דברים רבים ומשונים קרו בשלושת החודשים האחרונים בעולם, מהתפרצותו של נגיף הקורונה המסתורי, דרך מזג אוויר משוגע ובעיקר העובדה שדרי כל כדור הארץ הסתגרו בבתים וחופש התנועה הוגבל לחלוטין. בעוד אנו מאמינים שמדובר בווירוס קטלני שהועבר בין תיירים ואזרחים שונים מרחבי העולם, אחרים בטוחים שיש כאן מעבר, שהכל מתוכנן, שעובדים עליינו בעיניים וכאן נכנסות הקונספירציות.

מאמינים או לא? זה בידיים שלכם.

קונספירציה מספר 1: ברוסיה טוענים שווירוס הקורונה פותח במעבדות בארה"ב על ידי לא אחר, מדונלד טראמפ. סיבת התפרצות המגפה היא רצונו של טראמפ למוטט את הכלכלה בסין, ואף נטען שהווירוס נקרא כך כמחווה לעבודתו הקודמת של נשיא ארה"ב, כשופט בתחרות מלכת היופי. 

דונאלד טראמפ
הקורונה לגמרי על שמו.דונלד טראמפ | צילום: AP ASSOCIATED PRESS
 

קונספירציה מספר 2: יש הטוענים שמקור הנגיף הוא בכלל ממטאור, שהתרסק בצפון-מזרח סין כחודשיים לפני התפרצות המחלה. לדעתם, הקורונה הגיעה מהחלל החיצון. מדענים טוענים כי התאוריה הזו בלתי אפשרית, מכיוון שהמטאור פגע במים וגם מכיוון שהוא עף בטמפרטורה של מעל ל- 650 מעלות צלזיוס ולכן אין לו סיכוי לשרוד את ההתרסקות, גם אם הוא הביא איתו וירוס. 

קונספירציה מספר 3: המנהיג האיראני, האייטולה חמאני טען לאחר פגיעה רבה במדינתו איראן, שהקורונה נוצרה ספציפית על מנת לפגוע באיראנים. לאחר שסרב לסיוע אמריקאי, אמר: "התרופות הם חלק מהדרך שלהם להפיץ את הנגיף באיראן, הם גם ישלחו לכאן מטפלים ורופאים על מנת לראות איך הרעל שלהם פוגע בנו".

קונספירציה מספר 4: הקונספירציה הבאה משוכנעת שהקורונה היא בכלל כלי נשק ביולוגי, שפותח במעבדה בסין והתפרץ בטעות. זו לא הפעם הראשונה שהסינים מפתחים נגיפים ממשפחת נגיף SARS וזה אף גרם למוות של כמה מדענים בעבר, אך בקהילה המדעית מתעקשים שזה לא המקרה ומגפת הקורונה החלה מהטבע, מיצור חי. 

חיידק קטלני
המדענים מתקשים שמקור הקורונה זה הטבע | צילום: ShutterStock

קונספירציה מספר 5:באוקטובר 2019, ביל גייטס ציין בפאנל מיוחד של פורום הכלכלה העולמי והמרכז הרפואי ג'ון הופקינס, שהעולם חייב להיות מוכן למגפה. זה הספיק למאמיני הקונספירציות והם טוענים שגייטס, מייסד "Microsoft", יחד עם עוד בעלי השפעה ברחבי העולם, תכנן את המגפה. לטענתם, הכול תוכנן על מנת שגייטס יוכל להרוויח כספים על פיתוח חיסון למחלה.

קונספירציה מספר 6: הקונספירציה החזקה ביותר ברשת היום, היא שנגיף הקורונה לא פרץ בגלל בעלי חיים למאכל בשוק בסין, אלא בגלל אנטנות 5g. כבר משנת 2000 טוענים כי האנטנות והקרינה הנפלטת מתוכן היא סכנה למערכת החיסונית ומסיבה זו התפרצה המגפה. חוקרים רבים מתנגדים לקונספירציה זו ומסבירים שכבר הוכח בכמה וכמה מחקרים שהאנטנות לא מזיקות לבני אדם.

קריסת האנטנות באבו-גוש
אולי הן בכלל האשמות? | צילום: אודי גל, דוברות כבאות ירושלים
 

קונספירציה מספר 7: הפחד הגדול ביותר בעולם הקונספירציות הוא גם הקונספירציה המציאותית ביותר. בחודשים האחרונים רצה שמועה ברשתות החברתיות שכבר יש מזמן חיסון לקורונה, אך לא מוכנים לפרסם אותו לקהל הרחב. גורמים באוניברסיטאות האחראיות על פיתוח החיסון מסרו כי אין שום חיסון למגפה, והסיבה שהציבור מוטעה, היא כי קיים חיסון דומה למשפחתו של נגיף הקורונה, אך החיסון אינו יעיל נגד 19 COVID. למרות זאת, הסערה ברשת ממשיכה כאשר אוכלוסיות שלמות קוראות לממשלות להעניק את החיסון לכולם ולא רק לאליטות.

 _OBJ