שנה חלפה מאז שהתפשט קמפיין #MeToo, ואם לא חייתם במערה במהלכה, בטוח שגם אתם נתקלתם בו. ברשתות החברתיות ברחבי הארץ והעולם, נשים וגברים (ומפורסמות רבות ואפילו כמה מפורסמים) שיתפו את המקרים בהם הוטרדו או הותקפו מינית, והוסיפו את ההאשטאג כדי להדגים עד כמה המקרים האלה הפכו לכל כך נפוצים.

אז איך בכלל התחילה התופעה הזו? כבר בשנת 2006, הפעילה הפמיניסטית טאראנה בורק השתמשה בביטוי הזה כדי להעלות למודעות מקרים של אלימות מינית. אבל רק ב-2017, עם התפוצצות פרשת המפיק ההוליוודי המצליח הארווי ויינשטיין, הוא קיבל את הבאזז המטורף שהכה גלים. ויינשטיין היה אחד המפיקים הנחשבים והחזקים ביותר בתעשייה ההוליוודית, ואפילו זכה באוסקר על הסרט "שייקספיר מאוהב". באוקטובר 2017 פורסם בעיתונות האמריקנית שלמעלה מ-12 נשים מאשימות את ויינשטיין בהטרדה מינית, תקיפה מינית ואונס. בתוך זמן קצר, הרשימה גדלה ל-102 נשים שהתלוננו נגד המפיק, בהן קארה דלווין ולנה הידי, ואפילו זוכות אוסקר כמו גווינת' פאלטרו, קייט בלאנשט ואנג'לינה ג'ולי. בנוסף, השחקנית רוז מק'גוון ו-12 נשים נוספות טענו כי ויינשטיין אנס אותן. לפי הטענות, ויינשטיין נהג להזמין את הנשים לחדר בו שהה בבתי מלון או למשרד שלו בתירוץ כי הוא רוצה לשוחח איתן על הקריירה שלהן, ואז דרש מהן לעשות לו מסאז' או לשכב איתו.

לאחר שנחשפה הפרשה, השחקנית אליסה מילאנו ("מכושפות") צייצה בטוויטר את ההאשטאג "Me Too" ועודדה נשים להשתמש בו: "אם כל הנשים שהוטרדו או הותקפו מינית יכתבו 'Me Too' כסטטוס, יהיה לאנשים מושג עד כמה זו בעיה גדולה". ריבוי המקרים שפורסמו עורר דיונים רבים בנושא ברחבי העולם והוביל לסנקציות נגד המטרידים – כך, למשל, בוטלה חברותו של ויינשטיין באקדמיה האמריקנית לקולנוע (הבוחרת את זוכי האוסקר) ומשטרות לוס אנג'לס, ניו יורק ולונדון פתחו נגדו בחקירה. סיפור נוסף שזכה לתהודה גדולה היה זה של השחקן זוכה שני פרסי האוסקר קווין ספייסי, שלפי החשד תקף מינית לפני שנים רבות את השחקן אנתוני ראפ וגברים נוספים. בעקבות ההאשמות שעלו נגדו, ספייסי פוטר מהסדרה המצליחה "בית הקלפים" והתפקיד שגילם בסרט "כל הכסף שבעולם" צולם מחדש על ידי השחקן כריסטופר פלאמר (שקיבל מועמדות לאוסקר על התפקיד אותו ספייסי גילם במקור).

הקמפיין החשוב אף זיכה את הנשים שהובילו אותו בתואר "אנשי השנה של 2017" של המגזין הנחשב "טיים", שלדבריו התנועה סיפקה "מטרייה של סולידריות עבור מיליוני אנשים לצאת החוצה עם סיפורי ההטרדה המינית שלהם". גם אצלנו בישראל הקמפיין הפך לוויראלי, וידועניות רבות שיתפו במקרים בהן חוו הטרדה או תקיפה מינית, בהן נמצא למצוא את שירי מימון, בת חן סבג, טיטי איינאו, אורנה בנאי, מיטל דוהן ויעל אבקסיס.

הנה כמה מהסיפורים המשמעותיים שעלו בעקבות הקמפיין: