אלין כהן (17), אושיית רשת מפורסמת ובעלת מותג איפור מצליח, עוררה השבוע סערה בקרב בני הנוער והוריהם, לאחר שתמונה "פרובוקטיבית", מתוך קמפיין האיפור שלה, פורסמה בעמוד האינסטגרם שלה.
בזמן ששאר בני גילה מנצלים את השבועיים האחרונים שנשארו לחופש הגדול בבילויים בים או בצפייה ממשוכת בסטוריז של אינסטגרם, כהן נמצאת עמוק בתוך הקמפיין שאמור לקדם את קולקציית השפתונים החדשה שלה. כחלק מהקידום, העלתה לחשבון האינסטגרם שלה תמונה שעוררה לא מעט רעש, בה ניתן לראות את הדוגמנית גל גברעם, חברתה הטובה, נושכת את שפתה בעוד ששתיהן חשופות כתפיים.

A post shared by ALINE COHEN (@aline_cohenn) on

התגובות הזועמות לא איחרו לבוא וכללו מספר טענות שנועדו להשמיץ את שמה הטוב של אלין. הראשונה, והעיקרית שבניהן, היא שהתמונה פרובוקטיבית ופרוצה מידי, ושהבנות (שהן "בסך הכל" בנות 17) הפכו לאובייקט מיני. טענה נוספת סוברת כי התמונה היא סתם עוד פרובוקציה זולה שנועדה לפרסם את המותג של כהן. כמו כן, לא מעט הורים איימו שלא יקנו את המותג לבנותיהן כי הם לא מבינים "איזה דור גדל כאן", והם חושבים שאלין וגל הן בסך הכל "זוג ילדות מבולבלות" ושהמסר שלהן לא צריך להיות מועבר לגיל הצעיר.

שוויון, קבלה והעצמה נשית

בעודי קוראת את תגובות הגולשים לתמונה, אני נדהמת לגלות את הדעות הפרימיטיביות שיש לאנשים, שבמקום לפרגן על ההצלחה המסחררת של ילדה בת 17, הם עסוקים בלעשות לה עוול, ועל מה? על המסר המדהים שהיא מעבירה?
כולם מדברים כל הזמן על שוויון, גאווה וקבלת האחר, אבל מסתבר שכשזה מגיע לבני נוער, המצב נהיה קצת יותר מסובך. לאנשים קשה לראות את הדור הצעיר הופך להיות ליברלי ופתוח, קשה להם לראות זוג בחורות צעירות מפגינות מיניות, גם אם אין ביניהן קשר מיני, וגם עם כל העוצמה הנשית שהתמונה משדרת, עדיין קשה לאנשים לקבל את העובדה שהתקדמנו מהמקום המתחסד הזה.

נכון, התמונה נועדה לקדם את הקמפיין החדש של אלין, וזה מה שהיא עושה, אבל היא הרבה יותר מפרובוקציה זולה - היא מעבירה מסר חשוב מאוד לדור הצעיר, מסר של שוויון, קבלה והעצמה נשית, ועם כל הכבוד למערכות החינוך השונות - זה ממש לא משהו שמצליחים להעביר בבתי הספר.

A post shared by ALINE COHEN (@aline_cohenn) on

אל תבינו אותי לא נכון, בני נוער צריכים לדעת כיצד לשמור על עצמם, בטח שמבחינה מינית, אבל הנה החדשות המרעישות – עם או בלי הקמפיין הזה, בני נוער מתעסקים במיניות נטו מהעבודה שהם נערים! זה בראש שלנו בדיוק כמו שזה בראש שלכם (אם לא יותר, במצבים מסוימים), ואתם מנסים ללמד אותנו שזה משהו לפחד ממנו? ובכלל, למה זה כל מה שאתם לוקחים מהקמפיין הזה? אם התמונה של אלין עצבנה אתכם – אתם פשוט לא מבינים את הנוער.

על אחריותכם בלבד

אותם הורים שלא רוצים שהילדים שלהם יקבלו מסרים שגויים ורעיונות מהתמונה, ייתכן שאתם בסופו של דבר אלו שמעבירים מסר שגוי לילדכם? האם ייתכן שאתם מעוררים בהם אנטגוניזם ועוינות כלפי הקהילה הגאה, עוצמה נשית וקבלת האחר? במקום לעודד את העיקר, שהוא העובדה הדי מדהימה שנערה כל כך צעירה הצליחה להקים מותג יוקרתי על שמה, אתם מזכירים לילדיכם שההצלחה יכולה להתקיים רק בתנאים מתחסדים ומיושנים, שלא מתכתבים מה שקורה היום.

אני חושבת שלכל אחד יש זכות להביע את עצמו בלי שאחרים ישפטו אותו, וזה נראה כאילו הזכות הזאת נלקחה מאלין וחברתה. אולי במקום להטיף על "הנזק" שהן עושות, נסו להבין אותן ואת המסר המדהים שהן מנסות להעביר. מי יודע - אולי תלמדו משהו.