1. לצאת מהבית? תמשיכו לחלום

אם אתם רק מחכים לרגע שתוכלו לעזוב את הבית של ההורים, לפרוש כנפיים ולהתחיל חיים עצמאיים, תגידו תודה שאתם לא צריכים לחלום על זה ביוון, שם נהוג שהסבים והסבתות גרים בבית של אחד מהילדים שלהם ובני משפחתו - עד שהם הולכים לעולמם. לרוב, אותם ילדים לא עזבו את בית הוריהם עד שהתחתנו. בטח כבר הבנתם שבתי אבות לא מאוד נפוצים ביוון, פשוט כי אין ביקוש.

2. כחול זה הצבע החם ביותר

גם אם לא יצא לכם לנפוש ביוון עם המשפחה, בטוח נתקלתם בתמונות מכל מיני איים יווניים שבהרבה מהם נהוג לצבוע בבתים את הדלתות והמשקופים (ואפילו את הרהיטים) בצבע תכלת מהמם. ואם נתקלתם בתמונות כאלה, בטוח קינאתם בטירוף. אז שתדעו שבאותם איים, כמו מיקונוס למשל, רווחת האמונה כי גווני כחול הם לא רק יפים, אלא גם עוזרים בהרחקת מזל רע.

סנטוריני הטטלס קומביינד
כחול זה הכול

3. מרק דם

בספרטה, עיר קטנה ביוון שנודעה בזכות אורח החיים הייחודי של אזרחיה ואומץ הלב של לוחמיה בעלי השיער הגולש, נהנו האזרחים ממתכון שהכנתו נחשבה למומחיות שלהם: מרק שחור שעשוי ממלח, חומץ ודם. היחידים בכל רחבי יוון שהיו מסוגלים לאכול מהמרק הזה היו הספרטנים. לא נתפלא אם זה מה שעזר לספרטה להתקיים בלי חומות מסביבה במשך כ-1,400 שנה מאז שקמה – מי ירצה להתקרב לעיר שבה אוכלים דבר כזה?

4. טפו עליכם

יוונים בני הדור הישן מאמינים שיריקות מגרשות מסביבתו של היורק את השטן ואת המזל הרע שהוא מביא איתו. לכן, כשמישהו מבשר להם בשורות רעות כמו מוות או תאונה, הם יורקים הצדה שלוש פעמים. גם כשהם מחמיאים למישהו, מיד אחר כך הם "יירקו" עליו כדי להגן עליו מפני עין הרע. היריקות הן "בכאילו" כמובן, אז אין צורך להצטייד בממחטות. כמו כן, כדאי שתיזהרו מלנפנף לשלום כשכף ידכם פתוחה כשאתם מסתובבים ברחובות יוון, כי האנשים מסביבכם יראו בזה עלבון.

עין הרע (צילום: asos)
אבל למה לירוק כשאפשר לשים שרשרת? | צילום: asos

5. אין כניסה לנשים

ביוון העתיקה, נשים לא נהנו מזכות הצבעה והודרו ממופעי התיאטרון ומהמשחקים האולימפיים. בהצגות היו הגברים משחקים את כלל התפקידים ועוטים על פניהם מסכות עצומות, ובמשחקים האולימפיים (בהם התחרו הגברים בעירום מלא), לא רק שנאסר על נשים להשתתף - הן גם לא הורשו לצפות בהם, ומי שנתפסה מציצה - הוצאה להורג. תחרויות מיוחדות עבור נשים שאינן נשואות נקראו "הראיה" - על שם הרה, אשתו של זאוס, שהיא המגוננת על הבתולות - והתקיימו זמן קצר לאחר המשחקים האולימפיים הרשמיים.

6. מתנה משמיים

ברחבי יוון יש יותר מ-120 מיליון עצי זית, וחלקם אפילו קיימים שם עוד מהמאה ה-13 לספירה - ועדיין מפיקים זיתים. על פי המיתולוגיה היוונית, עצי הזית היו מתנתה של האלה אתנה לבני האדם, וכשהיא ופוסידון התחרו זה מול זו מי ייתן לבני האדם את המתנה השווה ביותר, פוסידון נתן לנו מים - ואתנה ניצחה. נו ברור, על מים לא צומחת תוספת לפיצה.

עץ זית (צילום: istockphoto)
אולי בעצם היינו צריכים לבחור במים? | צילום: istockphoto

7. זמן חופשי?

והרי האבסורד הכי גדול שאי פעם תשמעו עליו: המקום שבו הייתם היום בבוקר, בית הספר, הנקרא באנגלית School, קיבל את שמו האנגלי מהמילה היוונית Scholē שפירושה, תאמינו או לא, הוא פנאי או זמן חופשי. רק מאוחר יותר קיבלה המילה היוונית את משמעותה של "מקום שבו מועברות הרצאות". אנחנו לא יודעים מה קורה עם היוונים האלה, אבל זמן חופשי הוא לא הדבר הכי בולט בבית הספר שלנו.

תלמידה ילדה משועממת (צילום: Shutterstock, מעריב לנוער)
בטח, מלא זמן חופשי | צילום: Shutterstock, מעריב לנוער

8. אהבה זה כואב

ידוע שהדבר הכי קשה בעולם זה להתוודות בפני הקראש שלכם שאתם דלוקים עליו (אולי חוץ מלקבל ממנו סירוב מיד אחרי זה...), אבל יכול להיות שהיוונים עלו על שיטה שתהפוך את הייסורים הנוראיים האלה לנסבלים הרבה יותר. ביוון העתיקה, כשרצית להכריז על אהבתך למישהו, היית זורק עליו תפוח. An apple a day keeps the doctor away.

תפוח - לב (צילום: brit.co - flicker/Mariani)
זה אומר שאני אוהב אותך | צילום: brit.co - flicker/Mariani

9. עדיף שם טוב ממזל טוב

גם אתם מרגישים שיום הולדת אחד בשנה זה לא מספיק? יופי, כי גם היוונים לא מסתפקים ביום חגיגי אחד. ביוון מציינים את "יום השם" מדי יום. לכל קדוש דתי יש יום בשנה המוקדש לו ומצוין על ידי הכנסייה (מכירים את "יום פטריק הקדוש" שלובשים בו רק בגדים ירוקים?). אנשים העונים לשם של קדוש כלשהו חוגגים את יום השם שלהם באותו יום המוקדש לקדוש ומקבלים מתנות מחבריהם ומבני המשפחה שלהם. ביוון, יום השם חשוב אפילו יותר מיום ההולדת.

10. סלפי עם פיראטים משתוללים

נבחרת הכדורגל של יוון זכתה לכינוי "ספינת הפיראטים" בשנת 2004, במהלך טקס הפתיחה של טורניר היורו. פרשן יווני שסיקר את הטקס הצהיר כי נבחרת יוון עתידה "לחטוף את הניצחון" כמו פיראטים, ככל הנראה בהשראת העתק של ספינה פורטוגזית שהופיע בטקס. לא רק באותו טורניר הנבחרת הגיעה לגמר ואף ניצחה בו את נבחרת פורטוגל, וכך דבק בה הכינוי.

וינטרה במדי נבחרת יוון (gettyimages) (צילום: ספורט 5)
לוקאס וינטרה (שמאל) בתלבושת נבחרת יוון | צילום: ספורט 5

11. זה לא משחק ילדים

היוונים אמנם הביאו לעולמנו את הפילוסופיה והדמוקרטיה, אבל הם המציאו גם דברים נוספים – כמו היו-יו, למשל. אמנם זו תיאוריה שהיו לה עליות ומורדות, כי יש היסטוריונים שטוענים שהיה יו-יו סיני לפני היו-יו היווני, אבל יצירת אמנות אחת משנת 440 לפנה"ס מוכיחה שהבכורה שייכת ליו-יו היווני. מצד שני, לא בטוח שיש מישהו בעולם הזה שלהוט מספיק כדי להכריע סופית מי המציא את היו-יו הראשון. חבל, כי אנחנו חושבים שזה בהחלט משהו להשוויץ בו.