מה לדעתך התכונות החשובות שצריכות להיות למי שחולם להיות סופר?

"סקרנות וחריצות. רצון לשמוע ולהקשיב, להתבונן בסביבה, לגלות אכפתיות לאנשים, לטבע ולעוולות – כלומר, יכולת להקדיש תשומת לב לדברים שמתרחשים גם מחוצה לנו. עוד דברים שיכולים להועיל הם כמובן דמיון מפותח ונטייה לתכונות קרימינליות: פרנויה וחשיבה קונספירטיבית, נטייה לשקרנות ויכולת לחיות חיים כפולים". 

מה דעתך על תוכנית לימודי הספרות בבתי הספר?

"קודם כל אני מרוצה מכך שיש תכנית ללימודי ספרות – כי במסגרת ביקוריי בסל תרבות השנה, נדהמתי לגלות כי בחטיבות מסוימות מדלגים על לימודי ספרות ומשאירים רק את הלימודים לקראת הבגרות (!). באופן כללי, אני מאמינה שתפקידם של לימודי הספרות הוא לעורר את התיאבון לקריאה, לכתיבה, לפרשנות שיש לאמנות להציע לעולם המאוד לא פשוט שבו אנחנו חיים, ולא 'ללמד חומר' מסוים. להיפך – כשהייתי נערה והכריחו אותי לקרוא ספרים מסוימים, זה מיד עורר בי התנגדות".

האם בתור ילדה ידעת שתהיי סופרת?

"תמיד כתבתי. השיר הראשון שכתבתי התפרסם בעיתון כשהייתי בת 11. כשהייתי בת 15 השתתפתי בסדנת כתיבה בהנחיית יורם קניוק ז"ל, אבל בכלל לא הייתי בטוחה שזה באמת יקרה – שאהיה סופרת. עד היום אני מלאת פליאה והתרגשות מכך שכתיבת ספרים ממלאת כל כך את עולמי".

מה הספר האהוב עליך?

"אין אחד כזה. בכל פעם שאני מתאהבת בספר, אני בטוחה שהוא 'האהוב ביותר' ושאף אחד לא יוכל למלא את לבי כך – כנראה שילוב בין הספר עצמו לבין נסיבות חיי - ואז מגיע ספר חדש שכובש אותי. כרגע הספר האהוב עלי ביותר הוא 'החברה הגאונה' של אלנה פרנטה (סופרת שכותבת לא בשמה האמיתי), אבל בזמן שאני בטוחה שהוא הכי, הכי הכי, אני גם כל כך בטוחה שזה זמני!".

5 טיפים לסופר הצעיר מאת דקלה קידר

1. אל תחשבו על מסר, לקח ומוסר השכל. ספרו את הסיפור שלכם, על הגיבור שלכם, ועל המסע שרק אתם יכולים לכתוב. את כל היתר השאירו לקורא. רוב הסיכויים שאם תנסו לכתוב סיפור עם מסר חכם או רעיון מבריק, התוצאה תהיה דידקטית, מרוחקת ומתאמצת.

2. כתבו על מה שמוכר לכם. מה שמוכר הוא לפעמים הסביבה והמשפחה שלכם, או מה שקורה כרגע בחיים שלכם, או חוויות חיים שקרו לכם בעבר. כל אלה הם חומרים טובים להתחיל בכתיבה. 

3. שאלו את עצמכם למה. השאלה למה הביאה אותי לכתוב סיפורים רבים, ואני מוצאת שהיא מנוע מצוין לרעיונות לסיפורים. למה אנשים מתנהגים כמו שהם מתנהגים? למה רגע אחד נחרט בזיכרוננו ואחר לא? למה אנחנו בוכים, מתרגשים, נבהלים?

4. כתבו כאילו אף אחד לא קורא אתכם. זו אולי העצה הכי חשובה, כי היא בעצם מבקשת מכם ליהנות מהכתיבה. כתבו פרוע, בלי גבולות, כתבו אישי, מרגש, כתבו דרמטי ומוגזם. אחר כך כבר תדעו מה לטשטש, מה לדייק ומה למחוק.

5. אל תעבדו לפי טיפים לכתיבה. אבל לאחר שכתבתם את הסיפור שלכם, שכתבתם אותו, הנחתם אותו בצד, חזרתם אליו ואתם כבר לא יכולים להתקדם איתו לבד או שנתקעתם בכתיבה – חפשו טיפים שאולי יוכלו לחלץ אתכם מהמשבר.

דקלה קידר מעבירה במהלך חודש יולי סנדאות כתיבה ב"המגירה", בית הספר לכתיבה של הוצאת כנרת זמורה-ביתן.