אם פוזת הסלפי הקבועה שלכם היא סימן V, הידוע גם כ"פיס", בטח שמעתם שמחקר חדש טוען שזה סימן שיכול להיות מסוכן מאוד. למה מסוכן? על פי מחקר של המכון היפני לתורת המידע (ה-NII), האקרים יוכלו לקרוא את טביעת האצבעות שלכם, לצרוב אותה מהתמונה ולעשות בה שימוש כדי להוציא עליכם מידע מהמאגר הביומטרי (או אפילו מידע המאוחסן באייפון שלכם). זה פתח לא רק לחילול מוחלט של הפרטיות שלכם, אלא גם לצרות גדולות יותר, כמו גניבת זהות.

החוקרים היפנים טוענים שהצליחו להוציא טביעות אצבעות קריאות מתמונות סלפי בהן מופיע סימן הפיס, והם גם לא הראשונים לטעון כך – בשנת 2014 קולקטיב האקרים ברלינאי הצליח להוציא את טביעת האצבע של שרת הביטחון הגרמנית אורסולה פון דר ליין מתמונות בלבד.

סלפי פיס (צילום: מתוך האינסטגרם של ניבר מדר, מעריב לנוער)
צילום: מתוך האינסטגרם של ניבר מדר, מעריב לנוער

אז האם יש סיבה אמיתית לדאגה? התשובה היא לא. אתר Mashable שוחח עם ג'ייסון צ'ייקין, מנהל חברת האימות הביומטרי Vkansee, שהסביר שמדובר בתהליך ארוך ומסובך, שאם הוא בכלל אפשרי – כנראה שהוא לא שווה את הזמן. לדבריו, "אם תשיגו 100 תמונות של מישהו שצולמו במצלמה איכותית ובכולן הוא עושה את סימן ה-V, כנראה שרק 30 מהן יהיו מוארות כך שיהיה אפשר להשתמש בהן בכלל. ולהוציא מהתמונות האלה טביעת אצבע ברורה זו עבודה קשה מאוד". וגם אם ההאקרים השיגו את טביעת האצבע שלכם, בל נשכח שהם צריכים להגיע פיזית אל אמצעי האימות הביומטרי כדי לפרוץ למידע שלכם – למשל, להצמיד את טביעת האצבע אל האייפון שלכם.

צ'ייקין אמר גם כי חברות האבטחה מודעות לסיכונים ומעלות את הסטנדרטים שלהן בהתמדה – צילום טביעת האצבע באיכות גבוהה מאוד שתשלול שימוש בזיופים, או חיישנים של דופק וטמפרטורה שיוודאו שרק אצבע אמיתית תוכל לפתוח את הנעילה.

בקיצור, אין מה לדאוג. אבל אם אתם רוצים להיות בטוחים במאה אחוז, פשוט הציגו את ה-V עם גב היד שלכם.