"רוץ, בארי! רוץ!" – המשפט הזה נשמע לכם מוכר? גם לבארי אלן. זהו כנראה המשפט שהפלאש, אצן-העל של DC Comics, שמע הכי הרבה פעמים בחייו. טוב, זה די הגיוני בהתחשב בזה שמדובר בגיבור-על שהכוח שלו הוא ריצה, אבל למעשה, הכוח של הפלאש לא מסתכם פשוט ב"ריצה" - הנה אחת-עשרה עובדות הזויות על הפלאש.

הפלאש קומיקס (צילום: DC comics)
הפלאש קומיקס | צילום: DC comics

1. חטאי האב
אתם כבר בטח יודעים שיש לפלאש תכנית טלוויזיה משלו, אבל האם ידעתם שזאת לא התכנית הראשונה שלו? כבר בשנות ה-90 בארי אלן כיכב בתכנית טלוויזיה שנפרשה על פני 22 פרקים, וג'ון ווסלי שיפ - השחקן שגילם אז את דמותו של בארי - משחק כיום את אביו בסדרה החדשה.

2. מי ראשון בתור?
למרות שכיום בארי אלן הוא הפלאש הפופולרי והמוכר ביותר - הוא ממש לא הפלאש הראשון. הפלאש הראשון על דפי הקומיקס היה ג'יי גאריק, שנוצר על-ידי הכותב גארדנר פוקס והמאייר הארי לאמפרט. גאריק היה מדען שנקלע לתאונת מעבדה ושאף אדים רעילים, שלמזלו העניקו לו יכולות מהירות מדהימות, ולא פציעת-עבודה סופנית. את הופעתו הראשונה הוא רשם בסדרת קומיקס משלו, בחוברת Flash Comics #1 משנת 1940. זה גם המקום לציין שנדיר מאוד שגיבור-על חדש מופיע לראשונה בסדרה בקרויה על שמו, שכן גיבורים חדשים מופיעים לרוב קודם כדמות אורחת בסדרה של גיבור אחר, ואם הקהל אוהב אותם - הם יכולים לקבל סדרה משלהם. זה המסלול שעשו למשל גיבורים כמו סופרמן, באטמן, וונדר וומן ורבים אחרים! טוב, אנחנו כבר יודעים שהפלאש אוהב לרוץ.

הפלאש קומיקס (צילום: DC comics)
הפלאש קומיקס | צילום: DC comics

3. מז"פ? מה זה פה?
בשנת 1956 החליטו המאייר רוברט קאניגר והמאייר קרמיין אינפנטינו להמציא את הפלאש מחדש - וכך נולד בארי אלן, הפלאש השני. אלן היה "מדען משטרה", מה שכיום נקרא "חוקר זירות פשע" או בישראל - חבר במז"פ (מחלקת זיהוי פלילי). במהלך לילה אחד של עבודה קשה, פגע ברק בארון הכימיקלים שבמעבדת המשטרה וברי נפצע. למרבה המזל, לא מדובר היה בפציעת-עבודה סופנית, אלא בנס שהביא לנו את הפלאש - האדם המהיר בעולם.

4. לאן אתה ממהר?
כבר הבנתם שהקטע של הפלאש זה לרוץ מאוד מהר, אבל כמה שימושי זה בסופו של דבר? הרי לא כל פשע הוא תחרות ריצה, ולא כל נבל אפשר להביס באמצעות מרתון. לכן כותבי הקומיקס קבעו שהפלאש מחובר למשהו שנקרא "כוח המהירות", מעין כוח פיסיקאי-מיסטי שמקנה לו יכולות מגוונות בהרבה - הוא יכול להרטיט כל מולקולה בגופו באופן עצמאי, מה שמאפשר לו לעבור דרך חפצים מוצקים או להימנע מלנשום גזים רעילים. הרטט הזה גם מאפשר לו לשנות ולעוות את קולו, ובכך להסתיר את זהותו ולשטות בנבלים. באמצעות הרטטת המולקולות, הוא יכול לשנות את מיקומן ובכך לשנות את צורתו - אבל זו יכולת שהוא משתמש בה בפעמים נדירות, ולזמן קצר. הפלאש יכול לסובב את זרועותיו במעגלים וליצור מערבולות אוויר ומים, או לעצור מערבולות שכאלה - אם הוא מסובב את ידיו בכיוון ההפוך להן. הוא יכול לצבור ולאגור אנרגיה קינטית בזמן הריצה, ואז לשחרר אותה בצורת ברקים שהוא יורה מידיו, ואתם חייבים להודות שזה אחד הכוחות היותר-פוטוגניים שיש. הפלאש מצטיין גם ביכולת ההחלמה המהירה שלו, שמאפשרת לגופו לרפא פצעים במהירות רבה יותר מגופם של אנשים רגילים. יחד עם השרירים, גם המוח שלו פועל במהירות-על, מה שנותן לבארי את היכולת לחשוב, לנתח את המצב ולהגות תכנית פעולה בשבריר שנייה.

הפלאש קומיקס (צילום: DC comics)
הפלאש קומיקס | צילום: DC comics

5. אתם עושים משלוחים?
כל הכוחות האלה באים במחיר "כבד" - בגלל שגופו פועל כל כך מהר, הוא גם בעל חילוף חומרים גבוה במיוחד, מה שמאלץ את בארי לאכול המון כדי לתדלק את גופו בלי הפסקה. אוי, מסכנון, צריך לאכול עשרים פיצות ביום? איזה סבל.

6. בוא תחרות
עד כמה מהיר הפלאש, בעצם? לאורך השנים, נראה שצפו ועלו תשובות שונות בנושא. הכינוי של הפלאש היה תמיד "האדם המהיר בעולם", אך קרה כבר שהוא הובס על-ידי מהירים ממנו. לרוב, הוא ניצח אותם במועד מאוחר יותר, ולקח בחזרה את התואר. למעשה, הפלאש כל כך מהיר, שפעם הוא אפילו ניצח את עצמו במירוץ. אם קראתם את המשפט הזה מהר מדי, בטח התבלבלתם - אז קחו רגע וקראו שוב. כן, הוא ניצח את עצמו במירוץ - הוא רץ כל כך מהר על מסלול המירוץ שהוא השלים סיבוב שלם ועקף את עצמו כשעוד היה בקו המירוץ. אוקיי, כן - לקרוא את זה פעמיים לא הופך את זה ליותר הגיוני. אבל ככה זה קומיקס! אם נגיד לכם שהוא חזר בזמן ועקף את עצמו, תרגישו יותר טוב? (כן, גם אנחנו עדיין לא לגמרי הבנו איך זה קרה).

הפלאש קומיקס (צילום: באדיבות yes)
הפלאש קומיקס | צילום: באדיבות yes

7. באיזו שנה אנחנו?
בין שאר יכולותיו, הפלאש מסוגל גם לחזור בזמן. בעזרת "כוח המהירות" בארי אלן יכול לרוץ כל כך מהר שהוא פשוט נכנס לרצף הזמן ויוצא בנקודה אחרת - בעבר או בעתיד. זה קרה פעמים רבות בקומיקס, ומסע בזמן הוא חלק גדול מהמון סיפורי הפלאש. אחד עיקרי הוא The Flashpoint Paradox - סיפור בו בארי חוזר בזמן ליום בו אימו נרצחה (עוד על זה בהמשך) ומונע את הרצח שלה. הכל טוב ויפה, נכון? זה מה שבארי חשב - הוא חוזר להווה ומגלה אחד שונה לחלוטין מזה שהוא עזב. העולם קורס, אטלנטיס בפיקודו של אקוומן הכריזה מלחמה על עולם היבשה, אף אחד לא יודע איפה או מי זה בכלל סופרמן, וכשבארי מבקש עזרה מבאטמן - הוא מוצא איש עטלף ששותה אלכוהול בזמן התפקיד, נושא אקדחים והורג את הפושעים שהוא נלחם בהם. לאחר שהבאטמן הזה מוריד את המסיכה, בארי מגלה שזה לא ברוס וויין - אלא תומאס וויין, אביו של ברוס. ברצף הזמן החדש שבארי יצר, השוד שגרם למות הוריו של ברוס התרחש אחרת, ומי שנהרג הוא ברוס עצמו. הוריו שרדו את השוד, אבל התמוטטו נפשית: תומאס נשבע להעניש את פושעי העיר גות'אם ובכך הפך לבאטמן אלים במיוחד, ואילו מרת'ה, אימו של ברוס, השתגעה והפכה לג'וקר של רצף הזמן הזה. הסיפור "פלאשפויינט" הוא סיפור מרתק ומומלץ, והוא עובד לסרט אנימציה מוצלח של DC Comics.

8. סליחה, מה השעה?
כמו רוב גיבורי-העל, לפלאש יש שתי זהויות - פלאש הגיבור, ובארי אלן האזרח התמים. יש לו משפחה, עם השנים הוא התחתן ונולדו לאשתו ולו ילדים - והוא חייב להגן עליהם. אחת השיטות בהן הוא נוקט בכדי שלא יחשדו אפילו לרגע שהוא הפלאש, היא שבארי תמיד מאחר. למרות שהוא יכול לרוץ אלפי קילמוטרים בשנייה, הוא מקפיד תמיד להגיע לכל מקום באיחור כעשר דקות. באחד מסיפורי הקומיקס, בארי מתלונן שהוא לא ראה את הדקות הראשונות של סרט בקולנוע כבר שנים. נקווה שלסרט הקולנוע עליו הוא יגיע בזמן.

הפלאש קומיקס (צילום: DC comics)
הפלאש קומיקס | צילום: DC comics

9. פלאש הרוצח
הידעתם? בארי אלן עמד למשפט באשמת רצח - ונמצא אשם. הנרצח היה הנבל "רוורס פלאש", שלמרות שמו - הכוח שלו הוא לא לרוץ ברוורס. הרוורס פלאש הוא אצן רשע מהעתיד שמטרתו היחידה בחיים הייתה לנצח את הפלאש, ובדרך למרר את חייו. אפשר לומר שהוא הצליח - כשנתגלה שהוא נרצח, הפלאש הואשם ברצח, ראיות רבות נמצאו כנגדו והמושבעים מצאו אותו אשם! רק לאחר תקופה לא קלה, נתגלה שהרוורס פלאש עדיין בחיים, והכל היה שקר אחד גדול. יש פה כמה מושבעים שחייבים לפלאש התנצלות!

10. אמא יש רק אחת
הבטחנו קודם שנדבר על אמו של הפלאש ומותה הטרגי (תתכוננו - כי זה קצת כבד), אז הנה: אמו של בארי אלן נרצחה כשהוא היה ילד. מי היה הרוצח? אבא שלו - שנזרק לכלא. בארי תמיד ידע שאבא שלו חף מפשע, והנה הטוויסט - הוא צדק. מי שבאמת רצח את אמא שלו, והפליל את אבא שלו, הוא הרוורס פלאש שהזכרנו קודם. הרוורס פלאש הוא למעשה איאוברד ת'ון (כן, זה השם שלו) - אצן-על מהעתיד (מהמאה ה-25, ליתר דיוק) שחזר בזמן רק מתוך שנאה כה עמוקה לפלאש והרצון לפגוע בו.האם בכך שרצח את אמו של בארי הוא גרם להפיכתו לרודף צדק ולמעשה ליצירתו של הפלאש? או שאולי דווקא העובדה שבארי היה הפלאש, היא מה שגרם לת'ון לחזור מהעתיד וליצור את כל הבלאגן הזה? כן, מסע בזמן הוא עניין מבלבל מאוד.

הפלאש קומיקס (צילום: DC comics)
הפלאש קומיקס | צילום: DC comics

11. המחווה של מארוול

בסיפור "Crisis on Infinite Earth" הפלאש הציל את העולם, ולא רק את העולם שלנו, אלא את כל היקומים המקבילים לו. כדי לעשות את זה, הוא נאלץ לרוץ כל כך מהר שהוא התפוגג לגמרי, ומת. זה היה אירוע כל כך משמעותי, שעל גבי דפי הקומיקס של DC הוא נשאר מת למשך כמה שנים טובות. בדיוק בתקופה הזו, הופיע פתאום אצן-על חדש בדפי הקומיקס של מארוול, חברת הקומיקס המתחרה! האצן החדש הזה לבש תלבושת קרועה אך דומה לזו של בארי אלן, וסבל ממחלת השכחה - הוא לא זכר מי הוא או מה שמו. הוא זכר שהדבר האחרון שהוא עשה היה לרוץ, שהוא מעולם אחר ושהשם שלו נשמע דומה ל-Buried Alien. הוא אימץ לעצמו את הכינוי FastForward והביס במירוץ את כל אצני-העל של מארוול - וזכה לכינוי "האדם המהיר בעולם". נשמע מוכר? דרך אחת לראות את זה היא שזו הייתה מחווה של מארוול לפלאש של DC, אבל דרך יותר כיפית היא שבארי היה כל כך מהיר, שהוא רץ ליקום קומיקס אחר לחלוטין!