דניאל עמית הוא קומיקסאי מוכשר שברזומה שלו ניתן למצוא שני ספרי קומיקס. בנוסף, הוא מוזיקאי מחונן שאולי יצא לעין שלכם לקלוט אותו בעונה הראשונה של "אקס פקטור", ויש מצב שתפסתם אותו גם באחת ההופעות וההרצאות שהוא מעביר ברחבי הארץ – כל זאת והוא רק בן 21. ואה, כן, על הדרך הוא גם אוטיסט עם תפקוד גבוה, אבל זה ממש לא רק מה שמגדיר אותו. לכבוד צאת ספר הקומיקס השני שלו, "אוטיסטה 2", שוחחנו איתו על החיים כאוטיסט, הספר החדש וכל מה שביניהם.

גיבור ראשי

בשני ספרי הקומיקס שלו, שאת שניהם ניתן למצוא על המדפים בחנויות הספרים, דניאל מראה בצורה משעשעת וחדה, בשילוב של כנות מחממת לב, את החיים כאוטיסט.  יותר מכל דבר, זהו מבט אמיתי על החיים של נער אוטיסט, ומאוחר יותר כבוגר אוטיסט, חיים שמלויים בלא מעט אתגרים וקשיים לצד המון אהבה וקבלה. 

מהי לדעתך החשיבות של ספר כזה לילדים אוטיסטים ולאוטיזם בכלל?

"בעיני 'אוטיסטה' הוא לא רק קומיקס, אלא גם שליחות. הוא לא רק עוזר לאוטיסטים להרגיש טוב עם מי שהם, אלא גם עוזר לכל מי שמרגיש נבדל מאחרים להזדהות ולהתחבר לדמויות בספר.

דניאל עמית (צילום: צילום פרטי)
אני אוטיסט גאה. דניאל עמית | צילום: צילום פרטי

אנשים לא אוטיסטים אמרו לי שזה מדבר גם אליהם, ולדעתי זה כך מכיוון שלאוטיסטים יש את אותם הקשיים ואותן החוויות כמו שיש לאנשים רגילים, רק שאצל אוטיסטים החוויה שנוצרת היא חזקה פי 100, היא קיצונית מאוד. ברור שאוטיסטים מתחברים יותר לספר, אבל זה כי הוא גם פותח בפניהם את האפשרות לקבל את עצמם, ולא מעט 'יצאו מהארון' בזכותו. אני מקווה ומאמין ש'אוטיסטה' יכול לעודד אנשים לפרוץ גבולות ולקבל את עצמם כמו שהם".

הנסיך הקטן

מלבד ספרי הקומיקס שלו, דניאל הוא גם מוזיקאי מוכשר שלפני כארבע שנים שנתן הופעה מהפנטת בעונה הראשונה של "אקס פקטור". אל במת האודישן עלה עם החולצה "אני אוטיסט גאה", ושר את השיר הקסום "הנסיך הקטן" של יהונתן גפן. מאז אותה עונה של "אקס פקטור" – שללא ספק הראתה כי יש לו את האקס פקטור – דניאל המשיך לכתוב ולהלחין שירים מקוריים, ובקרוב הוא גם ייצא לסיבוב הופעות אינטימי. "במהלך ההופעות האלה אני מתכוון להרצות על אוטיזם, לענות על השאלות שכולנו שואלים את עצמנו בהקשר של אוטיזם וסביבה, ואופיע עם שירים מקוריים, שירים על אוטיזם, בגיטרה אקוסטית ופסנתר. אני מרגיש שחשוב לי לעשות הסברה, כי הרבה אנשים לא מבינים אוטיסטים ונוטים להתייחס אליהם באופן שגוי ולפעמים אפילו מעליב".

אין תמונה

מה חשוב לך שיידעו על החיים כנער אוטיסט?

"אוטיזם זה ממש לא פיקניק. הרבה אנשים אומרים לי 'אתה מוכשר ולא רואים עליך את האוטיזם, איפה הקושי?', אבל יש המון בדידות, חרדות וכאב בחיים שלי בגלל הקשיים שבאוטיזם. החיים עם אוטיזם הם לא חיים פשוטים ואני חווה משברים בכל יום שעובר, אבל בסופו של כל יום אני יכול להגיד שאני די מרוצה מהחיים שלי ומשתדל תמיד להסתכל על הצד החיובי. אני גאה לומר שאני שייך לקהילה של אנשים מיוחדים, כישרוניים וצנועים, שלא תמיד מצליחים לתקשר אחד עם השני, אבל אם הם מבינים את זה, אז השמיים הם הגבול מבחינתם".

אתה בחור בן 21 עם סיבוב הופעות, הרצאות, ושני ספרים בחנויות - אילו עוד שאיפות יש לך לעתיד?

"האמת? אני רוצה חיים כמו של כל אחד אחר. אני רוצה להיות עצמאי כמו כולם, שתהיה לי זוגיות יציבה, חברים ולחיות את החיים במלואם. ברור שלא אצליח לממש את הכל, אבל גם אם לא אצליח, לפחות ניסיתי, לא?"