שם: אלין כהן

גיל: 16

מקום מגורים: חדרה

לומדת ב: תיכון גימנסיה חדרה

הקימה את מותג האיפור "אלין כהן קולקשיין", משתפת פעולה עם חברת האיפור הבינלאומית MAC, ולוגרית איפור בעלת חשבון יוטיוב עם כ-125,000 מנויים ומורה לריקוד

איך התחיל הקשר שלך לאיפור?

"אמא שלי מאפרת, אז איפור תמיד היה בבית וזה תמיד עניין אותי. הייתי מסתכלת על אמא ותמיד הסתקרנתי איך היא עושה את זה. האהבה שלי לאיפור התחילה מגיל צעיר אבל זה היה בגדר משחק, לא הייתי יוצאת עם איפור החוצה ולא הייתי מתאפרת לבית הספר כשהייתי קטנה - ואז עברתי את תאונת הדרכים שלי, שבעקבותיה נותרתי עם צלקת מאוד מאוד גדולה בראש. כרקדנית, הייתי צריכה לאסוף כל הזמן את השיער ותמיד היו שואלים אותי, 'אלין מה זה הפס הזה שיש לך בראש?'. התחלתי להתעניין ולשאול את עצמי איך אני יכולה להסוות את זה. איזה גוון מתאים יותר? וככה בעצם התחלתי להתאפר בצורה משמעותית".

את יכולה לספר לנו על התאונה?

"רכבתי על האופניים שלי בלי קסדה, ואז קרתה התאונה. התמודדתי עם פגיעה מוחית ואיבדתי את כל הזיכרון שלי מלפני גיל 8. בעצם התחלתי את החיים שלי מחדש. הדבר היחיד שזכרתי זה את המשפחה שלי, ואת כל השאר שכחתי. הייתי תלמידה מחוננת ואחרי התאונה לא זכרתי כלום".

A post shared by Aline Cohen (@aline_cohenn) on

איך נראו החיים שלך אחרי התאונה?

"בארבע שנים הראשונות היה לי מאוד קשה, אם זה בגלל הצלקת או הקרחת שהייתה לי או בגלל שהרגשתי שאני כבר לא חכמה, שכולם בכיתה מקבלים ציונים גבוהים ואני לא, אבל הבחירה שלי הייתה להמשיך הלאה ולצמוח מזה".

אפילו שאיבדת את הזיכרון בגיל 8, האהבה שלך לאיפור היא משהו שבער בך מבפנים.

"לגמרי, ומה שעוד יותר בער בי זו האהבה שלי לריקוד - אני יכולה להגיד לך שזה מה שהציל אותי".

איך חוזרים ללמוד אחרי תאונה כזו?

"הייתי צריכה ללמוד הכול מההתחלה – לקרוא, לכתוב. הייתי לומדת, מוציאה 100 במבחן, ויום אחרי זה שוכחת הכול. זו בעיה שאני מתמודדת איתה עד היום – אני זוכרת את מה שאני לומדת לשעה הקרובה ואז שוכחת. הדבר היחיד שהצליח לעזור לי ללמוד ולזכור זה ריקוד ושימוש בתנועות - גם את הא"ב וגם את לוח הכפל למדתי דרך ריקוד".

איך את משלבת את הפעילות שלך עם הלימודים?

"כשרק התחלתי להתפרסם, למדתי בבית ספר לאמנויות ובכיתת מחול – ושם בכלל לא באו לקראתי. עזבתי לבית ספר אחר וזה הרבה יותר נוח, כי הם מתחשבים בי כשאני לא מגיעה ועוזרים לי. אני חושבת שאם הייתי נשארת בבית הספר הקודם שלי לא הייתי מגיעה לאיפה שאני היום, כי הם לא היו גמישים איתי ואף אחד לא נתן לי להתבטא ולעשות את מה שאני אוהבת. בבית הספר החדש הרבה יותר כיף לי ואני נהנית  - זו סביבה חדשה עם חברים חדשים".

A post shared by Aline Cohen (@aline_cohenn) on

בואי נדבר על חברת האיפור שלך. איך זה להיות אשת עסקים בגיל 16?

"זה מרגש כי אני בסך הכול ילדה, וזה עוד לא קרה שנערה בגילי פתחה חברה משלה. המוצרים היו סולד אאוט כבר שלוש פעמים ואני כל פעם בשוק מהכמויות שאני צריכה לחדש ולייצר".

למה לדעתך החברה מצליחה?

"מעבר לזה שהיא שלי, אני חושבת שהמוצרים נמכרים כי הם איכותיים וטובים - היה לי חשוב שיקנו אותם כי הם טובים. כרגע מדובר רק בשפתונים, אבל אנחנו עובדים על קולקציית איפור רחבה יותר".

מה השם קיילי ג'נר אומר לך?

"השראה ענקית. הלכנו בדרכים שונות כי היא הקימה את החברה שלה מתוך ביזנס ואני פתחתי אותה כי זו האהבה שלי. ברור שאפשר להשוות בינינו, אבל אין לי בעיה עם ההשוואה הזו - אני יכולה לומר לכם שזה כבוד גדול שמשווים אותי אליה".

המבוגרים אוהבים לומר ש"הנוער של היום זה לא הנוער של פעם" – מה את יכולה לספר לנו על הנוער של היום מנקודת מבטך? מה הכי מאפיין את הדור שלכם?

"אני חושבת שהמשפט הזה נכון - הדברים משתנים, הטכנולוגיה נכנסה לעולמנו ואנחנו חיים את הרשת, שעלולה להיות מאוד אכזרית. אני חושבת שדווקא המבוגרים צריכים לדעת לנווט את הילדים שלהם, את הדור של היום, ולהסביר להם איך להתנהל טוב יותר ברשת".

A post shared by Aline Cohen (@aline_cohenn) on

מהי מידת ההשפעה שיש לרשתות החברתיות על החיים שלכם כבני נוער?

"אני לא יודעת איך זה אצל שאר בני הנוער, אבל אני חושבת שכל אחד צריך לדעת לנווט אותן למקום שלו – אני בחרתי להעביר תוכן יותר מלמד, להיות מודל לחיקוי ופחות להתעסק בלהציג את הגוף שלי. צריכים לדעת ללכת למקום הנכון של הרשת ולחשוב איך להפוך אותה לדבר חיובי".

מהם האתגרים העיקריים שיש לבני נוער בישראל היום לפי דעתך?

"הלימודים. אני מאוד לא אוהבת את הדרך שבה מעבירים את החומר. בסופו של דבר, ללמוד על משהו שקרה ברומא, לא יתרום לי ידע משמעותי להמשך החיים. יש נערים שעושים חמש יחידות בבגרות באנגלית ובחיים האמיתיים הם לא באמת יודעים לדבר. לא מלמדים אותנו דברים פרקטיים שיעזרו לנו בחיים הבוגרים שלנו, ומלמדים אותנו דברים טפלים".

מה היית רוצה למסור לשר החינוך, נפתלי בנט?

"אני רוצה למסור לו שהגיע הזמן שלא נלמד רק על מה שקרה ברומא, למשל, כי זה לא ייתן לנו שום דבר שיתרום לעתיד שלנו. המורים צריכים ללמד אותנו דברים שיועילו לנו. ידע זה כוח ובית הספר זה המקום שאמור ללמד אותנו איך להתמודד בעולם. אני אישית כבר מחכה שאסיים ללמוד בבית הספר, כי לא למדתי שם שום דבר שיכול לתת לי כוח".

מה הטיפ שלך להצלחה?

"התמדה ועבודה קשה. שום דבר לא יצליח אם לא תתמידו ותעבדו קשה. ברשת, למשל, אם אתה לא מתמיד ולא משתף פוסטים כל יום – אתה תעלם".

איפה את רואה את עצמך בעוד 10 שנים?

"השאיפות שלי מאוד גדולות, ואולי לפעמים גם לא ריאליות. אני חולמת להמשיך עם מה שאני עושה, שזה היוטיוב והבלוג, להתפתח בתחום האיפור והאופנה עד לרמה בינלאומית, ובעזרת השם להיות עורכת דין, כמו אבא".