1. בעזרת השם

חשבתם פעם מדוע הקרמבו נקרא בשמו? השם נוצר מחיבור של שתי מילים, קרם ובו, המתארות מה יש בתוך הקסם המתוק הזה.

2. היה היה

מספרים שהקרמבו הראשון נוצר בדנמרק לפני כ-200 שנה משמנת שהונחה על עוגיית חמאה - מה שמסביר את העובדה שאם תבקרו בדנמרק בעתיד, לקרמבו שלכם יקראו לחמניית שמנת.

3. פעם שלישית קרמבו

הקרמבו לא תמיד נחשב לקינוח של ממש: הקרמבו בישראל הוגדר בתחילת דרכו כתחליף לגלידה. לאחר מכן, כשהוא כבר נמכר בחנויות והפך פופולארי, החלו להעמיד אותו בפני עצמו.

4. עשה עלייה

ייצור הקרמבואים המסחרי בארץ החל בשנות ה-60 של המאה הקודמת. חברת ארטיק, שכבר לא קיימת היום, אחראית על שם המוצר בעברית.

5. איזה חום פה!

בטח תהיתם למה לא מוכרים קרמבו בקיץ. הסיבה היא שהחום בחודשי הקיץ מייבש את הקצף של הקרמבו וממיס את שכבת השוקולד העליונה.

6. צוות לעניין

הקרמבואים עדיין נעטפים באריזת האלומיניום באופן ידני, כאשר צוות מיומן של עוטפים מטפל בכל קרמבו בנפרד. זמן האריזה של כל יחידה הוא 2 שניות.

7. ארץ קרמבואל

ישראל היא מעצמת קרמבואים עולמית: מדובר במדינה שמוכרת את מספר הקרמבואים הגדול בעולם והיא שיאנית הצריכה שלהם לאדם. בחורף ישראלי ממוצע נמכרים מעל 50 מיליון קרמבואים.

8. מה הטעם?

ניסיונות לשווק קרמבו בטעמי תפוז, ריבת חלב, פטל ותות נכשלו. רק טעם המוקה ממשיך להימכר. כנראה שהישראלים אוהבים את הקצף שלהם בטעם וניל יותר מדי בשביל שיוכלו לנסות טעמים נוספים.

9. #$#%!

בשל הציפוי החום, הקרמבו נקרא בעבר בכינויים מעליבים הניתנים לשחורים. כשגברה המודעות לכך שמדובר בשמות גזעניים ובעייתיים, הוחלפו השמות של הקרמבואים לכינויים יותר ידידותיים.

קרמבו קר (צילום: שחף הבר, גלובס)
יאמי! | צילום: שחף הבר, גלובס

10. לא מצחיק

בקומדיה הצרפתית "למה זה מגיע לי?", שזכתה להצלחה רבה גם בישראל, מבקשים שניים מגיבורי הסרט קינוח בשם "ראש כושי". בסצנה משעשעת מאוד הם מובלים לניידת משטרה ואף נשלחים למאסר בעקבות פליטת הפה הזאת.

11. בהצלחה!

גלידות קרמבו, חלקן מוקפאות וחלקן בטמפרטורת החדר, זכו להצלחה לא רעה במהלך השנים.

12. כל הדרכים מובילות לקרמבו

דרכי אכילה מוזרות של קרמבו: חימום הקרמבו למספר שניות, מחיצה שלו כך שיהיה אפשר לטעום מהעוגייה ומהמרנג ביחד, הקפאה שלו כדי להביא אותו לטמפרטורה אידיאלית או פירוק של כל אחת מהשכבות.

13. הכי מוזר

מי שאוכל קרמבו בפיתה. כמה פחמימות אפשר לדחוף למנה אחת?!

14. כללי ההפרדה

הזמר אהרן רזאל כתב את השיר "הביסקוויט והקרם" בעקבות שאלה שפורסמה באחד מעלוני השבת, בה נשאל אם ניתן להפריד בין העוגייה לקצף במהלך השבת. התשובה, אם תהיתם, אינה חד משמעית.

15. יש כבוד

אי אפשר שלא לציין את "כנפיים של קרמבו", תנועת הנוער הפועלת למען צעירים בעלי צרכים מיוחדים.

16. זו ציפור? זה מטוס? לא, זה קרמבו!

יש קרמבואים גם בחוץ: כמה מתקנים צבאיים בצורת כיפה שנמצאים בהר מירון מכונים גם כן בשם הזה.

17. עכשיו במבצע

בסרט הקאלט "מבצע סבתא" של הבמאי דרור שאול, דמותו של רמי הויברגר זכתה לכינוי "קרמבו" בעקבות תקרית הזויה ומשעשעת (בלי ספוילרים!).

18. רגע של תזונה

בקרמבו אחד יש כ-115 קלוריות והמון המון סוכר. מצד אחד הערך הקלורי לא כל כך גדול, ומצד שני אין הבדל גדול כשמשווים אותו לממתקים אחרים.

אין תמונה
מת על קרמבואים. דמבלדור

19. הארי בסטייל

בגרסה העברית של "הארי פוטר ואבן החכמים", הממתק שאלבוס דמבלדור הכי אוהב לאכול הוא לא אחר מקרמבו.

20. תשובה מוחצת

חברת הכנסת ציפי לבני נשאלה בצ'אט אינטרנטי שערכה ב-2012 כיצד היא מעדיפה לאכול את הקרמבו שלה. בניגוד למי שנוהג לאכול את הקרמבו כשהוא שלם, לבני דווקא בעד למחוץ את הקרמבו וכך ליהנות מכל העולמות.