1. דבר אליי בתיונים

מהמאה התשיעית ועד המאה העשרים, או ליתר דיוק עד מלחמת העולם השנייה, קוביות תה, שהן למעשה עלי תה שנדחסו לצורת לבנים, שימשו כאמצעי תשלום בסיביר. כמובן שניתן היה להכין בעזרתן גם תה לשתייה, אך אנחנו מנחשים שבעיקר רצו לחסוך אותן. קוביות תה כאמצעי תשלום היו דבר מקובל באותה תקופה גם בסין, מונגוליה, טיבט וטורקמניסטן. אמצעי תשלום נוסף שהיה מקובל בתקופה זו או אחרת כמעט בכל יבשת הוא צדפות. גם שערות מזנב פיל, נוצות, צואת עטלפים, דם, מלח ושיני דוב התקבלו לאורך ההיסטוריה ככסף, אבל צורת התשלום הוותיקה מכולן היא תשלום באמצעות חיות (שלמות!) כמו כבשים וגמלים – מי שהיה לו יותר חיות נחשב לעשיר יותר.

2. מאיטליה באהבה

בפירנצה שבאיטליה עשירים נשארים עשירים ועניים גם כן נשארים עניים ואין שום מקום לשינוי. מחקרים מראים כי המשפחות העשירות בפירנצה של היום הן בדיוק אותן משפחות שהיו עשירות לפני 600 שנה.

3. מטבע הניצחון

הרומאים היו הראשונים להטביע פרצוף אנושי על מטבעותיהם: אחרי שניצח במלחמה בשנת 44 לפנה"ס, הופיע יוליוס קיסר על מטבע.

4. יאללה, סלפי!

אבל אם תכננתם שפרצופכם יתנוסס על שטרות של דולרים באמריקה בעודכם בחיים, צר לנו לאכזב אתכם - על פי החוק בארה"ב, רק דיוקנאותיהם של אנשים שהלכו לעולמם יכולים להופיע על מטבעות ועל שטרות. אז יאללה, תתחילו לעבוד על הסלפי הכי מוצלח שלכם.

5. יש לך שקל?

כמו לכל ילד, בטח גם ההורים שלכם אמרו לכם כשביקשתם מהם לקנות משהו יקר שהם לא רוטשילד. האפשרות השנייה היא שהם שאלו אתכם "מה אנחנו? ביל גייטס?". ככה מיד הבינו כל הילדים בני דורנו שביל גייטס הוא אדם עשיר מאוד, אם לא העשיר מכולם. לפי הדירוג של מגזין הכלכלה האמריקאי "פורבס" שפורסם בתחילת 2016, ביל גייטס הוא אכן האדם העשיר בתבל - הונו מוערך בכ-75 מיליארד דולר. אנחנו לא רוצים לבאס אף אחד, אבל סתם שתדעו שאם ביל גייטס יבזבז מדי יום מיליון דולר, יעברו 218 שנה עד שייגמר לו כל הכסף. רוצים עוד המחשה לכמות הכסף העצומה שיש לו? אם ביל גייטס יחלק עשרה דולר לכל בן אדם בעולם, הוא עדיין יישאר עם 3 מיליארד דולר לעצמו.

ביל גייטס (צילום: נתי הרניק ap)
למה אתה כזה מודאג? ביל גייטס | צילום: נתי הרניק ap

6. Who run the world?

בניגוד לביל גייטס, שאת כספו הרוויח אחרי שהקים את חברת "מייקרוסופט" וכיהן בה כמנכ"ל וכאדריכל תוכנה ראשי (כן, קראתם נכון, אדריכל תוכנה!), המצב ברשימת עשרים הנשים העשירות בעולם קצת שונה. רובן המוחלט של עשרים הנשים שהתברגו לרשימה הזו הרוויחו את כספן בירושה מבעליהן או מהוריהן שהלכו לעולמם. לנו נשמע שיש מקום לשנות את התמונה ולהפוך את רשימת הנשים העשירות בעולם לרשימה שמלאה כולה בנשים שהרוויחו את כספן בעצמן - ממשכורות שוות לאלו של הגברים, כמובן.

7. בשבילנו פיצה עם אבקת זהב בבקשה

אוהבי הפיצה שבינינו ישמחו לשמוע על הפיצה היקרה ביותר שאי פעם הוכנה, ואלה שפחות אוהבים פיצה בטוח ישמחו לשמוע כמה כסף נחסך להם רק בגלל שבחיים לא יקנו את הפיצה הזאת: שמה הוא "פיצה רויאל 007" והתוספות שעליה הן קוויאר, לובסטר - ואבקת זהב 24 קראט. המחיר שלה הוא 4,200 יורו. גם אנחנו אוהבים פיצה, אבל שני משולשים עם זיתים לגמרי עושים את העבודה, אין צורך באבקות מוזהבות למיניהן.

8. קפיטליזם חזירי

אי פעם תהיתם לעצמכם למה כמעט כל קופות החיסכון הקטנות בהן אנחנו מפקידים את הכסף שלנו הן בצורת חזיר? אז ככה: באנגלית עתיקה, פיג (Pygg) היה סוג של חימר שממנו הכינו צנצנות לשמירת כסף. עם השנים המילה הפכה לביטוי שבו משתמשים היום, "Piggy bank", ועל כן זה לגמרי הגיוני לייצר את כל קופות החיסכון בצורת חזיר ורוד ומתוק.

בחורה מנענעת קופת חזיר (צילום: Shutterstock, מעריב לנוער)
קופת חזיר | צילום: Shutterstock, מעריב לנוער

9. אמבטיה של כסף

בפעם הבאה שאתם מבקשים מההורים שלכם כסף והם אומרים שאין עליהם מזומן, הגידו להם שברחבי העולם כולו ישנם כ-1.6 מיליון כספומטים, ואחד מהם אפילו נמצא באנטרקטיקה, ככה שזאת לא אמורה להיות בעיה. מצד שני, מחקרים מראים שוויכוחים על כסף הם מה שמעיד על כך שישנם גירושים באופק, אז אולי לא כדאי שתגידו את זה להורים שלכם. היום בשבוע שבו נעשה השימוש הרב ביותר בכספומטים הוא יום שישי (כי למי יש זמן לבזבז מזומן ביום חול?), והסכום הממוצע שאנשים נוהגים לבקש כל פעם מהכספומט הוא 80 דולר. האגדה מספרת כי ג'ון שפרד בארון הגה את רעיון הכספומט בשנות ה-60 בזמן ששהה באמבטיה.

10. לפחות יש לנו שטרות משחק

במשחק מונופול אחד תוכלו למצוא שטרות בשווי של 15,140 דולר. למעשה, מדי שנה מודפסים בכל העולם יותר שטרות מונופול משטרות אמיתיים.

11. שדות של מזומנים

זוכרים שאמרו לנו שכסף לא גדל על העצים? אז זה לא בדיוק נכון. שטרות מיוצרים מכותנה ופשתן, ובימים עברו היו "מתקנים" שטרות שנקרעו בעזרת חוט ומחט.

12. DIY - גרסת השטרות

בשנת 1932 המטבע הגרמני הפך להיות כמעט חסר כל ערך, עד שאנשים היו נותנים כסף לילדים שלהם שישחקו איתו ואפילו היו משתמשים בשטרות כטפט לקירות בתיהם. נכון שעכשיו אתם מדמיינים שהקירות בחדר שלכם עטופים בשטרות של 200 שקלים? יופי, כי זה בחיים לא יקרה.