1. אביא לך אבנים מהריח. ומהודו

המחווה הרומנטית הגדולה ביותר בהיסטוריה, וכנראה בגלל זה גם המפורסמת ביותר, היא בנייתו של הטאג' מאהל, שהוא מבנה גדול בהודו אשר נבנה כדי להנציח את אשתו של שאה ג'האן, קיסר האימפריה המונגולית במאה ה-17. האגדה מספרת כי לאחר מותה של אשתו, ארג'ומנד באנו בגום, רצה הקיסר לממש את צוואתה – הנצחת אהבתם הגדולה לדורי דורות. מלאכת בניית הטאג' מהאל, שפירוש שמו הוא "כתר הארמון" וששטחו כ-700 דונם, החלה בשנת 1632 ונמשכה כ-22 שנה בעזרת כ-20 אלף פועלים. את האבנים לבנייתו הביאו מרחבי הודו, סין, אפגניסטן, טיבט ותימן. אשת הקיסר, שלאחר הקמת הארמון קיבלה את הכינוי "מומטאז מהאל" (גבירת הארמון), נקברה בתוכו ובעלה הרומנטי נקבר גם הוא לצדה לאחר מותו. עד היום משמש הארמון כאתר תיירות מבוקש ומרשים ביותר, ובשנת 2007 הוכרז כאחד משבעת פלאי תבל החדשים.

2. אהבה שאינה תלויה בדבר

מחווה רומנטית נוספת שנמנית בין שבעה פלאי תבל, אך הפעם הישנים ולא המודרניים, הם הגנים התלויים בבבל, וזאת למרות שקיומם טרם הוכח. הגנים כלל לא מוזכרים בתיעוד הבבלי אך מתוארים על ידי ההיסטוריונים כגנים יוצאי דופן ביופיים. הם ככל הנראה נבנו על ידי המלך נבוכדנצר השני בערך במאה ה-5 לפני הספירה במטרה שיזכירו לאשתו, אמיטיס ממדי, את הנוף ההררי שהיה במקום הולדתה. אם השם של הבעל הרומנטיקן נשמע לכם מוכר, זה בגלל שמדובר באותו נבוכדנצר שהחריב את בית המקדש הראשון. כן כן, בית המקדש הראשון שלנו. אולי בגלל זה הגנים התלויים שלו נהרסו בגלל רעידות אדמה במאה ה-2 לספירה. הקארמה יודעת את העבודה, נבוכדנצרוש.

3. רינגטון במתנה

רובנו נסתפק במחווה רומנטית בדמות ארוחת ערב לאור נרות או טיסה בהפתעה ליעד אטרקטיבי באירופה, אבל אם היינו חיים במאה ה-19 חיי האהבה שלנו היו נראים אחרת. כמתנה ליום הולדתה ה-33 של אשתו, קוזימה, המלחין המפורסם ריכארד ואגנר הלחין לאהובתו סימפוניה בשם "אידיליית זיגפריד". הוא הביא לביתם תזמורת של 15 נגנים שינגנו את המתנה שלו בבוקר החגיגי של יום הולדתה. השניים תכננו לשמור את הסימפוניה הזו רק לעצמם, אך בשל קשיים כלכליים היה עליהם להוציא אותה לאור. חשוב לציין שואגנר נודע באנטישמיות שלו, ועד היום יצירותיו מוחרמות על ידי תזמורות ישראליות. ברומנטיקה הוא דווקא סבבה.

4. חדר בריחה

בנות, מה הייתן עושות עם החבר שלכן היה נוסע רחוק מכן ל-5 ימים? יושבות ומתגעגעות או מקסימום מתקשרות להגיד לו את זה, נכון? ישנה בחורה אחת, אמריקאית אנונימית (כן כן, גם אנשים לא מפורסמים יודעים להיות רומנטיים) שזה ממש לא הקטע שלה. היא חיכתה שהחבר שלה, שאיתו היא גרה, ייסע לתקופה ממושכת של כמה ימים וניצלה את זה כדי לעצב את אחד מחדרי הבית, שלא היה בשימוש, לחדר משחקים. היא שכרה אנשי מקצוע שיחליפו את השטיח הישן במרצפות שחור-לבן, שיצבעו את כל הקירות מחדש, קנתה מכונות של משחקי וידאו וביקשה שיתקינו מדפים לבנים על כל הקיר כדי שאהובה יוכל לאכסן בחדר את כל הצעצועים והבובות שלו. אנחנו היינו הופכים את החדר לאולם קולנוע ביתי קטן או לחדר קריוקי אבל סבבה, גם משחקים זה מגניב. עד גיל מסוים.

5. ניחוש פרוע

הצעת הנישואים הבאה אולי לא תישמע לכם גרנדיוזית במיוחד, אבל לדעתנו אין יותר רומנטי ממחוות פשוטות ויומיומיות, לכאורה. מדובר בגבר אמריקאי, גם הוא אנונימי וגם הוא יצירתי, שנוהג לפעמים לארח בביתו את החברים שלו ולשחק איתם את המשחק הזה, נו איך קוראים לו? זה שקבוצה אחת בוחרת כרטיסייה וצריכה לצייר על הלוח את מה שכתוב עליה, והקבוצה השנייה צריכה לנחש איזו מילה הייתה כתובה על הכרטיסייה. בקיצור, הוא מצא כרטיסייה שכתוב עליה את המילה "Marry" והוסיף לה במאמצי פוטושופ כבירים את המילה "me". ואז, כשהגיע תורה של בת הזוג שלו בשנה וחצי האחרונות לצייר, הוא סידר את הכרטיסיות ככה שתצטרך לצייר את הצירוף "Marry me" (הינשאי לי). כשלבסוף הוא "ניחש" מה היא ציירה, היא צעקה "Yes!" מרוב התרגשות שהוא סוף סוף הצליח, וכשהסתכלה עליו, ראתה שהוא אוחז בטבעת ושואל אותה "Will you marry me?". אין יותר מפתיע מהצעה "ספונטנית" שכזו.

6. אהבה אסורה

אנחנו לא יודעים מה איתכם, אבל בינתיים קיבלנו את הרושם שלאורך ההיסטוריה, המין האנושי היה הרבה יותר רומנטי מאיך שהוא היום. דוגמה נוספת לכך אפשר למצוא בממלכה הבריטית, שתמיד הייתה מקור טוב לסיפורים מרתקים, לא רק של אהבה. אחרי מות אביו בשנת 1936, עלה למלוך על הממלכה הבריטית המלך אדוארד השמיני. אהובתו, ווליס סימפסון, הייתה אמריקאית והתגרשה בעבר פעמיים, ומכיוון שהכנסייה לא מתירה נישואים עם גרושה, לא היה באפשרותו של אדוארד להתחתן איתה מבלי ליצור משבר גדול בממלכה. כל יועציו של המלך המאוהב ייעצו לו שלא להינשא לסימפסון, אך הוא מצא פתרון רומנטי הרבה יותר – הוא ויתר על הכתר, שהועבר לאחיו הצעיר, ג'ורג' השישי, והתחתן עם אהובתו. אדוארד, יא מלך!

7. להקים בית (שימוש?) בישראל

זה תמיד כיף לשמוע דברים טובים על עצמך, נכון? אז דמיינו כמה זה כיף כפליים לקרוא דברים טובים על עצמך בעיתון! במסגרת חיזוריו הנמרצים אחרי ג'ניפר לופז, השחקן בן אפלק קנה עמוד שלם במגזין האמריקאי "וראייטי", ופרסם בו רשימה של הדברים האהובים עליו באופי ובמראה של לופז. כמה חבל שבאותם ימים היא עדיין הייתה נשואה לרקדן כריס ג'אד, ממנו היא התגרשה בשנת 2002. וכמעט כמו באגדות, לופז אכן יצאה במשך תקופה עם בן אפלק, שבמהלכה קנה לה אפלק מושב לאסלה במחיר של 105,000 דולר. כשנשאל על פשר המתנה, ענה אפלק: "ג'ניפר היא הנסיכה שלי ומגיע לה את הטוב ביותר – אפילו כשזה מגיע לאסלה". הפעם אכזבת, מהעמוד בעיתון התרשמנו יותר, בנצי.

8. בבריאות ובחולי

המלכה אליזבת, מכירים? החמודה שתמיד לובשת כובעים ומנופפת באלגנטיות? יכול להיות שלא ידעתם, אבל היא אחייניתו של המלך אדוארד השמיני, ההוא שבסעיף 6 ויתר על הכתר בשביל להתחתן עם אהובתו. כנראה שהרומנטיות של דוד שלה הציבה סטנדרטים שהיה על בעלה לעתיד לעמוד בהם, וכנראה שלנסיך פיליפ לא הייתה כוונה לאכזב אותה. פיליפ ידע כי אביה של אליזבת נפטר מסרטן הריאות, וידע כמה היא רגישה לנושא הזה, ובבוקר של יום הכלולות שלהם, כמחווה לאהובתו, הוא ויתר על עישון סיגריות לנצח (כולם ביחד: אאוווווו). כמו כן, הוא ויתר על קריירה צבאית מבטיחה כדי להישאר קרוב לאליזבת, לתמוך בה ולהיות מעורב בחינוך ארבעת ילדיהם.

9. Diamonds in the sky

ואם לא הספיקה לכם אליזבת אחת, קבלו עוד אליזבת, גם היא מלונדון במקור וגם היא זכתה, נוסף על הזכיות שלה בפרסי אוסקר, בבן זוג רומנטי לא פחות מפיליפ – אליזבת טיילור. השחקנית היפהפייה הייתה אשתו של השחקן ריצ'רד ברטון, לא רק פעם אחת כי אם פעמיים! השניים התחתנו והתגרשו, ושוב התחתנו ושוב התגרשו, אך בין כל השיגועים האלה, הספיק ברטון לקנות לטיילור בת המזל יהלום בשווי מיליון דולר, שבערך של הדולר כפי שהוא היום, זה אומר 15 מיליון דולר. עד אז, היהלום היקר ביותר שנמכר היה בשווי 300 אלף דולר בלבד. ממש דמי כיס. אחרי הגירושים הסופיים והאחרונים, אליזבת טיילור מכרה את היהלום תמורת 5 מיליון דולר, ואת ההפרש תרמה לצדקה.