גיל: 17

מקום מגורים: בית שמש

לומד ב: ישיבה תיכונית "שעלי תורה"

בעל בלוג אופנה ולייף סטייל. העלה סרטון לפייסבוק בו דיבר על היחס בתוך הקהילה הדתית כלפי הומוסקסואלים, ארגן מעגלי שיח בקהילה הלהט"בית ולקח חלק בוועדת מצעד הגאווה בירושלים

בסרטון שהעלית דיברת על האופן שבו דתיים תופסים הומוסקסואליות ונתת דוגמה יפה למישהו שרוצה להדליק אור בשבת. תוכל לחזור על זה לטובת מי שלא ראה את הסרטון?

"בקהילה הדתית, אם אדם רוצה להדליק מזגן בשבת כל מה שאומרים לו זה סבבה שאתה רוצה, אבל אל תעשה את זה. לעומת זאת, כשאדם רוצה לעשות חטאים אחרים, אז כבר עצם הרצון שלו לחטוא, עוד לפני שהוא בכלל עשה משהו, הוא כבר בעייתי מבחינתם וזה משתלט על השיח".

מה גרם לך להעלות את הסרטון הזה?

"העליתי אותו בחודש אב, בו חרב בית המקדש בגלל שנאת חינם. במקרה או שלא, זה גם היה שבוע לפני מצעד הגאווה בירושלים. היו לי מחשבות בנושא הזה כבר תקופה ורציתי להביע אותן בפני הציבור הדתי. בחרתי דווקא להעלות סרטון ולא לכתוב כדי שיראו מי אני - נער דתי שמדבר בגובה העיניים ולא איזה פרובוקטור. אני חושב שהציבור הדתי לא כל כך מכיר הומואים, אלא רק דרך הטלוויזיה והתקשורת. אין באמת קולות של הומואים דתיים וזה חסר. הציבור הדתי מבין לאט לאט שזאת תופעה שקיימת במציאות".

A post shared by יוסי מוריס (@yossimorris) on

באיזה גיל התחלת להכיר בנטייה המינית שלך?

"13. בבית הספר כמובן שלא היו שיעורי חינוך מיני, אבל חיפשתי בגוגל והבנתי מה אני מרגיש. השלמתי עם זה די מהר, אבל הייתה קשה לי המחשבה איך אחרים יקבלו את זה. חששתי שאני עומד לאכזב את ההורים שלי, שלא יהיו להם נכדים. לפעמים הייתי קצת בוכה בגלל זה לפני שהייתי נרדם. הייתי בטוח שרק בגיל 18 אצא מהארון ומיד אצטרך לעזוב את הבית ולעבור לתל אביב, אבל כשכבר הייתי מוכן לספר להם הבנתי שהתמונה יותר אופטימית משאני חושב".

אילו תגובות קיבלת?

"אמא שלי הייתה הראשונה שיצאתי בפניה מהארון והיא הייתה מקבלת מאוד. ישבנו בחדר, אמרתי 'אני צריך לספר לך משהו' ואז חיכיתי איזה רבע שעה ובסוף אמרתי שאני גיי. היא אמרה שהיא חשבה ככה, אבל לא הייתה בטוחה. באמת חששתי שיכעסו עליי ולא ידעתי למה לצפות – האם זה ייגמר בכעס או בחיבוק, אבל זה נגמר בחיבוק. היא ביקשה רשות לספר לאבא שלי כי לא היה לה נעים לשמור ממנו סוד והסכמתי. אני זוכר שנסענו יחד באוטו ובשלב מסוים הוא עצר ואמר שהיא סיפרה לו, ושיש לו חבר מהישיבה שהוא הומו והוא מתייעץ איתו איך להתנהל".

ואיך יצאת מהארון בפני הכיתה?

"פרסמתי פוסט באינסטגרם שהבנתי שהפך לוויראלי כי אנשים שלחו צילומי מסך אחד לשני. זה ממש היה אייטם חדשותי ל-24 שעות. אחת התגובות שממש נחקקה לי בראש הייתה שאלה של חבר ששאל בתמימות 'אתה נמשך לבנים, אבל גם אתה בן. האם זה אומר שאתה נמשך לעצמך?'. אחרי היציאה הזאת מהארון היו כמה חברים שהרגישו מספיק בנוח לבוא ולהתייעץ איתי על רגשות מיניים שיש להם לבנים או התלבטויות כאלה. היה גם מישהו בשכבה שניסה להתחיל איתי. כלומר, אני לא היחיד".

ספר קצת על הפעילות שלך בקהילה הגאה.

"בסוף כיתה י' הצטרפתי לקבוצת נוער דתי גאה של הבית הפתוח בירושלים ובתחילת כיתה י"א הצטרפתי לתקופה מסוימת לקבוצה של איגי בבית שמש. המקום הזה עזר לי מאוד והחברים הכי טובים שלי היום הם משם. מלבד זה, יצא לי להעביר יחד עם חברה טובה מעגל שיח שעסק ביציאה מהארון ובהתמודדות מול המשפחה והחברים. היה חשוב לי להעביר שלמרות הקשיים וההתמודדויות, החוויה שלי הייתה טובה ברובה ואני אופטימי בנוגע לעתיד של הקהילה הדתית. אני לא חושב שהזהות הדתית שלי שוללת את הזהות הלהט"בית שלי, או שהזהות הלהט"בית שלי שוללת את הזהות הדתית שלי".

A post shared by יוסי מוריס (@yossimorris) on

מה בעצם היית רוצה לשנות בתפיסה בתוך החברה הדתית כלפי הומוסקסואליות?

"הייתי רוצה ליצור את ההבנה שזה לגיטימי, שזה בסך הכול ביטוי שונה של אהבה. אני חושב שעד לא מזמן הרבה אנשים התקשו למצוא את השילוב בין העולמות, כי מצד אחד הקהילה הדתית לא נותנת להם שום מקום ומצד שני גם בקהילה הגאה לא תמיד נותנים להם מקום לבטא את עצמם בצורה מלאה. אני לא חושב למשל שארגונים גאים היו יכולים לפרסם מודעה בעיתונות הדתית. במקביל, חברים דתיים שלי שהיו בקבוצות גאות מעורבות של דתיים וחילונים, מספרים שהם הרגישו שם שמסתכלים עליהם מוזר ולא מבינים אותם. כאילו דורשים ממך להיות או הומו או דתי".

גם הדתיים דורשים את זה כביכול, לא? הרי יש את האיסור הידוע על "משכב זכר".

"אני באמת מאמין שמשכב זכר הוא רק חלק אחד מתוך הפסיפס הזה של להיות הומו. יהיו כאלה שיגידו שזה חלק חשוב ויהיו כאלה שיגידו שזה פחות דומיננטי, אבל בכל מקרה זאת התמודדות לכאן או לכאן. אני מאמין שמשכב זכר הוא לא הדבר היחיד שמגדיר את היותי הומו. להיות הומו זה גם לאהוב גבר באופן רומנטי ולהתחתן עם גבר. אני כמובן לא רוצה לקבוע שהפתרון הוא להיות עם גבר מבלי לקיים יחסי מין, כי בעיניי זה נאיבי, למרות שאני גם לא שולל אפשרות כזאת... מה שכן, השאלה אם מישהו מקיים יחסי מין בחדרי חדרים עם בן הזוג שלו לא אמורה לעניין אף אחד".

מה היית רוצה למסור לשר החינוך נפתלי בנט?

"האמת היא שבתחילת החודש פגשתי אותו במפגש שנערך מטעם איגי וסיפרתי לו על חוויית היציאה מהארון שלי ועל החשיבות של איגי. אני לא יודע אם הוא ירוץ עכשיו לעשות דברים בשביל הקהילה הלהט"בית אבל היו לו המון שאלות והוא באמת נראה מתעניין".

איפה אתה רואה את עצמך בעוד 10 שנים?

"גר במושב עם בן זוגי בבית צמוד קרקע, אחרי שירות משמעותי בצה"ל ותואר בהנדסה תעשייתית".

מה הטיפ שלך להצלחה?

"להיות רגיש לסביבה שלך. זה מאוד מנחה אותי - להיות קשוב לרגשות של אנשים אחרים וגם לרגשות שלי ולהתנהג בהתאם".