שם: רוני אורון

גיל: 13

מגורים: רמת השרון

עיסוק: מדענית, לומדת במסלול קדם רפואה ווטרינריה בבית הספר "הכפר הירוק"

לאחרונה זכית בתחרות "לווין נולד" של סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע. ספרי לנו על הפרויקט שלך.

"בחלל אין אוויר. לכן פיתחתי מערכת שמייצרת חמצן בשם BioSat, שמיועדת לפתור בעיה מאוד גדולה שתאפשר לאסטרונאוטים להוכיח שיהיה ניתן לחיות על מאדים".

איך האבטיפוס שלך נראה?

"הלווין בנוי כמו בועה ענקית שבצד אחד שלה יש מראה והצד השני שקוף ויכולות לחדור דרכו קרני שמש. באמצע הלווין נמצאת קפסולה. היא תהיה עשויה מממברנה – חומר שאוויר יכול לחדור דרכו, אבל מים לא מסוגלים. בתוכה יהיו מים ואצות ומבחוץ יהיה פחמן דו חמצני. בעזרת פוטוסינתזה הלווין ייצר חמצן. יהיו עוד מראות בתוך הלווין והן יאפשרו לקרני השמש להגיע לקפסולה אבל לא בקרינה ישירה, כדי שהאצות לא ייפגעו".

רוני אורון (צילום: צילום פרטי, מעריב לנוער)
רוני וסוניטה וויליאמס, האישה שבילתה את הזמן הממושך ביותר בחלל | צילום: צילום פרטי, מעריב לנוער

ספרי לנו על השלבים בדרך לזכייה.

"התחרות מיועדת לנוער בין הגילאים 12-15 שיש לו יצירתיות וחזון לבנות דגם של לווין, שישנה את פני האנושות ואת המחקר כיום. בניתי את האבטיפוס ללווין, כתבתי טקסט הסבר, צילמתי סרטון ושלחתי אותו לתחרות. לאחר חודשיים התקשרו אליי והודיעו שזכיתי. מאוד-מאוד התרגשתי, היו צרחות מטורפות בבית".

מה היו התגובות מהסביבה?

"אבא שלי, שהוא אורתופד, מאוד שמח כשהחלטתי להתחיל את המחקר. הוא רצה לעזור ולתמוך בי. מאמא שלי לקחתי את התבונה להסתכל על החיים ביצירתיות. ההורים תמיד היו שם כדי לומר מילה טובה. אחרי שזכיתי כל כך הרבה אנשים התעניינו – אני משערת שהסברתי על הלווין לאנשים יותר מ-50 פעמים".

בקיץ תטוסי עם הזוכה הנוסף בתחרות למחנה קיץ של נאס"א בפלורידה שבארצות הברית. מה יהיה שם?

"זו תהיה סוג של התחלה לפיתוח הרעיון, מעין קייטנה שבה נפגשים עם מלא אסטרונאוטים ופוגשים המון בני נוער. נגיע לשם בתור אורחי כבוד. נישאר שם עד שעות מאוחרות כדי לפתח את הלווין, ואז נראה לאן זה יגיע".

רוני אורון (צילום: צילום פרטי, מעריב לנוער)
רוני והלוויין | צילום: צילום פרטי, מעריב לנוער