1. איך מורכבת הגנטיקה שלנו?

כאמור, גנטיקה זה עסק מורכב. כמה מורכב? נסו לעשות סדר בפלונטר הבא (מי שלומד 5 יחידות ביולוגיה – אל תגלו!) - גנים הם יחידות התורשה הבסיסיות, שקובעות אילו תכונות תרשו מהוריכם. כל גן הוא בעצם מקטע אחד על מולקולת DNA גדולה מאוד הנקראת כרומוזום. לכל אדם יש 46 כרומוזומים, 23 שקיבל מאמא ו-23 שקיבל מאבא. כל הכרומוזומים ביחד, על כל הגנים שבהם, מהווים בעצם את ה"מתכון" המלא (או בשמו הרשמי, גנום) ליצירת האדם שאתם. וכאילו זה לא מספיק – כמעט כל תא בגוף שלכם מכיל עותק שלם של הגנום כולו.

2. למה כל הצ'יטות דומות אחת לשנייה?

הקור העז שהביא איתו עידן הקרח האחרון הכחיד כמעט לגמרי את אוכלוסיית הצ'יטות בעולם. הצ'יטות המודרניות הופיעו בעולם לפני כ-200,000 שנה, ועידן הקרח הסתיים לפני כ-10,000 שנה, כך שהן כבר היו נוכחות במהלכו – והוא הכניע אותן. נשארו אז רק צ'יטות בודדות, שהתרבו בינן לבין עצמן – ומתוכן התפתחה כל אוכלוסיית הצ'יטות הקיימת היום! המשמעות היא שמאגר הגנים של הצ'יטות קטן מאוד, וכל צ'יטה בעולם זהה גנטית כמעט לחלוטין לכל צ'יטה אחרת.

3. מה אורך ה-DNA שלנו?

אם היו מוציאים את סלילי ה-DNA ששוכנים באחד מהתאים בגוף שלכם, פורמים אותם ומחברים אותם זה לזה, הם היו מגיעים לאורך של 2 מטרים. ועכשיו תחשבו על זה שיש לכם 100 טריליון תאים בגוף, או לצורך ההמחשה - 100,000,000,000,000. אם היו מחברים יחד את כל ה-DNA שבגופכם, הוא היה מגיע לאורך של 160 מיליארד קילומטרים, מרחק שמאפשר להגיע מכדור הארץ אל השמש וחזרה 600 פעם! רוצים עובדה משוגעת אפילו יותר? בגרם אחד של DNA יש 700 טרה-בייט של מידע, או במונחים יותר מוכרים בשבילכם – 700 מיליון מגה בייט. רק לצורך ההשוואה - תמונה ממוצעת של החתול שלכם היא בגודל 3 מגה-בייט!

4. כמה בני האדם שונים זה מזה?

חושבים שכל בני האדם שונים זה מזה וכל אחד הוא יחיד ומיוחד? זה נכון, אבל ההבדלים קטנים בהרבה ממה שחשבתם. שני בני אדם שונים חולקים 99.9 אחוז מהגנים שלהם – מה שאומר שההבדל הגנטי בינינו הישראלים, ובין יפנים, סודנים או נורווגים הוא רק עשירית האחוז! ומילא כשמדברים על בני אדם, אבל ידעתם שאתם חולקים 98 אחוז מהגנים שלכם עם שימפנזים? אוקיי, זה עוד הגיוני איכשהו. אבל אתם גם חולקים 90 אחוז מהגנים שלכם עם עכברים, ו-50 אחוז עם בננות!

5. לכמה מאתנו יש מוטציות?

מולקולת ה-DNA היא שבירה מאוד, ועלולה להיפגע אלף פעמים ביום אחד – כתוצאה מקרינת UV, מחשיפה לכימיקלים, מווירוסים, מטעויות בתהליך השכפול של ה-DNA ועוד. למרבה המזל, יש הרבה מנגנונים שמתקנים את ה-DNA במקרה שפגיעות כאלה מתרחשות, אך יש נזקים שלא מתוקנים והופכים ל... מוטציות. זה אומר שבעצם כל אחד מאתנו נושא מוטציות ב-DNA שלו! רובן אינן מזיקות, אך חלקן בהחלט עלולות להזיק ולגרום למחלות כמו סרטן, למשל.

6. למה מאחלים "עד מאה ועשרים"?

מקורו של האיחול השכיח בימי הולדת, "עד מאה ועשרים שנה", הוא כנראה הפסוקים הבאים (בראשית, ו', א'-ג'): "וַיְהִי כִּי הֵחֵל הָאָדָם לָרֹב עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה וּבָנוֹת יֻלְּדוּ לָהֶם. וַיִּרְאוּ בְנֵי הָאֱלֹהִים אֶת בְּנוֹת הָאָדָם כִּי טֹבֹת הֵנָּה, וַיִּקְחוּ לָהֶם נָשִׁים מִכֹּל אֲשֶׁר בָּחָרוּ. וַיֹּאמֶר ה', לֹא יָדוֹן רוּחִי בָאָדָם לְעֹלָם בְּשַׁגַּם הוּא בָשָׂר, וְהָיוּ יָמָיו מֵאָה וְעֶשְׂרִים שָׁנָה ."לפי חלק מהפרשנים, המשמעות היא שחיי האדם מוגבלים ל-120 שנה; ולכן, אנו מאחלים לאדם שיחיה את מספר השנים המירבי. יכול להיות שכבר אז כותבי התורה עלו על משהו - או שזה היה ניחוש מקרי? על פי מחקרים עולה שהגיל המקסימלי לבני אדם הוא סביב 120 שנה כתוצאה מקידוד גנטי שמגביל את מספר הפעמים שהתאים שלנו יכולים להתחלק לאורך החיים. האדם הזקן ביותר הידוע לאנושות הייתה הצרפתייה ז'אן קלמן, שחיה 122 שנה ו-164 ימים. וממש לאחרונה, ב-12 באוגוסט, נפטר הגבר הזקן ביותר בעולם, שבמקרה היה הישראלי ישראל קרישטל, ניצול שואה ויצרן ממתקים. הוא חי 113 שנים ו-330 ימים.

7. לכל כחולי העיניים יש אב קדמון אחד

יש לכם עיניים כחולות? אם כן, ייתכן שאתם צאצאים של אדם אחד שחי לפני 6,000-10,000 שנה והייתה לו מוטציה בגן לצבע העיניים שהפכה אותן לכחולות. עד אז, לכולנו היו עיניים חומות. בשנת 2008, התפרסם מחקר לפיו כל כחולי העיניים בעולם חולקים את אותו האב הקדמון: אותו אב קדמון חווה מוטציה בגן שגרמה לייצור מופחת של מלנין. מלנין היא מולקולה שמתבטאת בצבע חום-שחור ומשפיעה בעיקר על צבע העור (היא האחראית לכך שאנחנו משתזפים בשמש) אך גם על צבע השיער והעיניים. ריכוז המלנין הנמוך בעיניים של אותו אב קדמון גרם להן להיות כחולות. מי ידע שהמוטציה הזאת תיצור את צבע העיניים הנחשק בעולם?!

8. אילו תכונות נקבעות על ידי גנים?

יש תכונות שכולם יודעים שהן תורשתיות, כמו גובה או צבע העור. אבל הנה כמה תכונות שבטח לא ידעתם שנקבעות על ידי גנים:

  • עצלנות – ניסויים שבוצעו בשנים האחרונות על עכברים וחולדות מראים כי עצלנות עשויה להיות נטייה גנטית.
  • פוביות – מחקר שנעשה בארה"ב העלה את ההשערה שחוויות טראומטיות יכולות להיות מועברות מדור לדור דרך הגנים, וכך גם הפוביות שנגרמו מהן.
  • יכולת נהיגה – חוקרים מצאו שיש גן שאחת הגרסאות שלו מורידה את הביצועים במבחני נהיגה ב-30 אחוז. מתברר שבגרסה הזאת של הגן נוצרת כמות לא מתאימה של חלבון בשם BDNF, שמסייע בשימור זיכרון וחיוני בתקשורת בין תאי המוח – ולכן אותם האנשים מתקשים לשמר את כישורי הנהיגה שלהם גם אם הם מתרגלים אותם בקביעות.
  • תשוקה לטיולים – יש גן ספציפי שגורם לאנשים שיש להם אותו לרצות לטייל כל הזמן. הגן זכה לכינוי "גן הנדודים" ונוכחותו מתבטאת ברמות גבוהות יותר של חוסר מנוחה וסקרנות. האנשים שנושאים אותו מעדיפים לחקור מקומות חדשים ולא להישאר במקום אחד. מה שאפילו יותר מעניין זה שמקורו של הגן הוא כנראה בבני האדם הראשונים שהחלו לנדוד מחוץ לארץ המוצא של האנושות – אפריקה – ולהתפשט לכל רחבי העולם.