1. מה זה בעצם?

עב"מ הוא ראשי תיבות של עצם בלתי מזוהה, כלומר גוף כלשהו שמעופף באוויר מבלי שניתן להגדירו בצורה חד משמעית.

2. יום הורים

מי שנחשב לאבי העב"מים הוא צ'ארלס פורט, מדען שחקר תופעות חריגות בתחילת המאה ה-20 והכיר בקיומם של חוצנים ועצמים מוזרים.

3. קחו אוויר

אי שם ב-1897, הצטברו דיווחים על "ספינות אוויר" בארצות הברית. מי שלא נטה להשתכנע וקרא לזה "שקר טהור" הוא תומס אדיסון.

4. תקרית מפורסמת

בתקרית רוזוול מ-1947 נטען על ידי אזרחים כי עב"מ נחת בעיירה קטנה בניו מקסיקו. האירוע זכה לתהודה ציבורית גדולה - גופה של חוצן מהתקרית הזו (לכאורה) נותחה בסרטון שפורסם ב-1995. 21 שנים לאחר מכן נחשף שמדובר במתיחה שטותית.

5. יאבאדאבדו

בני הזוג בטי ובארני היל נחטפו לכאורה על ידי חייזרים בספטמבר 1961. עלילות שלמות נכתבו סביב המקרה החריג שקרה להם.

6. פריצת דיסק

בסביבות שנת 1947, בה הטייס האמריקאי קנת ארנולד נתקל לפתע בתשעה עצמים מעופפים בשמי ארצות הברית, החלו לכנות עב"מים "צלחות מעופפות" מפני שהם נראו כמו דיסקיות עגולות.

7. דייט ראשון

המקרה הראשון של מפגש מהסוג הראשון (מצב בו נראים בשמיים עב"מים, אורות לא מוכרים או מעופפים אחרים שלא הוכרו על ידי המדע באופן רשמי) התרחש ב-1948, ובמהלכו התרסק מטוסו של טייס בשם מנטל, כשנטען שרדף אחרי עצם בלתי מזוהה. עד היום לא באמת ידוע מה קרה שם.

8. פעמיים כי טוב

מפגשים מהסוג השני הם כינוי למקרים שבהם עב"מ השפיע פיזית על הנעשה במקום שבו נחת: יצר נזקים סביבתיים, פיזר חום וקרינה, שיתק בני אדם ועוד.

9. אי.טי פון הום

"מפגשים מהסוג השלישי", מונח המתייחס להופעה פיזית של חייזרים, הוא גם שמו של סרטו הנודע של סטיבן ספילברג מ-1977. במפגשים מהסוג הרביעי, אגב, בני אדם נחטפים על ידי חייזרים, ובחמישי – מתקשרים איתם.

10. תחת חקירה

בשנת 1952 רולנד יוז היה טייס צעיר בחיל האוויר הבריטי שצפה לפתע בדיסק כסוף מעופף וגרם לאחד השרים בממשלתו לחקור את העניין לעומק, משום שהדיווח שלו היה די מבוסס. השר הכיר בקיומה של התופעה וקישר בין המקרה הזה לאירועים אחרים מהסוג השלישי.

11. 51 גוונים של עב"מ

בנבדה שבארצות הברית קיים מקום בשם "אזור 51", שטח צבאי סגור וסודי שהיווה מקור לתיאוריות קונספירציה רבות על עב״מים, חוצנים ומה שביניהם.

12. אקשן!

הסרט המומלץ "מחוז 9", אחד מאינסוף יצירות שעוסקות בקשר בין בני אדם ליצורים שכמותם מעולם לא פגשנו, מתאר בצורה כאילו דוקומנטרית מה יקרה ביום שהחללית תנחת.

13. אל תהיו מעופפים

צריך לזכור שלא תמיד "צלחת מעופפת" היא אכן כזאת: במרוצת השנים הצטברו המון סיפורים על אירועים שלא קרו, טעויות בזיהוי ותיאוריות קונספירציה שכל קשר בינן לבין המציאות מקרי ביותר.

14. תואר ראשון

תחום מחקר תצפיות העב"מים נקרא עב"מולוגיה, והוא מרכז את כל הטענות שקיימות לגבי מפגשים שכאלה.

15. איפה פרדי?

ב-1978 נעלם מעל שמי אוסטרליה הטייס פרדריק ולנטיץ'. אומרים שחפץ כלשהו ריחף מעליו. מאז לא נודע דבר על מקום הימצאו.

16. רק כמעט

גם בלגיה על המפה: בין 1989 ל-1990 התלקחה במדינה שורת דיווחים על עצמים בלתי מזוהים. משולש מואר שנמצא באחת התצפיות צולם ונחשב להוכחה מדעית אמיתית, אבל ב-2011 התגלה שהכול היה אחיזת עיניים.

17. Made in Israel

העמותה לחקר עב"מים וחיים חוץ ארציים‏ פועלת בארץ להעלאת המודעות בציבור לקיומם של עב"מים ועוקבת בשקיקה אחר מחקרים בינלאומיים בנושא.

18. ד"ר דביר

אדריאן דביר, מהנדס מראשון לציון שנפטר ב-2004, החשיב את עצמו כמתקשר עם חייזרים שמרפא בעיות רפואיות באמצעותם.

19. אז זהו, שלא

ב-1997, חבר הכנסת אבי יחזקאל הגיש שאילתה שתהתה האם נמצאו עב"מים בישראל. נחשו מה הייתה התשובה שהוא קיבל...

20. למה? כובע!

עבמ"ולוגים רבים מאמינים כי חבישת כובע העשוי מנייר אלומיניום תגן עליהם מפני חייזרים הזוממים לחקור ולגנוב את מחשבותיהם. היי, גם אם זה לא נכון – זה לפחות משדרג להם את הלוק!