במהלך השנה תמצאו את עצמכם ניצבים מול השאלה הגדולה שהיא - במה בעצם תרצו לעסוק? עבודה ראשונה יכולה להיות הפתיח החגיגי למה שאולי תהיה הקריירה שלכם במהלך החיים (עבודה ב-"מעריב לנוער", למשל). לחסוך כסף וללמוד איך להתנהל איתו זו החלטה נבונה במיוחד, אבל לא מעט מעסיקים עלולים לנצל את חוסר הידע והתמימות שלכם, ולא לתת לכם את כל הזכויות שמגיעות לכם כעובדים (וכן, גם באירגונים גדולים). אז מה הן הזכויות שמגיעות לכם כעובדים צעירים? תזכרו לגזור ולשמור.

נתחיל מהבסיס - על בני נוער חלים חוקי העבודה הרגילים, למעט מספר שינויים שלרוב מטרתם היא להגן על בני הנוער ולאפשר להם להשקיע בלימודים בבית הספר בתקופת ההעסקה. זה מה שאתם צריכים לדעת:

1. אם אתם בני 14-16 ומצאתם עבודה במהלך אחת החופשות – המעסיק לא יכול להעסיק אתכם שלא בתקופת החופשה.

2. מצאתם עבודה? נהדר – זכותכם לקבל, חובת המעסיק למסור ומומלץ לדרוש טופס שמפרט את תנאי העסקתכם. מדובר על פרטים כמו תאריך תחילת העבודה, עיקרי התפקיד, הפרטים של הממונה הישיר, גובה השכר לשעה, משך יום העבודה וכולי. טופס כזה עשוי למנוע הרבה אי הבנות ובעיות בעתיד.

3. יום העבודה עצמו: למעסיק אסור לדרוש מכם לעבוד מעבר ל-8 שעות ביום חול ו-7 שעות בערבי חג, כולל הפסקות ומנוחות - למרות שקיימים מקרים, במידה ואתם מעל גיל 16, בהם ניתן להעסיקכם עד 9 שעות. בכל מקרה לא ניתן להעסיק נערים ונערות שעות נוספות, ולא יותר מ-40 שעות שבועיות.

4. מנוחות: ביום עבודה שעולה על 6 שעות אתם זכאים ל-45 דקות הפסקה לפחות, מתוכן 30 דקות רצופות. כמו כן, אין להעסיק נער ביום המנוחה השבועי (אצל היהודים - שבת), כאשר בין שבוע עבודה אחד למשנהו צריכות להיות לפחות 36 שעות מנוחה רצופות.

5. שעות העבודה: החל מ- 20:00 בערב אסור למעסיק להעביד אתכם (להוציא מקרים בהם מדובר בבני נוער שמסלול חייהם אינו כולל הגעה לבית ספר לפי חוק, וזאת אף על פי שאין הרבה כאלו).

6. הסעות: במידה ואתם בני 16 ומעלה, בחופשות מהלימודים ניתן להעסיקכם עד השעה 24:00 בלילה. יחד עם זאת במידה ואתם עובדים עד לאחר 23:00, המעסיק חייב לדאוג להחזרתכם הביתה.

7. חופשה: מגיעים לכם 18 ימי חופשה בשנה.

8. מה הוא שכר המינימום שמגיע לכם?
- השכר המינימאלי עד גיל 16 הוא 20.23 ₪ לשעה.
- עד גיל 17 השכר הוא 21.68 ₪ לשעה.
- עד גיל 18 השכר הוא 23.99 ₪ לשעה. לשם השוואה שכר מינימום במשק עומד על 26.88 ₪ לשעה.

9. שימו לב – כשאתם מגיעים למקום עבודה ומדברים אתכם על "תקופת ניסיון”, קחו בחשבון שהמעסיק חייב לשלם לכם על התקופה הזו. גם בעבור תקופת "התלמדות" או תקופת "ניסיון" מגיע שכר עבודה מלא! וכך גם על ימי השתלמות או ישיבות עבודה.

10. אין חובת הפקדה לביטוח פנסיוני לפני גיל 21 לגבר וגיל 20 לאישה.

גלעד סער הוא עורך דין המתמחה בדיני עבודה, בסכסוכים בין בעלי מניות ובייעוץ משפטי לתאגידים.

עו"ד גלעד סער (צילום: אורן קאן)
עו"ד גלעד סער | צילום: אורן קאן