גיל: 16 וחצי

מקום מגורים: פתח תקווה

לומד ב: תיכון בן גוריון

יצא מהארון כטרנסג'נדר בגיל 14, התארח בכנסת במהלך יום הגאווה והתראיין בשלל כלי תקשורת על מנת לעורר מודעות לנושא. בימים אלה מצטלם לסדרה חדשה על בני נוער טרנסים

באיזה גיל גילית לראשונה על המושג "טרנסג'נדר"?

"הייתי בכיתה ה'. תמיד הרגשתי שאני בן ועניין אותי אם יש עוד אנשים בעולם שמרגישים כמוני. ידעתי אז מה זה הומו ולסבית אבל לא יותר, אז התחלתי לחפש וגיליתי את פורום גאווה, שם נתקלתי לראשונה במילה 'טרנסג'נדר'. אפילו לא הייתי בטוח איך מבטאים אותה, אבל הבנתי שזה אני".

איזה מין ילד היית?

"פעלתן מאוד. אהבתי לרוץ, לשחק ולהשתולל, לא ישבתי לרגע, אבל מבחינה רגשית הייתי קצת מופנם. בסוף כיתה ז' לקחתי את החברה הכי טובה שלי, מאי, לשיחה, ויצאתי בפניה מהארון כטרנס. היא עמדה מאחוריי וקיבלה אותי לגמרי".

מקובל תמיד לשאול איך קיבלו אותך בחברה, אבל אנחנו דווקא תוהים איך אתה קיבלת את עצמך?

"היה לי ברור שלא אשנה את עצמי בשביל אף אחד, קיבלתי את עצמי בדרך הכי טובה שיש. ידעתי שלא משנה מה יגידו לי, זה לא ישפיע על הבחירות שלי, אפילו אם ההורים לא יקבלו אותי. ההורים שלי בעצמם תמיד עודדו אותי לעמוד על שלי ולהיות מה שאני. גם כשהייתי בת ושיחקתי כדורגל, שזה לא הדבר הכי מקובל בקרב ילדים בני 8, הם אמרו לי 'אתה שונה ואתה אוהב את זה. מי שרוצה להצטרף – בשמחה, מי שרוצה לצחוק - בעיה שלו והוא פשוט מקנא'".

A post shared by Ofri Shemesh ��️‍���� (@ofrishemesh) on

איך התבצע המעבר בצורת הפנייה אליך מנקבה לזכר בבית הספר?

"באחת ההפסקות פשוט הלכתי לאחת הבנות בכיתה ואמרתי לה 'אני טרנסג'נדר ואני רוצה שתפיצי את זה לכל הכיתה'. תוך 25 דקות כל השכבה ישבה מול השולחן שלי וניסתה להבין מה העניין ולשאול כל מיני שאלות ועניתי לכולם. אחרי כמה ימים זה כבר נשכח ולאף אחד לא היה שום דבר להגיד".

נתקלת במקרים שבהם אנשים התבלבלו ופנו אליך בנקבה במקום כזכר? איך התמודדת?

"יש מה שנקרא 'לשון פנייה' שזה דבר מבלבל לכולם, אני מודה שגם לי לקח זמן להתרגל. עד היום אני נתקל בצורות פנייה לא נכונות ואני מודה שלא תמיד נעים לי לבוא ולתקן אנשים. נגיד אם אני עומד בתור למקדונלד'ס, אני לא אתחיל לתקן את המוכרת כי אני לא אראה אותה יותר בחיים. אני מבין את החשיבות של זה, אבל אני מתקן רק אם זה אדם שיש לי איתו אינטראקציה קבועה".

התחלת כבר את ההליך הרפואי לשינוי מין?

"את החלק ההורמונלי התחלתי באוגוסט לפני שנה. בכל 28 יום אני מקבל זריקות טסטוסטרון, אני קורא לזה 'מיץ גבריות'. החומר הזה משנה למשל את הקול ואת צמיחת השיער ואני אמור לקחת אותו במשך כל החיים כדי למנוע נסיגה. יש חלק נוסף שהוא החלק של הניתוח. הוא מתחלק לשניים – ניתוח עליון שאותו אני עושה בעוד כמה שבועות, באישור ההורים כמובן, וניתוח תחתון שאותו אני מעדיף לא לעשות כי הוא יותר מסובך".

A post shared by Ofri Shemesh ��️‍���� (@ofrishemesh) on

יצא לך להיות פעיל בקהילה הגאה? להתנדב בתנועת נוער?

"בעבר הייתי פעיל באיגי – ארגון הנוער הגאה, ובשנה האחרונה הורדתי הילוך כי אני מפנה יותר זמן לפעילויות הדרכה בצופים. חוץ מזה, אני מצטלם לסדרה חדשה על נוער ישראלי טרנסים שתשודר ביס דוקו ובה מתעדים את החיים שלנו, מצלמים אותנו בבית הספר ובבית ומלווים אותנו בתהליכים. בסדרה משתתפת למשל רומי אברג'יל מ'הבנים והבנות' שנראית לי מקסימה וחמודה וגם בן הזוג שלי נועם, שהוא טרנס".

איך הכרת אותו?

"הכרתי אותו לפני שנה וחצי ביום הגאווה בכנסת. מייקל אלרואי שהיה ב'אח הגדול' דיבר שם והוא היה האיידול שלי באותה תקופה, אז חיכיתי לו מחוץ לאולם וגם נועם התלהב ממנו אז חיכינו לו ביחד. אחר כך לקחתי מנועם את המספר שלו ודיברנו במשך חודשיים עד שבאיזשהו שלב אמרתי 'שמע, בוא נצא, אני רוצה לצאת איתך'. התחלנו להיפגש ומאז אנחנו ביחד".

מה מידת ההשפעה שיש לרשתות החברתיות על החיים שלכם כבני נוער?

"כל מה שאנחנו יודעים מגיע משם. אנחנו לא קוראים עיתון ומגלים שמישהו חשוב נפטר, אלא רואים את זה בפיד. ההשפעה היא עצומה ומהירה כי במדיה החברתית הכול מתעדכן תוך שניה – שייר אחד וכולם כבר יודעים. אני באופן אישי גם רואה חדשות מדי פעם".

מהם האתגרים העיקריים שיש לבני נוער בישראל היום לפי דעתך?

"מערכת החינוך. לדעתי צריכים להיות יותר מקצועות בחירה. אי אפשר לצפות מאתנו להקשיב במשך שעות לדברים שמישהו החליט שחשובים אבל שלא מעניינים לי את קצה הזרת ואחרי הבגרות פשוט אפשר לשכוח מהם".

A post shared by Ofri Shemesh ��️‍���� (@ofrishemesh) on

מה היית רוצה למסור לשר החינוך, נפתלי בנט?

"פזר את הבגרויות בצורה שווה שלא תרמוס לנו את החיים. שיהיו בגרויות גם בכיתה י'".

איפה אתה רואה את עצמך בעוד 10 שנים?

"הייתי שמח לגור בלונדון בבית מהמם עם שני ילדים בלונדיניים וכלב".

מה הטיפ שלך להצלחה?

"לעשות מה שטוב לך ולא מה שטוב לאחרים".