קמפיין Me Too היה אחד הקמפיינים החשובים ביותר בשנים האחרונות, שהוביל לשינוי תפיסתי מדהים בחברה כולה. נשים שהוטרדו מינית הרימו את הראש, הבינו שהן לא לבד ובעיקר הפנימו, שלא הן אשמות אלא הצד המטריד. גברים הבינו איפה הגבול (ככה לפחות אנחנו מקווים),  מה לגיטימי להגיד ומה נחשב להטרדה מינית ומתי מותר לגעת ומתי ממש לא.

כל זה מצויין והגיע הזמן שבאמת הדברים יהיו ברורים... אבל, יחד עם ההפנמה של מה מותר ומה אסור, האם באמת בנים יודעים היום איך להתחיל עם בנות? האם הם מעיזים להתחיל עם בנות כמו פעם או שהם נמנעים מהפחד?

Me Too (צילום: shutterstock, Nadezda Barkova)
נשים שהוטרדו מינית הרימו את הראש והבינו שלא הן אשמות אלא הצד המטריד. | צילום: shutterstock, Nadezda Barkova
 

שאלה נוספת היא עד כמה בנות היום רגישות למצוקה של הבנים – ואני מדברת דווקא על אלו הנורמטיביים, שרק מחפשים זוגיות טובה ופשוט לא יודעים איך לעשות את זה נכון – איך לפנות למישהי, שהם לא מכירים, שמוצאת חן בעיניהם, מבלי לקבל תגובה אגרסיבית חזרה. הילדים האלה, שכוונתם טובה אולי מפספסים הזדמנויות רק מהפחד שיובנו לא נכון. הם נמנעים מלחזר, הם נמנעים מלנסות אפילו והם בעיקר – נשארים בודדים.

שלא תבינו אותי לא נכון, המצב הקודם לא צריך לחזור – הגבולות צריכים להיות ברורים לגמרי – אבל לצד זה, אולי אנחנו, הבנות, כן נעביר מסר בצורה ברורה איך כן אפשר להחמיא לנו מבלי להיות סקסיסטיים, איך כן אפשר להתחיל איתנו מבלי להיות מטרידנים, איך כן אפשר לנשק אותנו בסוף דייט מוצלח מבלי לחטוף סטירה מצלצלת ותביעה. כי בסופו של דבר, גם אנחנו, הבנות, רוצות להמשיך להיות מוחמאות. נעים לנו כשאומרים לנו מילה טובה, שמתחילים איתנו ואנחנו מרגישות טוב עם עצמנו, שמנסים לגעת בנו, כשאנחנו רוצות את זה גם. האם באמת הייתם רוצים שכל זה ייפסק לגמרי?

הטרדה מינית (צילום: shutterstock, Nadezda Barkova)
אנשים עם כוונות טובות יכולים לפספס הזדמנויות רק מהפחד שיובנו לא נכון | צילום: shutterstock, Nadezda Barkova
 

  • מה דעתכם על הכללים הבאים:
  • מותר ואפילו רצוי לגשת לבחורה ולהגיד לה שהיא ממש יפה בעיינך. אסור להגיד לה שיש לה מרפסת מרשימה או ישבן שובב... יפה בכללי כן, יפה באיבר ספיציפי אחד – לא!
  • מותר להציע לבחורה לצאת איתך בעדינות. אסור להגיד לה מה יקרה אם היא לא תצא איתך.
  • מותר לבקש ממישהי את מספר הטלפון שלה. אסור להמשיך ולהתקשר אליה/לסמס אם היא ביקשה שתפסיק.

אישה מוחמאת (צילום: shutterstock, Nadezda Barkova)
יפה בכללי כן, יפה באיבר ספיציפי אחד – לא! | צילום: shutterstock, Nadezda Barkova
 

  • מותר להחמיא לה ברשתות החברתיות בצורה מכבדת. דוגמאות – את נראית אש!, האאוטפיט שלך הורס! וואהו! מהממת!, אסור להחמיא לה ככה – בא לי ממש לז.... אותך עם השמלה הזו. את גורמת לי ל- XXX כשאת בפוזה הסקסית הזו.  
  • אסור להעליב אותה/ לעשות לה שיימינג אם היא לא משתפת פעולה. אה, אסור גם לעשות שיימינג אם היא בעניין, או סתם להפיץ לכל עבר התכתבויות בינכם, תמונות וכד'.
  • מותר לנסות לנשק משהי בסוף דייט. אסור להמשיך לנסות אם היא מסיטה את הראש. מותר להמשיך לנסות להתקדם אם היא בעניין. אסור להמשיך ולהתקדם אם נאמרה המילה לא או די או משהו שאפילו דומה לזה.

גייל זאבי ציבלין (צילום: גייל זאבי, מעריב לנוער)
גייל זאבי | צילום: גייל זאבי, מעריב לנוער
 

* הערה – הטור הזה נכתב בזהירות רבה כדי לא לפגוע בארגוני נשים, ארגוני גברים, להט"בים, נכים, תנו לחיות לחיות, הסתדרות המורים וכו'. התנצלותי הכנה אם מישהו נפגע מהתוכן – באמת לא התכוונתי...