1. מרשמלו? רק לאלים

כשאתם חושבים על מרשמלו חם ודביק, צלוי במדורה ונמס בפה, אתם לא בדיוק חושבים על מצרים העתיקה ועל המלך פרעה, נכון? אז אנחנו שמחים להפתיע ולגלות לכם שהראשונים להכין מרשמלו היו המצרים. לפני כ-2000 שנה נהגו המצרים להפיק צוף מצמח ה-Mallow (בעברית: חלמית) ולערבבו עם דבש ואגוזים, וכך ליצור ממתק שיועד לפרעונים ולאלים. אזרח מן השורה שהעז לאכול את הממתק האצילי – נענש. על הילדים היה להסתפק בדבש ותאנים על מנת להשביע את רעבונם למשהו מתוק.

2. הממתק מדהים, השם – קצת פחות

כנראה רק לנו המילה מרשמלו נשמעת חלומית וחמודה - כי כמו שכבר הבנתם, חציו השני של השם מגיע משמו של הצמח שבעבר נהגו להכין את המרשמלו מהצוף שלו, והחצי הראשון (מרש) מגיע מהעובדה הפשוטה שאותו צמח החלמית פורח באזורים לחים ובעיקר בביצות – Marshes.

3. ותודה לצרפתים

כשהצרפתים ערכו היכרות עם המרשמלו באמצע המאה ה-19, הם יצרו גרסה של מרשמלו שיותר דומה לממתק האוורירי שאנחנו מכירים היום, כשהוסיפו לצוף המתקתק חלבון של ביצה וסוכר. בשלב כלשהו הם ויתרו לחלוטין על השימוש בצוף של פרח החלמית והחליפו אותו בג'לטין שיוצר את המרקם המסטיקי של המרשמלו שאנחנו נהנים ממנו היום.

4. לא דובים ולא מרשמלו

אם אתם היחידים מבין החברים שלכם ששמחים לפגוש מרשמלו בכל הזדמנות, אל דאגה, אתם לא לבד! חוקרים גילו כי גם דובי קוטב אוהבים מאוד לקבל גושי מרשמלו בין הארוחות. עכשיו רק חסר לבדוק איזה הם מעדיפים יותר – את הלבן או את הוורוד?

5. המרשמלו הראשון על הירח

אסטרונאוטים, מלבד לאכול את המרשמלו, עושים גם שימוש לא רגיל בסגולותיו. הם גילו שאת הנזק שנגרם לקרום הדק שבאף בזמן ההמראה של מעבורת החלל הם יכולים למנוע בכך שידחפו לנחיריים שלהם חתיכות קטנות של מרשמלו, שעם ירידת לחץ האוויר בתא של המעבורת יתנפחו בתוך האף בעדינות מבלי לגרום לו נזק - ועדיין יאפשרו לאסטרונאוט לנשום. נשמע גאוני, אבל אנחנו רק מקווים שאף אחד לא מתכנן לאכול את המרשמלואים האלה אחרי השימוש.

6. צופים עתיד מזהיר

גם אנחנו תמיד ראינו בסדרות טלוויזיה, לרוב אמריקאיות, איך כולם מזילים ריר על ה"סמורז" (S'mores), ותמיד חלמנו לטעום על מה כל המהומה. מדובר בממתק אמריקאי שמכינים בבית, העשוי ממרשמלו צלוי המונח בין שני ביסקוויטים שעליהם מרוח ממרח שוקולד. לא מתכון מסובך במיוחד, אבל בהחלט נשמע כמו מעדן. הקומבינציה המפתה נראתה לראשונה בחוברת הדרכה של תנועת הצופים בארה"ב, וזה מוביל אותנו להסיק שהם אלה שהמציאו את הרעיון המופלא. אם גם אתם חניכים של תנועת הצופים, זאת תהיה אכזבה גדולה אם אתם לא עובדים בימים אלה על המצאת מתכונים נוספים.

7. גדול מהחיים

אגב, ה-S'more הכי גדול שאי פעם הוכן שקל יותר מ-720 קילו והוכן בעזרת לא פחות מ-20,000 חתיכות מרשמלו ו-7,000 חטיפי שוקולד. שזה בעצם נראה כמו רשימת קניות רגילה שלנו באמצע השבוע, אבל סבבה, תקראו לזה שיא גינס.

8. לערבב שמחה בשמחה

כן כן, מרשמלו זה נהדר וטעים, עם שוקולד בין שני ביסקוויטים או משופד במדורה, אבל הייתם מוכנים לאכול אותו על פיצה? אנחנו כבר יודעים מה התשובה שלנו. ביפן, במהדורה מוגבלת שנרקחה ב"פיצה האט", נמכרה פיצה שעליה מרשמלו ושקדים מצופים, וחלקו החיצוני של הבצק היה ממולא גבינה. או בקיצור – פיצה מתוקה. ועכשיו זה הזמן לגלות לכם שהתשובה שלנו היא: לא צריך להגזים.

9. עם כוח גדול באה אחריות גדולה

להיות בירת המרשמלו העולמית זה לא עניין של מה בכך. העיר ליגונייר שבאינדיאנה, ארה"ב היא שנושאת את התואר המכובד, אבל גם צריכה מדי שנה להוכיח שהיא אכן זכאית לו. השנה, לצערנו, פספסנו את פסטיבל המרשמלו המתקיים בעיר (שנערך בתחילת ספטמבר), בו מתחרים באכילת פיצה מרשמלו, מצטלמים עם בובות מרשמלו ענקיות, וכמובן לרגע לא שוכחים את מסמר הפסטיבל – המרשמלו. אם יש ממתק שמגיע לו שבוע חגיגות, זה לגמרי הוא.

10. אמאל'ה, זה רך ואוורירי!

אנחנו יכולים להבין איך אפשר לפחד מעכבישים ומהחושך, אבל אפילו פחד מחתולים שחורים נשמע לנו הגיוני יותר מהפחד ממרשמלו. תאמינו או לא, ישנם אנשים שלוקים באלתיופוביה – הפחד ממרשמלו. הוא כל כך חמוד ורך שאנחנו בכלל לא מצליחים להבין מה מעורר בהם את הפחד הזה, אבל היי, לפחות עכשיו אנחנו יודעים שיש לפוביה הזאת שם. באשר אלינו, הפחד היחידי שלנו הוא שנגיע לסופר ונגלה שכל המרשמלו נגמר.

11. מרשמלו ודחיית סיפוקים לא הולכים ביחד

מרשמלו הוא לא סתם טעים, הוא גם זכה לתת את תרומתו לעולם המדע. בניסוי שנערך בשנות ה-60 באוניברסיטת סטנפורד על ידי וולטר מישל וזכה לכינוי "ניסוי המרשמלו", נבדקה קבוצה של ילדים בני ארבע, אשר לכל אחד מהם ניתן מרשמלו ונאמר לו כי יוכל לקבל מרשמלו נוסף רק אם יצליח לחכות 20 דקות מבלי לאכול את הראשון. חלקם לא הצליחו להתאפק וחלקם כן. כשעקבו החוקרים אחר התפתחותם של הילדים עד גיל ההתבגרות, מצאו כי אלה שהצליחו להתאפק ולא לאכול את המרשמלו גדלו להיות סתגלניים ואחראים יותר, וצברו בממוצע ציון הגבוה יותר ב-210 נקודות מאותם ילדים שלא הצליחו להתאפק במבחן ה-SAT (מבחן הפסיכומטרי הנהוג בארה"ב). אבל אל דאגה, הכוונה היא לא שמי שממש אוהב מרשמלו הוא פחות חכם, אלא שקושי בדחיית סיפוקים מעיד על שליטה עצמית נמוכה.

12. חג החגים

אם עדיין לא הבנתם שמרשמלו הוא לא סתם עוד ממתק, אלא מאכל בעל חשיבות תרבותית עצומה (ואנחנו לא מגזימים! טוב, אולי קצת), אז אולי תשכנע אתכם העובדה שב-30 באוגוסט מציינים את יום המרשמלו הצלוי. היום הזה הוא הזדמנות מצוינת עבור כל אלה שהילדות שלהם נמצאת הרבה מאחוריהם לחיות מחדש את ילדותם ולהיזכר בכל הדברים הקטנים שעשו אותה יפה, כמו למשל לצלות מרשמלו ולהיסרח על הספה ולראות טלוויזיה ולתהות למה אין להם חברים.