דרווין טען שמוסיקה נוצרה לצורך כתיבתם, הם מתועדים בתרבות האדם יותר מ-4000 שנים, ו-40 אחוז מהשירים שנכתבו בשנות ה-2000 קשורים לנושא:  הבאנו לכם שישה שירי אהבה שיתארו במדויק את הסיפור שלכם!

1. מישהו פעם - עברי לידר


הסיטואציה: כשאתם מבינים את הפספוס רק אחרי שלצד השני כבר נמאס
שורת המחץ: "מישהו פעם עזב אותי ככה, עלה על מטוס למקומות רחוקים"

 הייתם פעם בזוגיות וידעתם שאתם לא אוהבים את הצד השני כמו שהוא אוהב אתכם? זה לא שלא אהבתם, אבל יותר אהבתם את שכרון החושים של תחושת הנאהבות מאשר את הבן אדם השני. אם זה מצלצל לכם מוכר, יכול להיות שמצאנו את השיר שלכם כבר בניסיון הראשון.

עברי לידר הספיק לכתוב על אהבה מכל כך הרבה זוויות. הוא לוקח סיטואציות רגעיות, ו"מעתיק" את הרגש שלהן, לשירים שבחלקם הפכו לעל זמניים (זכיתי לאהוב, זה לא אותו דבר, מישהו פעם ועוד ועוד ועוד).

בשיר שהוציא לפני כ-8 שנים, "מישהו פעם", הוא מדבר על סיטואציה יותר מתמשכת ומאוד טבעית שמהולה בהמון חרטה. אז הנה השיר:

2. בראשית - אסף אמדורסקי


הסיטואציה: כשמגיע הזמן לגלות בגרות בפרידה מכוערת
שורת המחץ: " לך מאוחר מידי לסלוח, לי מאוחר להשתנות"

אסף אמדורסקי בביצוע ללהיט הגדול שלו
מתוך "הכוכב הבא לאירוויזיון 2019" | צילום: מתוך "הכוכב הבא לאירוויזיון 2019", שידורי קשת

הגירושים של אסף ומיכל אמדורסקי לא היו יפים במיוחד (בלשון המעטה..),  לכלוכים, בגידות, כעס, והכל בצורה מתוקשרת.

יש משהו בשיר ״בראשית", שהוציא אמדורסקי מידי לאחר הגירושים, שמדבר על ההשלמה עם המצב והפנמה שכבר אין על מה לריב יותר ("הדרך שלי תהיה אחרת, הדרך שלך תהיה שלך"

אז אם יש בכם אינסטינקט להתחיל לריב אחרי הפרידה, שימו אוזניות ותאזינו.

3. Cry - Jason Walker


הסיטואציה: זוגיות מלאת אהבה שנגמרת מכורח הנסיבות (מרחק, דת, משפחה וכו')
שורת המחץ: “I'm tired of tryin' to find a reason why so let's just cry”

השיר Cry, מדבר על פרידה מסוג קצת אחר, שלא נובעת מחוסר אהבה או מכעס גדול, אלא פשוט מאילוץ.

יש פאטרן בשיר שכתבת וביצע ג'ייסון ווקר שבבתים הוא מתאר בפירטי פרטים את הכאב שלו,  ובפזמון הוא מסכם את הכל בשורה ״ I’m tired of tryin' to find a reason why so let's just cry. הנה השיר:

4. טונה - עולם משוגע 


הסיטואציה: פרידה שעדיין כואבת אחרי שנים
שורת המחץ: "געגוע שתקוע בלי תאריך תפוגה, כמה זה נורמלי, ככה זה משוגע

טונה בהופעה
צילום: ארתור לנדה

וחזרנו למוסיקה ישראלית! השיר ״עולם משוגע״ יצא בדיסק הפריצה של טונה יחד עם הלהיטים ״גם זה יעבור״ ו״רוק 30״, אבל בזמן שאלו הושמעו בלי הפסקה ברדיו, עד שהייתי חייב לקחת נשימה מגלגל''צ, השיר ״עולם משוגע״ תפס אותי.

יש משהו בחדות של ההיפ הופ והראפ, שמעביר שירי פרידה באופן פחות רך, ויותר עוקצני או כאוב מהצד השני.

וגם ב"עולם משוגע", קשה לפספס את הביקורת על הצד השני (״כנראה אף פעם לא אשכח איך שלחת לב מהנילונים ישר אל המוסך״), אבל מעבר לכעס, השורה שנשארה איתי מהשיר, היא השורה שמתארת בפגיעות את הכאב: ״געגוע שתקוע בלי תאריך תפוגה, כמה זה נורמלי, ככה זה משוגע״ .

כמה אנחנו יכולים להבין היום את הקושי להתמודד עם דברים שתאריך התפוגה שלהם לא ידוע.

5. Used to love - Martin Garrix & Dean Lewis


הסיטואציה: הרגע שנופל בו האסימון שדברים כבר לא יחזרו להיות אותו דבר
שורת המחץ: We can't go back to the way that we used to love

הדיג'יי האהוב
מרטין גריקס | צילום: Michael Loccisano, GettyImages IL

בדין לואיס יש משהו מיוחד. כשאני מקשיב לשירים שלו, אני מרגיש שהוא המציא ז׳אנר משל עצמו, סוג של ״פופ מונוטוני״ ( patent pending), שירים עצובים ומרימים בו זמנית, כאב עם סינטים, ובגדול- משהו שפשוט עובד. החיסרון בתת-הג'אנר הבלעדי לו, הוא שאפשר לשמוע את השירים שלו ברדיו מאות פעמים (יוטיוב\ספוטיפיי\טייפ\דיסקמן, אל תהיו קטנוניים), והם פשוט נעימים באוזן ומעבירים את הנסיעה, אבל הם לא ״מכריחים" את המאזין להתרכז במילים, והן בהחלט שוות התעמקות. השיר מהאלבום האחרון שלו, שהופק על ידי מרטין גריקס, הוא דוגמא מעולה לזה. אז קחו שנייה לפני הפליי (גם תוך כדי טוב..), ותתרכזו במילים.

6. Love Yourself – Justin Bieber


הסיטואציה: כשאתם רוצים לשכנע את עצמכם שעברתם הלאה
שורת המחץ: You think you broke my heart, oh girl for goodness sake

אי שם ב-2015,  אחרי לא מעט שערוריות ולפני שהתחיל לצאת עם אישתו הטרייה היילי, ג'סטין ביבר הוציא את הסינגל השלישי מאלבומו הרביעי "Purpose".

אז נכון, השיר נכתב והולחן על ידי אד שירן, והמילים המקוריות שלו היו "You should go and fuck yourself ", אבל כל זה היסטוריה, והשיר שהפך למזוהה עם ביבר, מסמל בעיניי רבים רצון עז להתבגרות (או לשכנוע הקהל ברצון להתבגרות..).

אז אם אתם רוצים להרגיש שעברתם הלאה, צריכים טפיחה קטנה לאגו (You think you broke my heart, oh girl for goodness sake) או רוצים לספר לעצמכם שאתם קיבלתם את ההחלטה בפרידה וזה היה תלוי רק בכם (I never like to admit that I was wrong, And I've been so caught up in my job,  But now I know, I'm better sleeping on my own), זה השיר שלכם.