אריאל מרטין בת ה-15 הייתה אחת מהילדות האלה שמחליפות תחביב בכל שנה: ריקוד, התעמלות קרקע ואפילו כדורגל. אבל שום דבר לא דיבר אליה כמו אפליקציה אחת – Musical.ly.

"אני נמצאת באפליקציה בערך שעתיים או שלוש בכל יום", סיפרה ל-Business Insider. ההשקעה הזו אכן משתלמת לה: מרטין, הידועה ל-10 מיליון העוקבים שלה כבייבי אריאל (Baby Ariel), היא המשתמשת הפופולרית ביותר בהיסטוריה של האפליקציה. כרגע חברים במיוזיקל.לי, שמתפקדת כמעין רשת חברתית, 90 מיליון איש, רובם בני נוער.

אם אתם לא מכירים את האפליקציה, כנראה שאין לכם סמארטפון (או שאתם לא בני נוער). מיוזיקלי מאפשרת למשתמשיה לצלם קליפים קצרים של ליפ-סינק בהם הם שרים את השירים האהובים עליהם, ולהוסיף להם אפקטים כמו האצת מהירות או הילוך איטי. נשמע קצת טיפשי? אולי על הנייר – בפועל מדובר באחת האפליקציות הכיפיות ביותר כיום. אבל בעוד רוב משתמשיה רק משתעשעים בה בהפסקות, כמה משתמשים בודדים משתמשים בה כקרש קפיצה לכוכבנות רשת – ומרטין היא אחת מהם.

A video posted by Baby Ariel (@babyariel) on

לפני כשנה סופה הציפה בשיטפון את הדירה של משפחתה. במשך התקופה שלאחר מכן הם התארחו אצל סבתה של מרטין, ושם מרטין ראתה את הסרטון הראשון של מיוזיקלי, שחברה שלה העלתה לאינסטגרם. היא התאהבה באופן מיידי, ושקעה באפליקציה כאמצעי לברוח מהמציאות הלא נוחה. היא התחילה להקליט סרטונים בני 15 שניות של ליפ-סינק; ברובם היא שרה את הלהיטים העכשויים בחדר השינה שלה. לפעמים היא נראית כאילו נשלפה מהשטיח האדום, לפעמים היא שוכבת על הספה בסלון בפיג'מה ושרה עם אמא שלה.

"מההתחלה פשוט הייתי עצמי. אני עושה סרטונים כי כיף לי לעשות את זה", היא מספרת. "כל פעם שאני עושה סרטון אני עושה את זה כדי לשמח מישהו או כדי לגרום למישהו לחייך".

A video posted by Baby Ariel (@babyariel) on

מיוזיקלי התחילו להמליץ על סרטוניה בדף הבית של האפליקציה, וכך מספר העוקבים שלה נסק. היא זוכרת את היום שבו ישבה על המחשב ולמדה את חייהם של כוכבי היוטיוב. "האנשים האלה עושים את זה למחייתם", היא אומרת בעיניים פעורות. "אם זה משהו שאני אוהבת לעשות – אני אוהבת לשמח אנשים – אז למה לא להמשיך ולנסות לעשות מיוזיקלי בכל יום ויום?".

זה מה שהיא אכן עשתה – וכך חייה השתנו. הפעם הראשונה שהבינה את מידת הפופולריות שלה הייתה כשהלכה לסופר עם ההורים שלה והבחינה בנערה שצילמה תמונה שלה בהיחבא. היא לבשה פיג'מה באותו יום. כשהיא נכנסה לאינסטגרם מאוחר יותר באותו היום, היא ראתה שהתמונה שלה הפכה לוויראלית.

כיום היא מטיילת ברחבי העולם לטקסי פרסים, פגישות עם מעריצים וראיונות. לפני חודשיים היא עברה ללמוד מהבית באמצעות שיעורים און-ליין כי אורח חייה לא אפשר לה להמשיך ללכת לבית הספר. אחרי הכול, בואו לא נשכח שיש לה יותר עוקבים מלאריאנה גרנדה ולסלינה גומז.

absolutely LOVE opening & reading everything you guys send me �� i wish i could respond individually to each and every one, love you guys ��

A photo posted by Baby Ariel (@babyariel) on

יום שגרתי בחייה של מרטין מתחיל בהליכה בשכונה יחד עם אמא ("כבר אין לי שיעורי ספורט כי אני לא הולכת לבית הספר"). אחרי מקלחת זריזה, היא שוקדת על לימודיה – ואז זה הזמן למיוזיקלי. היא בוחרת שיר שהיא אוהבת ושמתאים למצב הרוח שלה, לומדת את המילים שלו, מתאמנת על כוריאוגרפיית ידיים זריזה – ומקליטה את הסרטון. "ואז, אם אני לא אוהבת את התוצאה, אני פשוט עושה את זה שוב עד שאני מרוצה". כיום היא מבלה כשבע שעות בכל יום בעריכת סרטונים לעמוד היוטיוב שלה, משם מגיע הכסף הרציני באמצעות ספונסרים. היא מרוויחה כסף גם ממפגשים עם מעריצים, ממודעות פרי-רול שמשודרות לפני הסרטונים שלה ומראיונות. ההורים שלה מנהלים את ענייניה הכספיים, בעוד היא מתמקדת בעשייתה ובמעריצים.

היא עדיין לא יודעת מה היא תרצה לעשות בעתיד, אבל בינתיים מקפידה להכין את שיעורי הבית שלה בדיוק כמו שהיא מקפידה להעלות סרטונים למיוזיקלי. ומה יש לה לומר על המגיבים שאומרים שהיא "מפורסמת בלי שום סיבה?" "כשהתחלתי להיות פעילה ברשתות החברתיות, זה ממש השפיע עליי, כי פשוט הייתי אני עצמי", היא מספרת, "אבל בהמשך הבנתי שאם אני משמחת אנשים ועושה את מה שאני אוהבת, אני יכולה פשוט להיות בטוחה בעצמי".

A video posted by musical.ly (@musical.ly) on