1. לא מספיק לנו

רוב השפות מכילות יותר מ-500,000 מילים, אך בדיבור היומיומי שלנו אנחנו משתמשים רק בכמה מאות בודדות.

2. מדברים מדברים

ברחבי העולם נפוצות בין 6,000 ל-7,000 שפות, המדוברות בפיהם של כ-7 מיליארד אנשים החיים בכ-189 ארצות. רוב השפות (יותר מ-40%) מדוברות בשטחי אסיה ואפריקה, בעוד שהשפות המדוברות באירופה – 225 במספר - מהוות רק כ-3% מכל שפות העולם.

3. כמו סינית בשבילנו

אם ישאלו אתכם איזו מהשפות הכי קשה ללמידה, ברור שתענו שהשפה הסינית נראית לכם בלתי אפשרית להבנה. ואתם בהחלט צודקים – חוקרים טוענים כי סינית וערבית הן השפות הקשות ביותר ללמידה. בטח יש לזה קשר לעובדה כי בשפה הסינית ישנן כ-50,000 אותיות, ורק כדי להיות מסוגלים להבין את מה שכתוב בעיתון, יהיה עליכם להכיר כ-2,000 מתוכן. בהצלחה עם זה!

4. לא בטבעיות

לא כל השפות נוצרו באופן טבעי והתפתחו עם הדורות. האספרנטו, למשל, היא השפה המלאכותית המדוברת ביותר בעולם. מה הופך אותה למלאכותית? העובדה שתכננו אותה והמציאו את המבנה שלה ואת המילים שבה במטרה להפוך אותה לשפת עזר בין-לאומית שתהיה שפתם השנייה של כל אזרחי העולם. כמו האנגלית של ימינו, רק שעיקרון הפשטות שיעזור לכולם ללמוד אותה היה מאוד חשוב לאליעזר לודוויג זמנהוף, אותו רופא יהודי-פולני (ושאפתני, הרשו לנו להוסיף) אשר יצר את יסודותיה של האספרנטו. כיום השפה מדוברת על ידי כמיליון אנשים ברחבי העולם ואפילו ישנם שני סרטי קולנוע דוברי אספרנטו.

5. מבטיחים שלא צמח לנו האף

הספר המתורגם למספר הרב ביותר של שפות הוא כמובן הרב מכר הגדול ביותר של כל הזמנים – התנ"ך. נכון לשנת 1995, תורגם התנ"ך בשלמותו לכ-349 שפות. אבל לא תאמינו מי במקום השני: פינוקיו!

6. כתום זה התפוז החדש

המילה האנגלית "Orange", שפירושה כיום הוא תפוז וגם כתום, קיבלה את משמעותה רק ב-450 השנים האחרונות. ראשית קראו כך לפרי, והצבע הכתום קיבל את השם אחריו. כמו כן, עד שדוברי האנגלית נתקלו בתפוז, הם קראו לצבע הכתום "Yellow-Red". שזה בסך הכול הגיוני, אם הם היו ילדים בני ארבע שמציירים בצבעי גואש.

7. "חסרה לי רק ף'! איפה אני אכניס אותה?"

כבר הבנו שלהשתמש בכל מילותיה של השפה זה דבר כמעט לא הגיוני, אבל מה עם שימוש בכל אותיות השפה? משפט כזה, שכלולות בו כל אותיותיה של שפה מסוימת, נקרא פנגרמה. בעברית, למשל, משפט כזה הכולל את כל האותיות (יחד עם הסופיות), יהיה "מנעולן הפך כף חצץ שגזר קט איבד סתם", או "עטלף אבק נס דרך מזגן שהתפוצץ כי חם". נכון שהם נשמעים כמו סצנות מסרט אימה בדיוני, אבל תחבירית לגמרי יש כאן הגיון. וכמובן שגם באנגלית זה אפשרי: "The quick brown fox jumps over the lazy dog". אם אתם לא סומכים עלינו, אתם מוזמנים לבדוק בעצמכם.

8. איך אומרים "בירור יתרה" בלטינית?

אם במקרה תגיעו לוותיקן, המדינה העצמאית הקטנה ביותר בעולם הנמצאת בשטחה של רומא שבאיטליה, ותיתקעו בלי כסף מזומן, אין לכם מה לדאוג! תוכלו להשתמש בכספומט דובר לטינית. יש מצב שייצא לכם מזומן בכמות שרציתם, אבל יש גם מצב שאתם לא דוברים לטינית טוב כמו שחשבתם.

9. ציוצים קדושים

מה שמפתיע אותנו בזה שהאפיפיור, הסבאל'ה הנוצרי והחמוד שגר בוותיקן, מצייץ בתשע שפות, זו לא העובדה שהוא דובר תשע שפות, אלא העובדה שבכלל יש לו חשבון בטוויטר. אפיפיורוש, אתה מגניב מדי בשבילנו, אנחנו מודים.

10. שריקה למרחקים ארוכים

מי מאתנו לא זוכר את הפרק שבו בובספוג נוסע באוטובוס לעיר שהיא ממש לא ביקיני בוטום, ונתקל באנשים (או בדגים, בעצם) שאחרי כל מילה שהם אומרים הם עושים קול של נפיחה עם הלשון? אז סילבו (Silbo) היא וריאציה של ספרדית, המשמשת לתקשורת למרחקים ארוכים, לרוב בשטחים הרריים, והיא מורכבת כולה משריקות בלבד.

11. בובה שלי

אם לכם לא הייתה בובת פרבי פרוותית כשהייתם קטנים, אז בטוח שלאחותכם הגדולה הייתה ובטוח שבלילות היא התחילה לדבר וללכת מבלי שאף אחד נגע בה והעירה את כל הבית. לא כי זו הייתה בובה רדופת רוחות רפאים, אלא כי היא ידעה לדבר בשפה משלה ולקלוט משפטים שיגרמו לה, למשל, לשחק מחבואים. בשנות ה-90 פרבי הייתה להיט גדול, ולכן לשפה שבה היא דיברה גם היה שם – "Furbish". בדומה לאספרנטו, גם הפרביש היא שפה מלאכותית, מן הסתם.

12. איך עושים אפצ'י ביפנית?

אונומטופיה פירושה מילה אשר מחקה את הצליל של משמעותה - למשל זמזום, כפכף, פיצפוץ וכו'. גם מילים המתארות את קולותיהן של חיות הן אונומטופיאות, שהרי הן מילים המחקות את צלילו של הדבר אותו הן מתארות. אם נשמע לכם הגיוני שחיקויים של צלילים יהיו זהים בכל השפות, כי כלב הוא כלב בכל מקום בעולם, אתם צודקים. אבל היגיון הוא לא תמיד מה שקובע בהתפתחותן של שפות. למשל, בעברית הצפרדע משמיעה "קווה קווה", בעוד שבאנגלית היא עושה "רררביט", וצליל ההתעטשות בעברית הוא "אפצ'י" כשביפנית הוא בכלל "אקסום".

13. חרוזים בצבע הקשת

אם אתם מתכננים לכתוב שיר באנגלית ושיהיו בו חרוזים, אנחנו ממליצים לכם לא להשתמש במילים Angel, Elbow, False, Warmth ו-Secret כי פשוט אין מילים באנגלית שמתחרזות איתן באופן מלא