תחילת ההרעשה?

בשעות שלפני תחילת החג יש לאטום את הבית מרעשים בכדי להקטין את עוצמת הסאונד של הזיקוקים. בנוסף, ובמידה ותהליך העבודה עם הכלב טרם הושלם והוא עדיין מפחד מרעשים חזקים, אין ברירה – אלא להישאר בבית עמו ולפנק אותו בחטיפים בזמן שהוא רגוע – הן כפיצוי על 'עוגמת הנפש' הנגרמת לו, והן כתגמול עבור התנהגותו הטובה, הישארותו רגוע ושיתוף הפעולה שלו.

בנוסף, לא מומלץ לחפש את הכלבים – עבור הבעלים זה אולי נראה משעשע, אבל זה רק גורם לכלב ליתר מתח ותחושת אי-נוחות.

בהשקעה נכונה של זמן ומאמץ מצד הבעלים, תוך שילובו האפשרי של מאלף כלבים מקצועי בתהליך, ניתן להפוך את חוויית הפחד מפני רעשים אצל הכלב לתהליך נכון ומתגמל בחינוכו.

כדאי לשים לב לתגובות המתפתחות במהלך חייה של חיית המחמד האהובה, שכן, כאמור, כלב יכול בהחלט ללמוד לשאת את הפחד ולהתמודד עמו כמשהו מובנה באופיו ובהתנהגותו.

ולסיכום - חשוב להכיר בכך שלא ניתן להגיע עם כלבים לפיתרון מלא של הבעיה, שכן תמיד יהיה טמון בהם פחד נסתר הנובע מעצם היותם בעלי חיים שמקורם הגנטי בטבע הפראי, שם עליהם תמיד להיות על המשמר. עם זאת, כל שיפור ברמת הפחד יקל על חיי הכלב, וכפועל יוצא, כמובן, גם על חיי הבעלים.

טל שלוש הוא מנכ"ל מרכז הכלב והאדם