חשבתם פעם באיזו תקופה מלאה באינפורמציה אנחנו חיים? תקופה בה אנחנו יכולים, בלחיצת קליק של עכבר, לקבל גישה לידע, להחכים כמעט בכל נושא שקיים בעולם – מטבע ומדע, דרך טכנולוגיה ופוליטיקה ועד תרבות ורוח. לקסם הזה קוראים כמובן, ויקיפדיה. האינציקלופדיה העולמית המקוונת הפכה כבר מזמן לחלק מהשגרה היומיומית שלנו ולמענה לשאלות הרות גורל כמו – מה התקציר של הסרט שאתם רוצים לראות עכשיו? מה התשובה לשאלה שנתקעתם עליה בעבודה לבית הספר? ועוד ועוד. במהלך החודש האחרון ויקיפדיה העברית סימנה ציון דרך משמעותי - 15 שנה להיווסדה.

הכירו את הויקיפדים

הכוח של ויקפדיה טמון, במידה רבה, בכמות העצומה של מתנדבים (או, בשמם השני, "ויקיפדים"). לצורך העניין, את ויקיפדיה העברית ערכו למעלה מ-400 אלף משתמשים (!). 

אחד הויקיפדים האלה הוא רון זיתוני, בן 17 מחיפה. הוא כותב ערכים כבר חמש שנים, מאז למד בכיתה ה'. "התחלתי לכתוב בויקפדיה כי קראתי את הספר 'אורי' וראיתי שאין עליו ערך. החלטתי לכתוב ערך אחד, ומשם זה התגלגל," הוא מספר. "אני כותב ערכים ומתקן שגיאות. כתיבת ערכים בויקפדיה נותנת לי המון ידע, כי תוך כדי שאני עורך אני גם קורא ומחכים. את חלק מהערכים אני מתרגם מאנגלית כך שאני לומד אנגלית תוך כדי".

רון מעביר בין שעתיים לשש שעות ביום בעבודה בויקיפדיה, שכוללת בעיקר תיקון של ערכים קיימים. "אלה יכולות להיות שגיאות כתיב, ניסוחים לא טובים, לפעמים חסר רווח, וזה יכול להגיע גם למה שנקרא 'השחתות' - כשאנשים הורסים וכותבים שטויות בכוונה, כי הרי כל אחד יכול לערוך". כמו בכל קהילה גדולה (בעיקר כזאת של מאות אלפי משתתפים) יש גם לא מעט ריבים ותככים מאחורי הקלעים, כמו השאלה למי מגיע ערך ואיך הוא צריך להיכתב. לעתים מתנהלות הצבעות לגבי זכות קיומו של ערך מסוים, במתכונת של "הרוב קובע". "יש בויקיפדיה הרבה וויכוחים, ויש הרבה 'חוקים' ודרכים להעלות ערך", מסביר רון. "לכן, כשרק התחלתי, היה לי קצת קשה להסתגל, והוותיקים היו מקובעים מאוד לקריטריונים של מה נחשב ערך ויקיפדי ואיך הוא מנוסח. מהר מאוד 'מעיפים' מה שלא מתאים. בהתחלה זה היה מאתגר מאוד, אבל עם הזמן למדתי איך כותבים, כולל הרבה ניסיון וטעייה. לכל ערך יש דיון, ובו מתדיינים על טעויות או מציגים חילוקי דעות. יש הרבה סדר וארגון במערכת כמו ויקיפדיה, ולא לכל ערך יש זכות קיום".

למה בעצם החלטת לעשות את זה?

"זו דרך מעניינת ללמוד דברים חדשים ולהרחיב את הידע, זה מעשיר בצורה מעניינת, ואפילו יותר מלמדת מבית הספר. זה אתר דינמי מאוד, אפשר להגיע מערך לערך ולהיחשף למושגים שלא חשבת עליהם אף פעם".

הרבה מורים בבית הספר מבקשים לא להשתמש בויקפדיה, וטוענים כי הוא לא מספיק אמין. מה אתה עונה לזה?

"הייתה לי מורה למדעים שביקשה לא להשתמש בכלל, שזה אסור ושזה לא אמין. אבל כמישהו שנמצא באתר מבפנים, אני יכול לספר שבויקיפדיה עובדים כמה שרק אפשר על אמינות. אמנם זה אתר עם קוד חופשי, ויש לפעמים דברים שהם לא מדויקים כי לא כולם אנשי מקצוע ופרופסורים, אבל כל ערך נכתב עם מקור וביסוס והתפקיד שלנו הוא לבדוק ולשפר את הערכים - ליצור אנציקלופדיה חופשית שתהייה נגישה לכולם".

רון כתב עד היום מעל ל-35 ערכים, ביניהם גם הסרט "הרץ במבוך", אלבומה של רוני דלומי "תסתכל עליי" ולהקת הבלט הבינלאומית "הבלט המלכותי". בנוסף, הוא אחראי על עריכה משמעותית של הערך הויקיפדי של קרן פלס – סוג של תחביב מבחינתו. "מ-2012 רק אני עורך את העמוד של קרן פלס, שאני מעריץ גדול שלה. היא מודעת לזה שאני מבצע את השינויים האלה, וגם שלחה לי את התמונה שאשים בראש העמוד. העמודים של האמנים הם חשובים מאוד, כי אלה העמודים הראשונים בהם נתקלים כשמחפשים זמר או שחקן בגוגל - והם סוג של פרופיל של האמן".