1. המובן מאליו: מילון/מילונית

זכרו להכניס את המילון לבחינה לתיק עוד בערב שלפני. במידה ומאושר לכם שימוש במילונית, דאגו לוודא שהיא עובדת יום לפני הבחינה.

2. אל תזכרו – רשמו

אם נתקלתם במבחן במילה לא ברורה, אל תסתפקו בלזכור את פירושה – אלא רשמו אותו מעליה, למקרה שהיא תופיע שוב בהמשך ולא תזכרו מה היא אומרת. חבל על כל דקה!

3. ודאו שאתם מבינים את מה שאתם הולכים לשמוע

את הטקסט של הבנת הנשמע משדרים ברדיו חצי שעה לאחר תחילת הבחינה, אבל את השאלות אתם יכולים לקרוא עוד קודם! חשוב ביותר להתחיל את הבחינה מקריאה והבנת כל השאלות בחלק של הבנת הנשמע ותרגומן (או תרגום המילים הקשות שבהן, מה שאתם רגילים אליו). כך, כשיגיע השידור ברדיו, תהיו מוכנים לשמוע את התשובות לשאלות ולא להתעכב על הבנת השאלות.

4. ב-Unseen

- התחילו מלקרוא ולהבין את הכותרת של הטקסט.

- כתבו לכם את תרגומן של מילים לא ידועות בכותרת.

- לאחר מכן, אל תקראו את הטקסט - אלא התחילו מלקרוא את השאלות, להבין אותן היטב ולתרגם מילים שאינן ברורות בהן.

- לאחר כל שאלה התחילו לקרוא את הטקסט עד שמופיעה התשובה לשאלה. סדר השאלות בבחינה הוא כסדר הופעת התשובות להן בטקסט, למעט שאלות כלליות, שעליהן מומלץ לענות רק לאחר סיום המענה על שאר השאלות.

- בשאלות הפתוחות שבאנסין הבוחן מחפש תשובות מהטקסט. חשוב להישאר נאמנים למקור ולא להתפלפל בתשובות או בניסוח. הכי טוב זה להעתיק משפטים מהטקסט! רק שימו לב לשינויי הזמנים/גופים הנדרשים בהעתקת השורות מהטקסט.

- אם אין בטקסט משפטים שנותנים מענה מדויק על השאלה, נסחו תשובה במילים שלכם, אבל בשפה פשוטה ולא גבוהה - שכן אינכם נבחנים בחלק זה על ניסוח אלא רק על הבנת הנקרא. אל תנסו להמציא את הגלגל!

5. בכתיבת החיבור

בימים האחרונים לפני בחינת הבגרות באנגלית חזרו ושננו את רשימת המילים והביטויים הנפוצים בכתיבת חיבור. מילות קישור, ביטויים ומילים גבוהות נפוצות יעזרו לכם לכתוב חיבור איכותי שהבוחן יעריך. שימו לב – אין לתרגם מילולית ביטויים מעברית לאנגלית! זה מתכון בטוח לטעויות. למדו ביטויים שימושים באנגלית מראש והשתמשו רק במה שאתם יודעים.

בנוסף, אל תשכחו שיצירתיות ועניין הם גורמים שיכולים לא רק להפוך את החיבור מטוב למצוין - אלא גם להרים לכם את הציון. הבוחן הרי עובר על המון מבחנים בכל יום, ואם תצליחו להעלות חיוך על פניו – אולי הוא יעלה לכם את הציון בתמורה.

יוחאי טוויג (צילום: רועי שפרניק, מעריב לנוער)
יוחאי טוויג | צילום: רועי שפרניק, מעריב לנוער

 

יוחאי טוויג הוא המנהל הפדגוגי של אתר GOOL, המציע הכנה לבחינות ולימוד החומר השוטף באמצעות צפייה ביתית בשעורים מוקלטים