תשמעו קטע – דווקא בסמוך ליום האישה, אחד מהימים הפמיניסטיים ביותר בלוח השנה, מתקיים יום הולדתה של בובת הברבי, אחת מהדמויות הכי פחות פמיניסטיות בתרבות שלנו. הברבי מייצגת עבור חלק מהאנשים הרבה מהאלמנטים שהפמיניזם מתנגד להם – צורתה המושלמת מדי מעודדת סטנדרטיים בלתי הגיוניים של יופי, ויש שאומרים שהיא יכולה לגרום לילדות צעירות לא לממש את הפוטנציאל הגלום בהן. אך דווקא ההנחה שבובת הברבי היא "שטחית" היא לא בהכרח נכונה, במיוחד לאור ההתפתחות שלה לאורך השנים.

נתחיל מכך שברבי הייתה הבובה הנשית הראשונה שעבדה במגוון מקצועות, אפילו בכאלה שנשים לא הורשו או התקשו להשתלב בהם מסיבות כאלה ואחרות כמו רפואה, כבאות ואסטרונומיה. עם הזמן, חלק מבובת הברבי נפרדו מהשיער הבלונדיני הגולש והעיניים הכחולות, ואפשר היה להבחין ביותר ויותר בובות בעלות גוון עור כהה, מראה אסייתי ואפילו כאלה שלובשות חיג'אב.

בשנים האחרונות בובת הברבי עברה מהפכים נוספים, במיוחד בעקבות החשש שהיא עלולה ללכת לאיבוד בין הצעצועים החדשים של המתחרים והעובדה שהעולם הופך לדיגיטלי יותר ולפחות מוחשי – כיום אפשר לקנות בובות ברבי במגוון של גבהים ומבני גוף, פרויקט שהובילה הדוגמנית אשלי גרהאם, ובמקביל לכך, הושקה פרסומת חלוצה מסוגה, בכיכובו של ילד שמשחק עם ברביות עם חברותיו, שמטרתה לעודד קבלה ושיווין ולטשטש את גבולות המגדר.

 

אשלי גרהאם (צילום: Getty Images)
הדוגמנית אשלי גרהאם ובובת ברבי בדמותה | צילום: Getty Images

למעשה, גם אם בובת הברבי היא לא בדיוק כוס התה שלכם, אי אפשר להתעלם מההשפעה הרבה שלה על התרבות שלנו – מעבר לכך שמדובר בבובה שדורות שלמים של ילדים וילדות גדלו עליה, הברבי גם נמצאת במרכז תשומת הלב של חברות אספנות שמטפחות אוספים של ברביות מקוריות ומיוחדות ומציגות אותם בתערוכות חשובות ברחבי העולם. אז תודה לך ברבי, שהצלחת לשמח דורות שלמים של צעירים וצעירות, ושעל אף גילך המופלג (בכל זאת, 59 זה לא צחוק), את נשארת מעודכנת כל הזמן. שיהיה לך יום הולדת שמח!