1. אף פעם אין מספיק זמן

היה אפשר לחשוב שככל שיש לך יותר כסף, כך יהיה לך יותר זמן, אבל האמת היא שההפך הוא הנכון. ככל שיש לך יותר כסף כך אתה לומד להעריך את הזמן שלך יותר, וכשאנחנו אומרים זמן אנחנו מתכוונים לא רק לזמן במשרד, אלא גם לזמן שמבלים בקולנוע בעת צפייה בסרט ואפילו לזמן שכל אחד מאתנו מעביר בשירותים מדי יום. זמן זה כסף, אבל יותר חשוב מזה – זמן הוא המשאב היחיד שיש לנו שהוא מוגבל ושאי אפשר לקנות, וצריך לנהל אותו כמו שצריך.

2. אף אחד לא רואה אותם כמו שהם באמת

אנשים חושבים שכסף משנה אנשים, ויותר גרוע – כשהם רואים מישהו נוהג במכונית יקרה, עונד שעון יקר או סתם לובש בגדים קצת טובים מדי, הם לא רואים את האדם עצמו שעומד מולם, אלא רק את הסטטוס שלו. ואף אחד לא טורח לגלות מה נמצא מתחת לזה.

3. גידול ילדים הוא עסק שונה לחלוטין

כי בואו נאמר את האמת – ילדים של עשירים לא גדלים כמו כולם. הורים עשירים צריכים להחליט עד כמה לפנק את הילדים שלהם, כי טכנית, אפשר להביא להם כל מה שירצו; מצד שני, הם רוצים להקנות לכם ערכים, וללמד אותם את ערכו של הכסף כדי שלא יתייחסו אליו כאל נייר בלבד.

4. קשה להם להוציא כסף יותר ממה שקשה להם להרוויח אותו

כמו שוורן באפט אמר: זה דבר אחד לעשות כסף, ודבר אחר לגמרי להוציא אותו. ולא רק בקטע קמצני, כי בואו נודה בזה, יש לא מעט עשירים קמצנים: עשירים יכולים טכנית לקנות הרבה יותר דברים מאשר שאר האנשים, והבחירה שלהם היא מתוך מגוון עצום. המגוון הזה מבלבל ואפילו משתק.

5. קשה להם לשמור על איזון

מצד אחד, העבודה מגלגלת מחזורי כסף עצומים, והיא עצומה ובלתי נגמרת, והיא שואבת אותך פנימה. מצד שני, אתה צריך גם לנהל חיי חברה, אהבה, משפחה, ילדים, תחביבים, ובקיצור – לחיות את החיים. דווקא כשאתה יכול טכנית להתפטר מהעבודה ולחיות על חסכונותיך עד יומך האחרון – מה שכמובן לא תעשה, כי גם העבודה היא חלק חשוב בחיים – קשה למצוא את האיזון, לפנות זמן לדברים האחרים, וחשוב לא פחות – להקדיש להם אנרגיות נפשיות.

6. הלחץ גבוה, כל הזמן

אם העבודה מכניסה כל כך הרבה כסף, לכל דבר קטן יש משמעות גדולה – וזה דבר מלחיץ מאוד. גם מחוץ לעבודה העשירים נוטים לבדוק מיילים ולענות להודעות בוואטסאפ, כך שהעבודה רודפת אחריהם בכל אשר ילכו.

7. צריך לטפל בכסף

מה חשבתם, שהכסף פשוט יושב בבנק בלי לעשות כלום? כסף הוא דבר שצריך לטפל בו – להשקיע בו, לוודא שהוא לא מאבד מערכו, לנהל אותו.

8. אי אפשר ליהנות מהדברים היומיומיים

כמו לישון, לאכול, להתקלח, לעשות כביסה. כשאין זמן, הם נראים כמו פינוקים קטנים ומחיי נפשות; כשיש זמן, העיסוק בהם מרגיש כמו בזבוז זמן.

9. אנשים מתחנפים אליהם כל הזמן

כי הם רוצים מהם משהו (מעניין מה), כי הם לא רוצים להסתבך איתם, כי הם רוצים לתפוס את מקומם... לעשירים קשה יותר לחוות אהבה והערכה בזכות האנשים שהם, ולא בזכות המעמד שלהם.

10. הביקורת בלתי פוסקת

שום דבר שהם יעשו לא יעבור בשתיקה. אחרים תמיד יחשבו שזה לא פייר שיש למישהו אחר כל כך הרבה כסף; לפעמים זו תהיה הסיבה היחידה לשנאה שלהם, אבל עדיין לא נעים לדעת ששונאים אותך בלי להכיר אותך בכלל. ושלא נדבר בכלל על מעמד הכוכבות הנלווה לכסף, וההשלכה האיומה שלו – שכל דבר שאתה עושה מתועד, ועל כל טעות שלך יחגגו בתקשורת.

11. אי אפשר לדעת איך נראים חיים אחרים

אנשים שנולדו עשירים לעולם לא יחוו חוויות המשותפות לרוב המוחלט של שאר אוכלוסיית העולם. הם אפילו לא יודעים מה זה לקנא באנשים עשירים.

12. הם עלולים לסבול מרגשות אשמה

כי להם יש, ולאחרים אין. ואין מה לעשות, כמה שהם לא יתרמו, הם עדיין לא ייתנו את כל מה שיש להם, ואי אפשר להאשים אותם – אף אחד לא היה נוהג אחרת. אבל כששונאים אותך כל הזמן, לפעמים אתה מתחיל להטיל ספק בעובדת היותך אדם טוב – מה אם כל מה שהם אומרים עליך נכון?