לפי הערכות, כמעט 40% מהתלמידים בישראל נעזרים במורים פרטיים. לפי נתונים אשר התקבלו מאתר "לימוד נעים", המכיל מאגר של 9,000 מורים מכל רחבי הארץ, התלמידים שנעזרים במורים פרטיים במידה הגבוהה ביותר הם תלמידי התיכון (54% מהחיפושים באתר), לאחריהם תלמידי חטיבות הביניים (24%), ואז תלמידי היסודי (18%) והגנים (4%).

בראש המקצועות המבוקשים ביותר ניצבת המתמטיקה, עם 35% מהחיפושים באתר, ולאחריה האנגלית, עם 22%. מקצועות פופולריים נוספים הם לשון והבעה (9%), מחשבים (5%) ופיזיקה ומדעים (4.5%).

התפלגות המחירים הממוצעים לשיעור פרטי משתנה לפי האזור בארץ. שיעור בבית התלמיד, למשל, עולה בממוצע 121.3 שקלים בתל אביב, 111.5 בירושלים, 113.6 ברמת השרון והרצליה, 93.6 בבאר שבע והסביבה ו-97.7 בחיפה והקריות. שיעור בבית המורה עולה בממוצע 109.7 שקלים בתל אביב, 100.9 בירושלים, 102.8 ברמת השרון והרצליה, 85.1 בבאר שבע והסביבה ו-89.5 בחיפה והקריות.


תחום חדש שנוסף לענף הוא שיעורים פרטיים המועברים אונליין ברשת, באמצעות תוכנות כמו סקייפ. ישנם שיעורים המועברים במלואם אונליין, ויש מורים התומכים כך בתלמידים בביצוע שיעורי הבית והמטלות בין שיעור לשיעור. הביקוש לשיעורים אונליין עלה ב-10% לעומת שנה שעברה. שיעור אונליין עולה בממוצע 98.5 ש"ח בתל אביב, 92.4 בירושלים, 93.1 ברמת השרון והרצליה, 77.4 בבאר שבע והסביבה ו-79.8 בחיפה והקריות.

החודשים עם הביקוש הגבוה ביותר לשיעורים פרטיים הם אוקטובר, ינואר ומאי, וביוני, יולי ואוגוסט נרשם ביקוש גבוה לשיעורי הכנה לכיתה א'.

שיעורי בית (צילום: istockphoto)
צילום: istockphoto

ביקשנו מצוות האתר טיפים לבחירת המורה הפרטי המתאים. ראשית, הם ציינו, כדאי לברר עם החברים והמשפחה אם יש להם המלצות למורה פרטי באזור מגוריכם שהצליח להביא לשיפור משמעותי בהישגים. באם לא נמצא כזה, ניתן להיעזר באינטרנט למציאת המורה:

1. המלצות: יש לחפש תגובות של תלמידים קודמים. חשוב שהתגובות תהיינה אמינות. תגובות שמקושרות לפרופיל הפייסבוק של המגיב הינן אופציה טובה. בידקו שהתגובות מכילות התייחסות לאופן הלמידה והשיפור בהישגים.

2. ניסיון: בדקו האם למורה יש נסיון קודם בחומר הלימוד וקבוצת הגיל הרלוונטית לכם: כמה תלמידים הוא לימד, מה היתה מידת ההצלחה שלהם וכולי.

3. גישת הוראה ותוכנית עבודה: שאלו את המורה מה ה"אני מאמין" שלו, איך מועברים השיעורים ומהי מידת התרגול העצמי. מורים טובים מלמדים אסטרטגיות למידה ולא רק פתרון בעיות, ועובדים עם תוכנית עבודה ומערך שיעור.

4. זמינות: אם אתם מעוניינים במורה לתקופה ארוכה, בדקו מראש את זמינותו לאורך כל התקופה. חשוב לבדוק גם זמינות בין השיעורים לשאלות ובעיות - כדי לחסוך זמן יקר בשיעור עצמו.

5. מחיר: חשוב כמובן לבדוק שהמחיר נמצא במסגרת התקציב שלכם, ואם הוא מתייחס לשיעור של שעה עגולה או פחות. לא כדאי לפסול על הסף מורים פרטיים קצת יותר יקרים - יתכן שיעבירו טוב יותר את החומר וכך תצטרכו פחות שיעורים.

6. מעקב: בשיעורים הראשונים חשוב לעקוב אחר התנהלות השיעור והתקדמות תוכנית העבודה. בהמשך, חשוב לבדוק האם מיושמות אסטרטגיות הלמידה וההישגים משתפרים. אם אינכם מרוצים, אל תהססו להחליף מורה.