1. בחזרה לעבר

שעשועוני הטלוויזיה הם פיתוח מתקדם של שעשועוני רדיו. בהתחלה, המתחרים הגיעו לאולפני התחנה ובדרך כלל נדרשו לענות על שאלות טריוויה פשוטות, כשהעונה על מספר השאלות הרב ביותר - מנצח. מעניין איך הם הסתדרו בלי לנטרל פצצות, להיזרק לבורות ולצנוח ממעליות...

2. ראשון!

ב-31 במאי 1938 עלתה בערוץ BBC התוכנית "Spelling Bee", בה מספר מתחרים נדרשו לאיית מילים מסובכות. הפורמט הפך למפלצת של ממש ונמכר לעשרות מדינות ברחבי העולם כשהוא מסמן עידן חדש בטלוויזיה העולמית. בדיעבד, זה היה שעשועון הטלוויזיה הראשון בעולם.

3. איך שגלגל מסתובב

"גלגל המזל" הוא מוותיקי השעשועונים המשודרים בעולם. הפורמט, אותו פיתחה חברת "King World", משודר למעלה מעשרים שנה ברחבי העולם, ובחלקן אף שודר בישראל.

4. איפה הפרס שלי?!

שעשועון הטלוויזיה הראשון בישראל היה "זה הסוד שלי", ששודר לראשונה ב-1975 בערוץ הראשון. בשעשועון, שהונחה על ידי אורי זוהר וטוביה צפיר, התחרו ביניהם מפורסמים על פיצוח סוד של אדם אלמוני שעומד מולם. שעשועון זה היה הראשון והאחרון בישראל שלא חולקו בו פרסים כלל.

5. שעשועון נולד

לפיתוח שעשועון יש מספר שלבים, שמסתמכים אחד על השני כך כשבכל אחד מהם הכול יכול לקרוס. קודם כל, צריך צוות מוחות ערמומיים שישבו ויתכננו את השעשועון לפרטי פרטים: מי קהל היעד שלו, מה אופי המשימות, מה יחשב ניצחון או הפסד ובעיקר מה מייחד אותו מכל השאר. לאחר מספר ניסיונות של הרצת המשחק, מגיעים פיילוטים שמקיים הערוץ, שעשויים גם הם להיכשל. לא פשוט.

6. גנוזים

כבר היו מקרים בהם אחרי השקעה של מאות אלפי דולרים בשעשועון, כל העבודה ירדה לטמיון והשעשועון בוטל. למשל, שעשועון בארצות הברית שבדק האם מתחריו חכמים יותר מילדי כיתה ו' נגנז כי פורסם שהילדים בו תודרכו מראש על ידי ההפקה לגבי התשובות הנכונות. פויה.

7. עסק יקר

רוצים להפיק שעשועון טלוויזיה? תכינו את הארנק.  עם אנשי הקריאייטיב, כותבי השאלות והמשימות, הצוות הטכני, העורכים, היועצים השונים וכמובן המנחים – עלות הפקת עונת שעשועון אחת עשויה להגיע למספרים בעלי שישה אפסים.

8. פספסתם

זוכרים את יגאל שילון? בין השעשועונים הטלוויזיוניים שניפק במהלך הקריירה הענפה שלו נמנים "פספוסים" (ששודרה עשרות שנים במצטבר), "סתאאאם" (אותה תכנית, רק לילדים), "תראו מי שואל" ששודרה בערוץ 10 ו"נראה אותך" שמשודרת בערוץ 2.

9. בירת הפורמטים

ישראל היא ללא ספק מעצמת שעשועוני טלוויזיה עולמית. השחקנים הראשיים בענף היום הם ארז טל ואברי גלעד, והשעשועונים שפיתחנו הפכו ללהיטים חוצי מדינות ויבשות. כך, למשל, השעשועון "הכספת" בהנחיית ארז טל נמכר תוך פחות משנתיים לכ-20 מדינות ברחבי העולם.

10. כוכב נופל

שעשועון טלוויזיה צרפתי בשם "My Parents Are Gonna Love You" (ההורים שלי הולכים לאהוב אותך) מפגיש בין שני מתמודדים, כאשר כל אחד מהם מקבל על עצמו לשכנע את ההורים שלו שהוא עומד להינשא לסלב ושהם מוזמנים לארוחת ערב כדי לפגוש אותו. בארוחת הערב הם פוגשים את הסלב, אלא שאז הוא מתנהג מוזר (כמה מוזר? משהו כמו לרקוד על השולחן בעירום).

11. טיפש בסטייל

חושבים שבשעשועונים עונים תשובה נכונה והולכים הביתה? שעשועון הטלוויזיה הבריטי "Qi" (ראשי תיבות של Quite Interesting, ובעברית: די מעניין) משודר שם מ-2003 ובוחן את היכולת של מתמודדיו לענות תשובה מקורית ככל האפשר. ולא רק זה: המנחה גם גורע נקודות ממתמודד שעונה תשובה "לא רק שגויה אלא גם ברורה באופן פתטי".

12. הו הו הו

בעולם ציינו ממש לאחרונה את חג המולד. בפינלנד משודר שעשועון טלוויזיה בשם "Rescuing Santa" (מצילים את סנטה) שבו סנטה קלאוס נחטף והמתמודדים נדרשים לחפש אותו, כשמוטלות עליהן משימות הקשורות לחג. חבל שאצלנו לא מפיקים את "מצילים את אליהו הנביא".

13. שיגעתם את סבתא

באחד משעשועוני הטלוויזיה היפניים, על המתמודדים להציל את סבם וסבתם מבית שעולה באש. בנוסף, על מדרגות הבית שפכו שמן מבעוד מועד, מה שגורם למשימה להיות חלקלקה למדי. חשבתם שזה הסוף? בתחתית המדרגות יש שתי בריכות, ועל המתמודדים להצליח לא לטבוע עם סבא וסבתא.

14. הגזמתם

בחודש יולי האחרון התחוללה סערה ציבורית לאחר ששעשועון טלוויזיה סיני חדש ביקש להעמיד שתי נשים צעירות שהתחרו ביניהן מי מצליחה לספק גבר במהירות רבה יותר. אחד מהסרטונים הללו שעלו ליוטיוב הגיע לשני מיליון וחצי צפיות, והציבור שרתח על השערורייה תמה עד כמה רחוק אפשר ללכת כדי להשיג רייטינג (וכסף).

15. לא מצחיק

רב, נזיר בודהיסטי, כומר ושייח' - לא, זו לא התחלה של בדיחה, אלא שעשועון טורקי מסעיר בו הארבעה מנסים לשכנע, כל אחד בדרכיו, מועמד אתאיסט תורן להמיר את דתו. מה הפרס, שאלתם? עלייה לרגל לאתר הקדוש ביותר לדת שאליה הומר המועמד.

16. אקסטרים בלב ים

שעשועון הטלוויזיה "המבצר" הגיע אלינו מאיטליה ומצרפת, ושודר בהמשך גם בישראל בגרסה הרבה פחות מגניבה. במקור השעשועון התרחש בטירה מבודדת בים. קבוצת מתמודדים עברה שם משימות שונות וצברה מפתחות, כדי להשיג פרסים כספיים יקרי ערך.

17. שעשועון + טוויסט = ריאליטי

אחת מחלוצות תוכניות הריאליטי בישראל היא למעשה פיתוח של שעשועון טלוויזיה ותיק למדי. מדובר כמובן ב"כוכב נולד", הבת של "לא נפסיק לשיר", שעשועון בו התמודדו שתי קבוצות והתחרו בינהן מי מזהה יותר שירים ישראליים. העונה הראשונה של כוכב נולד הייתה שילוב של ריאליטי עם שעשועון טלוויזיה, ורק בהמשך קיבלה התוכנית אופי של תחרות כשרונות של ממש.

18. גם לילדים

אין צורך להרחיב את הדיבור על "ששטוס", שעשועון הילדים שכולנו גדלנו עליו וששודר בערוץ הילדים החל מ-1994, מוותיקי שעשועוני הטלוויזיה לילדים בעולם. בעקבותיו הגיעו אלינו "נדחפים" ו"הבנים והבנות", אבל הגעגוע לילדי כיתה ד' מבית ספר רגבים בקריית משהו מתפלשים בבוץ ומחפשים מפתח בחדר החושך עדיין לא נמוג.

19. עד הקצה

יפן היא ללא ספק גן עדן לשעשועונים ביזאריים. בין היתר, נוכל למצוא שם שעשועוני טלוויזיה שמבקשים ממתמודדים להיאבק בטורפים בשידור ישיר, ואפילו משימת הפשטת בני אדם תוך כדי נסיעה על מתקן בלונה פארק. בארצות הברית שודרה במשך שתי עונות תכנית טלוויזיה שנשאה את השם "שרדתי שעשועון טלוויזיה יפני" – ששלחה אמריקאים לטוקיו לבדוק את קצה גבול היכולת שלהם.

20. אמאל'ה ג'וק!

קחו שני מתמודדים, צינור וג'וק. מה קיבלתם? עוד שעשועון יפני. בשעשועון הזה המתמודדים מחזיקים את הצינור שבתוכו מנמנם הג'וק – והמטרה של כל אחד מהם היא לנשוף את הג'וק לתוך הפה של המתמודד השני. בהתחשב בעובדה שאצלם החרק המבחיל הוא אוכל, אנחנו לא בטוחים עד כמה הם סובלים.