יום הזיכרון לשואה ולגבורה הוא אחד הימים החשובים בשנה. זה היום בו אנו עוצרים את נישמתינו, חושבים על הניצולים והנספים, ושולחים מסר ברור לעולם - לא שכחנו.

מאז סיום מלחמת העולם השנייה, אירופה התייצבה ובנתה את עצמה מחדש, העולם הלך לכיוון ליברלי, ואירוע בקנה מידה כזה לא חזר על עצמו - אבל כן היו "מלחמות עולם קטנות" בשנים שלאחר המלחמה הקשה, הנה כמה דוגמאות:

המלחמה על הכבלים

מלחמת קונגו השנייה פרצה בשנת 1998, שנה בלבד לאחר סיום מלחמת קונגו הראשונה, ובמשך עשור, גזלה את חייהם של יותר מ-5 מיליון בני אדם.

אחד ממשאבי הטבע המרכזיים בקונגו באותה תקופה, היה מינרל הקולטן, ממנו ניתן להפיק אבקה עמידה לחום שמסוגלת להוליך חשמל, וזהו החומר המשמש לכל הכבלים שמפוזרים אצלינו בבתים.

בסוף שנות ה-90 ותחילת המילניום, הקולטן היה נכס של ממש, וקונגו החזיקה בכ-80% ממלאי המינרל בעולם כולו. אם לרגע תהיתם איך יכול להיות שזה לא הפך את קונגו למדינה עשירה ומשגשגת, זה כי שאר מדינות אפריקה לרגע לא חשבו לתת להם את ההזדמנות להינות מכל הטוב הזה – וככל הנראה זו אחת מהסיבות המרכזיות לפרוץ המלחמה האכזרית.

בסופו של יום, חלק גדול מהנספים במלחמת קונגו השנייה, לא מתו מידי אדם, אלא מרעב וממחלות.

מלחמת קונגו השנייה
"המלחמה הקשה ביותר מאז מלחמת העולם השנייה". | צילום: shutterstock

8 מיליון הרוגים כדי להחליט על שיטת השלטון

בתחילת המאה ה-20, הופלה שושלת צ'ינג ששלתה בסין במשך יותר מ-260 שנים.

כמובן שהקמת שלטון אלטרנטיבי לא הייתה פשוטה לאומה שהתרגלה לשלטון דיקטטורי, ובשנת 1927 פרצה מלחמת האזרחים הסינית, כשבצד אחד נמצאת המפלגה הלאומית, ובצד השני המפלגה הקומוניסטית.

מלחמת האזרחים הגיע בשלב שהסינים היו בטוחים שהרע מכל מאחוריהם. המהפכנים הסינים ניצלו את את זה שבראש השלטון עמדה הקיסרית לונגיו', אלמנתו של הקיסר הקודם, ויורש העצר היה בן 6 בלבד, והצליחו ולסיים את עידן שלטון הקיסרות. אבל כאמור, זו הייתה רק ההתחלה.

חוסר היכולת להחליט על שיטת השלטון החדשה, גרמה למלחמת אזרחים אכזרית, שנמשכה 23 שנים, וגבתה את חייהם של כ-8 מיליון אזרחים. כמובן שהמלחמה הסתיימה בניצחון המפלגה הקומוניסטית- והשאר? היסטוריה...

מלחמת האזרחים הסינית
הרצון להחלפת ממשל עריץ, עלה בחייהם של כ-8 מליון אזרחים. | צילום: shutterstock

גם כיום, יש דוגמאות רבות לקונפליקטים אנושיים שגובים מספר עצום של חיי אדם. חלקן מבוססות על שנאה, חלקן על הרצון לחופש, וחלקן על כבוד וטריטוריה. אבל את המסר שאנחנו מעבירים ביום הזה, אסור לנו לשכוח (אפילו בתקופת הקורונה).. אנחנו לרגע לא שוכחים את  מה שהיה.