הקשת הלהט"בית, שכוללת בין היתר הומוסקסואלים, לסביות, טרנסג'נדרים, קווירים, ביסקסואלים ועוד, רק מתרחבת בכל שנה כשעוד ועוד מונחים והגדרות מצטרפים אליה. בשנים האחרונות עולה המודעות לקהילה חדשה שהולכת וגדלה: ג'נדרקווירים - אנשים שהם לא "גבר" וגם לא "אישה", ומאתגרים את התפיסה המגדרית של כולנו. שני ג'נדרקווירים צעירים, אמה שמידט (16 וחצי) מעמק חפר ואלן בסט (18) מדימונה, הסכימו לבוא ולספר לנו מה זה אומר להיות ג'נדרקוויר.

בתור התחלה, מה המונח הזה אומר?

אמה: "על הקשת הטרנסית, הג'נדרקווירים נמצאים בין טרנסג'נדרים לבין סיסג'נדרים, שהם אנשים שקיימת אצלם התאמה בין המין הביולוגי לבין המגדר – כלומר, רוב האנשים בחברה שלנו".

אלן: "ג'נדרקוויר זה מונח מטרייה, כלומר מונח שאוסף תחתיו הרבה מונחים אחרים, והוא מתאר כל אדם שלא מרגיש שהוא חלק משני המגדרים הבינאריים - גבר או אישה. זה יכול להתבטא כמישהו שמרגיש חצי גבר חצי אישה, או כמישהו שמרגיש חסר מגדר או משתייך למגדר שלישי".

איך כל אחד מכם מגדיר את עצמו היום?

אמה: "אני מגדיר את עצמי כאדם שהוא לא אף אחד משני המגדרים. אמנם זה לא ממש מגדר שלישי, אבל אני מרגיש שהזהות שלי מאוד גמישה. יש אלמנטים גבריים שאני אוהב ורוצה להשאיר אצלי, אבל הרבה פעמים אני גם אוהב להתאפר וללבוש בגדי נשים".

אלן: "אני מגדיר את עצמי אג'נדר, כלומר חסר מגדר. אני פשוט מרגיש חוסר התאמה לכל אחד מהמגדרים".

לשניכם יש שמות מיוחדים. האם אלה השמות שאיתם נולדתם?

אמה: "נולדתי עם שם אחר, אבל מסיבות שאני מעדיף לא לפרט החלטתי להחליף אותו".

אלן: "אצלי לא הייתה חיבה רבה לשם המקורי, ובתום שלב מסוים בחיי בחרתי להחליף אותו. הרגשתי שהוא יותר מתאים לי - אני לא מרגיש אוריאל, אני מרגיש אלן".

הפגנה של איגי (צילום: איגי, מעריב לנוער)
הפגנה של איגי | צילום: איגי, מעריב לנוער

מתי הבנתם שהזהות המגדרית שלכם שונה משל רוב האוכלוסייה?

אמה: "תמיד הרגשתי שונה, אבל לא תמיד ידעתי להגדיר את זה. לא הרגשתי שהשתלבתי ממש במגדר הגברי וגם לא במגדר הנשי".

אלן: "במונח הספציפי 'ג'נדרקוויר' התחלתי להשתמש רק לפני שנה. אני חושב על הזהות המגדרית שלי כמו על בצל. יש הרבה שכבות, ועם קילוף כל שכבה ההבנה המגדרית שלי מתחדדת. בהתחלה הייתי גבר, כי זה מה שחונכתי להיות, ואז כשהרגשתי לא שייך למגדר הזה התחלתי לחשוב שאני אישה. ואז פתאום אמרתי לעצמי - 'רגע, אבל אני גם לא אישה, אז מה אני?' וככה לאט לאט מצאתי בסוף את ההגדרה הנכונה עבורי".

אתם חושבים שזהות מגדרית היא דבר מולד או נרכש?

אלן: "התפיסה שלי היא שמגדר זה ניסיון של החברה שלנו להכניס לכלובים קבוצות מדוכאות. הרי מי שמרוויח או מפסיד מנושא המגדר הם האנשים שנמצאים בראש ובתחתית ההיררכיה. כי מבחינה מגדרית, מי מרוויח מקיום הנשים? הגברים. מי מפסיד מקיום הגברים? נשים. לדעתי מגדר הוא מיתוס שאני אישית פועל לפרק".

אמה: "אני חושב שכל דבר נרכש מהסביבה, אבל יכול להיות שעניין המגדר הוא מולד והסביבה פשוט מעצימה אותו. יכול להיות שנולדתי ג'נדרקוויר אבל בסביבה אחרת לא הייתי מגיע למסקנה הזו".

אנחנו בכל זאת חיים בעולם שברובו מתחלק לנשים וגברים, איך בכלל מגיעים למסקנה שאתה שייך לדבר אחר לגמרי?

אלן: "תראו, זה שקמתי בבוקר והחלטתי שאני ג'נדרקוויר. מגיעים למסקנה הזו דרך שאילת שאלות, כי מגדר הוא חלק משאלות הרבה יותר גדולות. איך אני תופס את החיים? איך אני תופס את עצמי? מה אני? איך אני? שאלות על מגדר לא מתחילות באופן פשוט, הן דורשות הרבה מחשבה והרבה התבוננות עצמית".

מתי סיפרתם להורים?

אמה: "לפני שנה בערך. אבא שלי גילה את זה לבד דרך הפייסבוק שלי, והוא בחר לא לדבר על זה. בהתחלה הופתעתי מהשקט הזה, אבל היום זה לא מפתיע אותי. אני מבין שהוא פעל מתוך דאגה, אבל היום אני חושב שהוא עדיין מאמין שאני מתנהג ככה בשביל לקבל תשומת לב".

אלן: "יצאתי מהארון בגיל 14, אבל הראייה המגדרית שלי התפתחה אחרי היציאה מהארון. כרגע לא ממש שיתפתי את ההורים שלי בעניין הזה, אמא שלי יודעת אבל זה מתעדכן כל יום והיא לא מקבלת עדכון יומי. אני יודע שהמגדר שלי מאוד נזיל ואני לא רוצה להגביל את עצמי למשהו אחד".

ולחברים סיפרתם?

אלן: "לחברים שלי סיפרתי, הם יודעים עלי הכול. אני עכשיו עושה שנת שרות באיגי – ארגון הנוער הגאה - אז בכלל יש מודעות למה אני ומי אני. רוב החברים שלי הם מאיגי. בנוגע לחברים שלי מהתקופה שלפני שנת השירות, קשה לי לומר שהייתה הבנה מלאה ואני גם לא מאשים אותם. זה באמת עסק מסובך, אבל הם כן עשו מאמץ לקבל ולהבין".

אמה: "לחברים סיפרתי לפני שסיפרתי להורים, ורובם מנוער מרצ או מאיגי אז הרגשתי שנורא קל להם לקבל את זה כי זה מוכר להם".

אתם חושבים שיש קשר בין המשיכה המינית שלכם לבין הזהות המגדרית?

אלן: "אני מגדיר את עצמי פאנסקסואל, שזה אומר שאני נמשך לאנשים בלי קשר למין או למגדר. אני חושב שיש קשר בין המשיכה המינית שלי לבין הראייה המגדרית שלי, אבל אני לא חושב שיש קשר לזהות המגדרית שלי".

אמה: "אני נמשך לגברים. אני לא ממש יודע אם יש קשר בין משיכה מינית לבין זהות מגדרית אבל נראה לי שזה הגיוני. לדעתי ככל שאנחנו לומדים יותר על מגדר ומיניות אנחנו הופכים לסקרנים יותר ורוצים להתנסות ביותר דברים".

יצא לכם להיתקל באנשים שלא הביעו נכונות לקבל אתכם?

אלן: "כן. יצא לי להכיר בחור שפשוט לא הבין את ההבדל בין מגדר למין ביולוגי. איך אפשר להיות זכר ולא להיות גבר? הייתי צריך להסביר את ההבדל - שמגדר זה עניין של הגדרה עצמית ומין ביולוגי זה המין שבו נולדת ושהם לא הכרח אותו הדבר. הצלחתי להסביר את זה בסופו של דבר, אבל זה דרש הרבה מאוד סבלנות"._OBJ

אמה: "הייתי במצעד הגאווה בתל אביב, זה היה המצעד הראשון שלי. הגעתי מאופר ולידי עברה חבורה של נערים דתיים והם ירקו לכיווני ואמרו 'איכס, גועל נפש'".

מה עושים כשנתקלים באדם לא מקבל?

אמה: "באותו מקרה העדפתי להמשיך לעזור להקים את הדוכנים ולהתעלם מהם כי הם לא עניינו אותי במיוחד. אם הם לא מקבלים אותי, הבעיה היא בהם".

אלן: "רוב ההתנגדויות נובעות מחוסר הבנה או מחוסר ידע. אנשים פשוט חוששים שיערערו להם את תפיסת העולם. בדרך כלל, אחרי שהם שומעים קצת ומקבלים את האפשרות שהתפיסה שלהם יכולה להיות מוטעית, הם מבינים. באופן כללי, אי אפשר לפתור אלימות באלימות".

המונח ג'נדרקוויר הוא מונח חדש יחסית, ולאחרונה אנחנו נחשפים אליו יותר ויותר. למה אתם חושבים שזה צץ פתאום?

אמה: "אני חושב שהעולם עובר סדרה של שינויים. כמו שפעם לא היו כביכול טרנסג'נדרים ולא היו א-מיניים או פאנסקסואלים, היום אנשים לומדים לקבל את השינויים וההגדרות האלה. זה כמו מילון, כל הזמן נוספות אליו מילים".

אלן: "זה לא עניין של פתאומיות, זה עניין של עלייה במודעות. עכשיו אנשים מרגישים יותר בנוח לחקור את הזהות המגדרית שלהם ולהבין שאולי המגדר והמין הביולוגי שלהם לא זהים".

יש משהו שהייתם רוצים לעשות אבל אתם מרגישים שנושא המגדר מגביל אתכם?

אלן: "אני חושב שבמצב שלי כרגע לא, כי אני משתדל לעשות מה שאני רוצה ומה שמתאים לי. אבל למרות זאת, אני לא אגיע לכיתה שבה אני מלמד במסגרת שנת השירות עם חצאית כי אני יודע שזה יהיה פרובוקציה".

אמה: "הייתי שמח ללכת לחנויות בגדים ולא לפחד למדוד בגדי נשים. הייתי רוצה להרגיש יותר חופשי".

מה הייתם רוצים לומר לבני נוער שמפחדים לצאת מהארון?

אלן: "קודם כל, אני אוהב אתכם ואל תתביישו בעצמכם. דבר שני, לצאת מהארון זה אף פעם לא דבר קל. אני חושב שכדאי להבין שכשאתם יוצאים מהארון, ההורים נכנסים לארון. כשאנחנו יוצאים מהארון היה לנו המון זמן להבין את זה, להורה יש רק את אותו הרגע וצריך להבין שגם הם זקוקים לזמן הסתגלות".

אמה: "אל תפנו לעצת נפש! מדובר באנשים שטוענים שהם מספקים ייעוץ פסיכולוגי לנוער להט"בי, אבל בעצם הם מנסים לשכנע אנשים שמדובר בתקופה חולפת ושזה משהו שלא צריך להתקיים".

אלן ואמה פעילים באיגי ארגון הנוער הגאה. להצטרפות כנסו לאתר או פנו בדיסקרטיות בוואצפ במספר 055-9830275