1. אה, סנטה קלאוס גם לא אמיתי?!

אנחנו נשבעים שאנחנו אוהבים חדי קרן, אבל צריך לשים את הדברים על השולחן – היצורים המהממים האלה אמיתיים בערך כמו שסנטה קלאוס באמת קיים (כלומר, למי שלא הבין – הם לא. סורי שביאסנו אתכם פעמיים). ההיגיון אומר שהם פשוט פרי המצאתו של יצרן צעצועים גאון או מאייר של דיסני, אבל האמת היא שההיסטוריה של חדי הקרן מתחילה בכלל במיתולוגיות אירופאיות עתיקות. הסיפורים אמנם משתנים בין מיתולוגיה אחת לשנייה, אך יש להם בסיס אחד משותף – בכולם נחשב חד הקרן לייצור אצילי וטהור, והוא אף פעם לא מוצג בהם בצורה שלילית. כשחושבים על זה, איך אפשר אחרת? הייצור הצחור בעל הקרן הכסופה לא יכול לפגוע בזבוב, ומתקיים רק משתייה של טיפות הטל. לפי אחת המיתולוגיות, חד הקרן מחזיק ב"אמת אלוהית", והוא לא מהסס להשתמש בקרנו כדי לנגוח היישר בליבם של השקרנים. מסופר שחדי הקרן נמצאים רק ליד בתולות (כנראה בגלל ההקשר שהעולם הישן עשה בין בתוליות לטוהר) וזו הסיבה שבמוזיאון הלאומי של ורשה ניצב פסל המציג את מריה הקדושה מלטפת חד קרן שיושב על ברכיה.

2. הקשר המעניין בין ספגטי, חדי קרן ואלוהים

יש אנשים שמאמינים באלוהים ויש אנשים שמאמינים בחד הקרן הוורוד הבלתי נראה. אוקיי, הקבוצה השנייה לא באמת מאמינה במה שאתם אולי חושבים שהיא מאמינה בו (למרות שתודו שזה היה יכול להיות ממש מגניב) – אותו חד קרן ורוד ובלתי נראה הוא דמות פיקטיבית שהומצאה על ידי אתאיסטים שמאסו בגופים דתיים, שמנסים להוכיח את קיומו של אלוהים על-ידי המשפט: "אם אלוהים לא קיים, תוכיח לי שהוא לא קיים". על אותו משקל בדיוק, וכדי להפריך את הטענה הזו, האתאיסטיים המציאו את חד הקרן הוורוד, שהרי – משום שהוא בלתי נראה – לא ניתן להוכיח שהוא לא קיים. אז מה הקשר בכלל לספגטי? גם "מפלצת הספגטי המעופפת" היא "אל" שהמציאו האתאיסטיים כדי להציב מראה מול אלה שדורשים להוכיח תיאוריות שלא ניתן להוכיח. מי שהגה את רעיון מפלצת הספגטי (לנו היא נשמעת דווקא די חמודה), היה אזרח אמריקאי בשם בוב הנדרסון, שהמציא אותה בתגובה להחלטה של מחלקת החינוך בקנזס לאשר לימודים של "תכנון תבוני" על חשבון ובמקום תורת האבולוציה בשיעורי המדע. לפני תכנית הלימודים של החינוך התבוני, קיים כוח עליון שאחראי לקיום שלנו, ששולל את כל תהליך האבולוציה לחלוטין, והנדרסון חשב שמכתב בו הוא דורש להקצות גם שעות לימוד שוות על מפלצת הספגטי המעופפת, ישים באור מגוחך יותר את החלטתם.

טרנד חולף או אולי תופעה חברתית?

3. ארץ חדי הקרן המובטחת

סקוטלנד השכילה לעשות את כל מה ששאר המדינות לא העלו בדעתן אפילו, כשהכריזה על חד קרן כבעל החיים הלאומי של המדינה. אם תציצו על הסמל שלה, תוכלו לראות שמשני צדדיו מצוירות דמויות של חדי קרן עם כתר שמונח על ראשם (יש שם גם קוף ואריה חמוד, אם תהיתם). הסקוטים ממשיכים להוכיח את אהבתם ליצור הקוסמי בציון יום חד הקרן הלאומי, שחל ב-9 באפריל, והמיתולוגיה הסקוטית עשירה בסיפורים על היצורים היפהפיים האלה, וזו מבחינתנו סיבה מספיק טובה לחשוב שסקוטלנד היא המדינה הכי שווה בעולם! בשנה החולפת למשל, הציבו לרגל החגיגות פסל חדש של קרן במחוז גלוואי, שמתנשא לגובה של שבעה מטר, ובאופן כללי אפשר למצוא פסלים נוספים בדמותם של חדי הקרן בכל רחבי סקוטלנד, וממש לא רק ביום חד הקרן! ביוש, זזנו להזמין כרטיס טיסה.

4. למישהו יש וואנזי חד קרן להשאיל לנו?

מעניין לחשוב למה חדי הקרן, ש"קיומם" נודע עוד מתקופת ימי הביניים, הגיעו לשיא הפופולריות שלהם רק בשנים האחרונות (למי עוד יש טי-שירט חדי קרן מזארוש?!). חד הקרן הוא כבר לא רק יצור מסתורי מהמיתולוגיה האירופאית, אלא הוא טרנד של ממש, שהשתלט על תחומים רבים בחיים שלנו. הלהיט הטרנדי ביותר של השנים האחרונות, הוא צביעת השיער בגוונים צבעוניים, ממש כמו הזנב המרהיב של חד הקרן המודרני, שמזכיר קשת בענן. היצורים הקסומים מצאו את מקומם הטבעי בתעשיית האופנה, ואפשר לראות את דמותם המקסימה (או דימויים בהשראתם) על בגדים, אקססוריז, פיג'מות וואנזי, נעלי בית ואפילו ועל כוסות. גם רשת סטארבקס האגדית, הייתה חכמה מספיק בשביל לנצל את הטרנד לטובתה, והמציאה את "פרפוצ'ינו חד הקרן" – משקה צבעוני ומנצנץ, שהתגלה למרבה הצער כלא ממש מוצלח מבחינת הטעם. אבל אל דאגה, המכירות שלו ממש לא נפגעו בגלל העובדה הפעוטה הזו - כי מה זה נצנצים לעומת טעם?!

5. ויגור זאב עם כבש, וקרנף עם חד קרן

בשנת 2010, בתזמון די חשוד, המרכז המדעי של אונטריו בקנדה פרסם סרטון וידאו באורך של 4 שניות בדיוק שבו נראה חד קרן אמיתי (!) כביכול – יצור צחור ובעל קרן כסופה, שנכנס לתוך צמחייה ונעלם בה. נציגי המרכז טוענים שעובר אורח מסתורי צילם את המחזה הנדיר, אבל אם נחזור רגע למציאות, הרבה יותר הגיוני שמדובר בסרטון מפוברק, ששימש כתעלול יח"צני לקידום תערוכה חדשה של המרכז, שעסקה בקשר שבין המדע ואגדות. אבל בואו נוותר רגע על הציניות – יכול להיות שחדי קרן בעצם כן קיימים בעולם שלנו! הסברה הרווחת היא, שחד הקרן הוא בעצם אידיאליזציה של הקרנף (בגלל הקרן הבודדה באמצע המצח, שמשותפת לשניהם). הקרנף הוא חיה כבדה ואפורה, אך מיוחדת בזכות הקרן שלה, וחד הקרן הוא פשוט ככל הנראה, גרסה משופרת שלו. אפרופו קרנפים, ייתכן שחדי הקרן הצליחו להשתחל מלכתחילה אל כל כך הרבה מיתולוגיות אירופאיות, בעקבות ביקור של אזרחים אירופאיים באפריקה ומפגש עם הקרנפים שבאזור. בזמנו, קרני קרנפים נחשבו לבעלי סגולות רבות, ואין פלא שהם קישרו בין הייצור האפרורי אך המרתק הזה, לבין תופעה גדולה וקסומה יותר.

6. בועת ההיי-טק של חדי הקרן

כבר סיפרנו לכם שחדי קרן מייצגים את כל מה שטוב וכיפי בחיים האלה, אבל האם ידעתם שחדי קרן הם לא רק תמימים ומתוקים, אלא גם שווים הרבה מאוד כסף? בעולם ההיי-טק נוהגים לכנות חברות סטארט-אפ, ששווין מוערך ביותר ממיליארד דולר, בכינוי המחמיא "חד קרן". כמה חדי קרן כאלה יש כיום? נכון לשנה החולפת - 223. חד הקרן ההיי-טקי שנמצא במקום הראשון והוכרז כרווחי ביותר, הוא הסטארט-אפ Uber (אפליקציה שמקשרת בין נהגי מוניות לבין נוסעים), שהונה מוערך ב-773.6 מיליארד דולר! מי שהגתה את המינוח המדויק הזה היא איילין לי, משקיעה שלמדה את התחום לעומק, ו"צדה" כבר כמה חדי קרן משלה. חדי הקרן, שמתרבים בקצב מהיר במיוחד בשנים האחרונות, גרמו לביל גורלי, שותף בחברת Benchmark (שאחראית בין היתר על סטארטאפים כמו סנפצ'אט, אינסטגרם וטוויטר) לחזות "בועת סיכון", שתתפוצץ במוקדם ובמאוחר ותגרום ל"מותם" של חדי קרן רבים. עצוב.