1. כי אין לכם לאן לנסוע

להיות הראשונים בשכבה שמוציאים רישיון זה מגניב, וכך גם להגיע לתיכון במכונית. אבל בשביל מה חוץ מזה אתם צריכים מכונית? בשביל לנסוע לעבודה שאין לכם? בשביל לעשות סידורים לאבא ואמא? בשביל לצאת לטיולים? תרשו לנו להזכיר לכם שאסור לחפש פוקימונים תוך כדי נהיגה.

2. כי זה ממש יקר

שיעור נהיגה שאורך 40 דקות עולה כ-120 שקלים. תכפילו את זה ב-28 (מינימום השיעורים הנדרש כדי לגשת לטסט ראשון) וקיבלתם 3,360 שקלים. ובתכל'ס, רוב האנשים לוקחים הרבה יותר מ-28 שיעורים, כך שאתם יכולים לשלם גם 5,000 שקלים ויותר. לזה תצרפו את עלויות מבחן התיאוריה, הטסט הפנימי וכמובן הטסט המכריע (אולי תזדקקו לכמה כאלה) -ואפשר בקלות לחצות את רף ה-8,000 שקלים. טיול לפני הצבא? אולי לפיצרייה הקרובה.

>> ענו לנו על 6 שאלות ונגיד לכם איזה טסט תעברו

3. כי אתם תמשיכו לשלם גם אם לא תנהגו

הוצאתם רישיון וחשבתם שסיימתם עם ההוצאות? אז זהו שלא. גם אם אתם לא מתכוונים לנהוג, יש מיליון אגרות שנתיות שתהיו חייבים לשלם. למשל, אגרת חידוש רישיון רכב (4,500-700 שקלים, לפי סוג הרכב), אגרת רשות השידור עבור הרדיו ברכב (153 שקלים) ואגרת חידוש רישיון הנהיגה (430-50 שקלים).

4. כי גם ככה כולם יתנו לכם טרמפים

תמיד יהיה לפחות חבר אחד שהוציא רישיון מוקדם ויתלהב להסיע שהוא מסיע את כולם. בשלב מסוים הוא יתחיל להתבאס מזה שהוא תמיד הנהג התורן. אתם לא רוצים להיות החבר הזה.

5. כי יש תחבורה ציבורית

אוקי, אנחנו יודעים שלהידחס בין המון מיוזע באוטובוס זה לא הכי פאן, אבל גם להיתקע בפקקים נוראיים עם האוטו זה לא להיט. בשורה התחתונה, תחבורה ציבורית היא הבחירה האקולוגית וגם היעילה - לאור מגמת השיפור בשנים האחרונות. שלא לדבר על אופניים, שהם גם לא מזהמים, גם חוסכים זמן וכסף, והכי חשוב - מחטבים.

6. בשביל הספורט

ואם כבר חיטוב: רוב הנהגים הצעירים נוהגים למרחקים קצרים - לחברים, לסופר או לתיכון (כן, יש כאלה), כנראה מפני שכשיש לכם רכב, ממש קל להתרגל לזה. מפה לשם, בלי ששמתם לב, תמצאו את עצמכם עם מלא הוצאות על דלק וכמה קילוגרמים שהתווספו, כי הפסקתם ללכת ברכל אפילו למכולת.

7. כבר הזכרנו חנייה?

חשבתם שלמצוא וויי-פיי בחו"ל זה קשה? נסו למצוא חנייה בתל אביב, או במרכז באופן כללי. על התלמידה שפספסה את הבגרות בתנ"ך כי היא לא מצאה חנייה כבר שמעתם?

8. החיים עצמם

201 - זה מספר האנשים שנהרגו בתאונות דרכים בישראל מתחילת השנה. בכל השנה שעברה, לשם השוואה, נהרגו 204 אנשים. הסיכוי להיפגע כשאתם מתניידים בתחבורה ציבורית, לפי הסטטיסטיקה, נמוך בהרבה. לזה תוסיפו את העובדה שצעירים נוהגים להיות נהגים לא אחראיים (אלכוהול, מהירות מופרזת ותחרויות  - נשמע מוכר?), ותבינו שעדיף כבר ללכת ברגל.

9. כי צה"ל

עוד רגע אתם מתגייסים לצבא. לא רק שתחבורה ציבורית תהיה אז בחינם, אלא שלא יהיה לכם יותר מדי זמן פנוי לנסיעות (אלא אם כן יהיה לכם דיבור צפוף עם הרס"ר), והדרך הכי ארוכה שתעשו תהיה מהמגורים לשק"ם. עברו את השירות הצבאי, ואז בררו עם עצמכם אם אתם באמת צריכים רישיון נהיגה. צריכים? תוציאו. לא צריכים. חסכתם.