כשהמעריצים עוצרים את שירה נאור (23) ברחוב הם כבר לא יודעים איך לקרוא לה. נטשה מ"אנחנו במפה"? ליה מ"תאג"ד"? או אולי בכלל דורה? שירה נאור היא כל אלה ועוד. ילדת הפסטיגלים שהחלה את הקריירה הטלוויזיונית שלה בגיל שבו רובנו רק למדנו לתפעל את הטלוויזיה הפכה לכוכבת ענקית ומככבת כיום באינספור סדרות ופרויקטים. רשימה חלקית ביותר כוללת את "תאג"ד" ו"אנחנו במפה" שהזכרנו קודם, אבל גם את העונה החדשה של "לה פמיליה" שתעלה בקרוב בערוץ 10, "מועדון החנונים", "סוסי פרא" ובעבר גם "אליפים" ו"גאליס". בהמשך השנה יעלה בערוץ זום גם "צפוף" - סיטקום בכיכובה. פספסנו משהו? אה, "דורה" כמובן, שאת דמותה דיבבה לאורך שנים.

"הדבר היחיד שהרגשתי שאני עושה באופן שונה ממה  שילדים ונערים בני גילי עושים זה שהייתי צריכה להיות מאוד חרוצה", סיפרה לנו שירה. "הייתי צריכה לצאת ליום צילום ואז להשלים את החומר מבית הספר. אתה עובד, אבל אתה גם ילד ואתה צריך ללמד את עצמך מה זה משמעת עצמית מגיל מאוד צעיר מבלי שאף אחד אחר מלמד אותך".

החברים בבית הספר פרגנו לך?

"אני זוכרת שכן, מאוד פרגנו לי. נראה לי שלפעמים ילדים גדולים יותר היו עושים קצת צחוק, אבל לא הייתי מתרגשת מזה. היה לי ברור שעושים את זה כי הם רואים ילדה מבית הספר שלהם בטלוויזיה, ויש כאלה שירצו גם לצחוק על זה קצת. לא הייתי נעלבת".

בניגוד ללא מעט ילדים-כוכבים אחרים, הכניסה הראשונית של שירה לעולם הבידור לא נעשתה ביוזמת ההורים. היא נולדה בארה"ב לשני הורים אדריכלים, ואת הדרך שלה לתעשייה סללה לגמרי בכוחות עצמה, גם בגיל צעיר מאוד. "נבחנתי לפסטיגל כי ראיתי בעצמי שחיפשו ילדים והתקשרתי. אמא שלי בחיים לא הייתה מעלה בדעתה לקחת אותי לאודישן", היא נזכרת. "אפשר להגיד שמגיל מאוד קטן למדתי לקבל ביקורת, לקבל תשובה שלילית וליישם הערות מאוד מהר. אלה דברים שילדים לא רגילים להתמודד איתם". בכלל, שירה מעידה שהקשר בינה לבין אמה, אותה היא מגדירה כמודל לחיקוי, מיוחד מאוד: "מה שאני מעריצה אצלה זה שהיא בן אדם אופטימי ונעים שאוהב לתת. הלוואי שאני גם אהיה אמא כזאת".

החיבור שלה לעולם הבידור היה כמעט מידי, וכבר בתור ילדה בגן הייתה עולה על השולחנות ושרה. "כל החברים של אח שלי, שהיה אז בכיתה א', זוכרים לי את זה עד היום", היא צוחקת. "כבר בגיל מאוד צעיר היה לי צורך לעמוד מול קהל. להורים שלי היה מאוד ברור שאני רוצה את זה, ואם קיבלתי עבודה בזה, אז סימן שגם רצו אותי. כל עוד הם ראו שאני מסתדרת עם זה, הם תמכו בי. זה לדעתי ההבדל הגדול שבין לתמוך ולדחוף - לדעתי, ילדים שדוחפים אותם לזה לא יכולים להיות מאושרים. רק ילד שבאמת יודע שהוא אוהב את זה יכול לעשות את זה, וחשוב שההורים שלו יהיו לצדו לאורך כל הדרך".

הילדה החרוצה הפכה לנערה ש"עושה קצת שטויות", להגדרתה - שחקנית גם בכיתה. "עניין אותי לעשות צחוקים. הייתי באה לשיעורים במטרה לעשות כיף ופחות ללמוד, אבל בסוף היו לי ציונים טובים, כי הייתי לומדת ממש טוב יותר או מעתיקה ממש טוב", היא אומרת וצוחקת. המורים, אגב, לא עשו לה הנחות: "למדתי בתיכון לאמנויות, ככה שזה לא יוצא דופן שיש תלמיד שעובד בו זמנית בתעשייה. הם יודעים להתמודד עם זה".

שירה נאור (צילום: שרבן לופו, מעריב לנוער)
שירה נאור | צילום: שרבן לופו, מעריב לנוער

"מתעתע להבין מה באמת מצליח ומה אתה רק חושב שמצליח"

אפשר להגיד שהשנה האחרונה סימנה קפיצת מדרגה עבור נאור. אחרי שהתפרסמה לאורך שנים בעיקר בעולם הילדים, בין היתר בזכות התפקיד הנחשק של דיבוב דורה, נכנסה לתפקיד של ליה ב"תאג"ד", החובשת הברדקיסטית שעסוקה בעיקר בלעצבן את הרס"ר. אחר כך גם הגיעה ההבנה שהמתעמלת היפהפייה נטשה מ"אנחנו במפה" היא אותה גברת בשינוי גרביון וסרט, והקהל הבין שצמחה כאן כוכבת.

"אפשר להגיד שההצלחה של 'תאג"ד' הפתיעה אותי, ורק בשלב מאוחר יחסית הבנתי שזה כל כך הצליח. הייתי קצת בדיליי", היא אומרת. "בכלל, תמיד כשאתה עושה איזשהו פרויקט וכל התגובות מגיעות אלייך, קצת מתעתע להבין מה באמת מצליח ומה אתה רק חושב שמצליח, פשוט כי זה שלך. פה חשבתי שזה אותו סיפור. עם הזמן, כשכמות האנשים שעוצרים אותי ברחוב הלכה וגדלה, אמרתי טוב, זה כנראה ממש מצליח. אבל זה לקח לי הרבה זמן".

את נאור אמנם עצרו ברחוב עוד הרבה לפני התפקיד של ליה, אבל היא מספרת שמאז ההצלחה של הסדרה, היא יכולה להיעצר על ידי סבים וסבתות וגם על ידי ילדים וילדות באותה מידה. "זה נעים, כל עוד זה נשאר בפרופורציות", היא אומרת. "אני לא נותנת לזה המון מקום. זה לא משנה משהו בעבודה שלי, צריך בכל פעם להתקדם ולחשוב מה הדבר הבא, ולדעת גם שזה יכול להיות זמני".

הייתה איזו תגובה ממעריץ שחצתה איזשהו גבול?

"הייתה מעריצה שהייתה אורבת לי מתחת לבית, זה היה קצת מוזר. באופן כללי יש לי המון סבלנות, אין לי בעיה ואני בדרך כלל מקדישה את הזמן למי שפונה אליי. זה נעים, כל עוד לא עושים את זה בצורה אגרסיבית. כשאתה יושב במסעדה, אוכל ובאים אלייך באמצע הביס, זה יכול להיות פחות נחמד".

שירה נאור (צילום: שרבן לופו, מעריב לנוער)
שירה נאור | צילום: שרבן לופו, מעריב לנוער

להיכנס לנעליים של ליה דרש מנאור להיכנס גם לדמות מורכבת יותר, ויש שיאמרו גם פרובוקטיבית יותר, מהדמויות ששיחקה עד היום. למי מכם שלא עקב אחר הסדרה, נספר שהעלילה כללה גם רומן של ליה עם חיילת אחרת. "למרות שהעובדה שליה לסבית יכולה להיגרם לה להיתפס כ'פרובוקטיבית', היחסים בינה לבין אוריין היו מאוד עדינים. זה סימל לדעתי שלב של חיפוש שאופייני לתקופת הצבא, שלב שאתה מבולבל בו ומגלה דברים חדשים", אומרת נאור. לדבריה, כשהדמות נכתבה, יוצרי הסדרה לא בהכרח דמיינו שהיא תראה כמו ששירה נראית. "חשבו שהיא אולי תהיה אגרסיבית יותר. נכון, היא קצת מופרעת, אבל היא לא בוטה. קל מאוד לרצות להיות חבר שלה".

עם כל כך הרבה פרויקטים על המסך, לא מפתיע ששירה לא מוצאת זמן לעקוב אחרי הכול. "ב'תאג"ד' ספציפית כן ראיתי את כל הפרקים, כי היה לי חשוב ללמוד ולהבין ממה שעשיתי, וגם כי הייתי מאוד מעורבת רגשית בכל הפרויקט הזה", היא מספרת. "יש שחקנים שרואים שוב ושוב את מה שהם עושים כדי לזהות טעויות, אבל אני למדתי עם הזמן שזה עושה לי לא טוב. צריך לשחרר". אגב, יש סיכוי שהיא בכלל לא תקרא את הריאיון הזה, כי לטענתה, קשה לה יותר לצפות בעצמה בתפקיד עצמה, ולא כדמות.

"הייתי רוצה לעשות איזה שובר קופות מפוצץ"

בגיל 23, נאור מחזיקה ברזומה שהרבה שחקנים מבוגרים ממנה היו יכולים רק לחלום עליו. כשאת בתעשייה מגיל חד-ספרתי, זה לא כל כך מפתיע, אבל קל לשכוח שמדובר בסך הכול בצעירה שחלק נכבד מחבריה לשכבת הגיל עדיין זרוקים בחוף כלשהו במזרח הרחוק או בדרום אמריקה. "הייתה תקופה שכל החברים שלי טסו לטיולים שאחרי צבא, כולם היו בהודו, בסין ובמקומות אחרים בעולם. יצא שזו בדיוק הייתה תקופה שעבדתי בה כמו מטורפת, לא היה לי יום מנוחה", היא נזכרת. "בשלב מסוים עברה לי בראש המחשבה שאולי אני מפספסת משהו, אבל אז דיברתי עם שחקנים מבוגרים ממני והם אמרו לי שגם להם אף פעם לא היה טיול אחרי צבא. הבנתי שכשאתה ממוקד במטרה כלשהי, מבחינתך זה האושר והסיפוק שאנשים אולי מחפשים כשהם טסים לחו"ל. אני פחות הרגשתי שיש לי את הצורך הזה. הצורך שלי הוא להתקדם ולפתח את עצמי, אבל מתישהו אני בטוח אעשה את זה גם".

חשבת להתפתח גם לכיוונים נוספים, כמו שירה או דוגמנות?

"דוגמנות זה בעיניי המקצוע הכי קשה בעולם. בכל פעם שיש לי יום צילום לתמונות סטילס, אני איכשהו רק רוצה לאכול וזה מאוד בעייתי כשאת מאופרת. זה מאוד מעייף להחזיק את עצמך כשכל הזמן נוגעים בך ומסדרים אותך, ככה שאפשר להגיד שדוגמנות זה פחות הכיוון שלי. אני כן יודעת לשיר, אבל אני מרגישה שיש לי עוד מחסום בתחום הזה. בכל מקרה לא הייתי עושה קריירה כזמרת, אלא אם זה היה ראפ וזה היה מצחיק".

המעגל החברתי של שירה מורכב מחברים למקצוע (היא מעידה שהיא ודניאל גל, רותם מ"תאג"ד", חברות טובות) לצד חברים מבית הספר. כמו כל כוכבת במעמדה, גם היא מתחזקת פרופיל אינסטגרם פוטוגני למדי עם 54 אלף עוקבים, והפיצ'ר האהוב עליה הוא הסטוריז: "אני אוהבת את זה שהסטורי נמחק אחרי 24 שעות. זה גורם לך לעשות דברים ספונטניים בלי לחשוב על זה יותר מדי".

שירה נאור (צילום: שרבן לופו, מעריב לנוער)
שירה נאור | צילום: שרבן לופו, מעריב לנוער

שאלנו את שירה אם יש דמות כלשהי שהייתה רוצה לגלם ועוד לא יצא לה במהלך הקריירה. זו הפעם הראשונה בשיחה שלנו שלוקח לה קצת זמן לענות. "עשיתי הרבה סוגים של דמויות", היא אומרת כעבור כמה שניות. "מה שכן, הייתי רוצה לשחק דמות עם טייפקאסט שהוא אולי לא לגמרי ברור. בישראל מאוד מתאימים את הדמות למראה החיצוני של השחקן. בארצות הברית, לעומת זאת, שחקנים יכולים לשנות את המראה החיצוני שלהם לחלוטין בשביל תפקיד, כדי להפוך את מחסום הנראות ללא רלוונטי. לפעמים אני קוראת תפקידים ואומרת לעצמי שאולי במקום אחר הייתי יכולה לעשות אותם, נניח אם הייתי עולה 20 קילו וצובעת את השיער ללבן". וכן, היא לגמרי הייתה עושה את זה: "אם הייתי מתאהבת בדמות, ברור שהייתי מסכימה לעשות מהפך קיצוני כזה".

אחרי כל כך הרבה שנים בדיבוב ובמשחק, יש סיכוי שפתאום תמצאי את עצמך מחליפה קריירה? אולי בכלל יום אחד נראה אותך בתור ד"ר שירה נאור?

"לגבי רפואה אני פחות מאמינה שזה יקרה, אבל אף פעם אי אפשר לדעת. קשה לי להאמין שאני אעשה משהו אחר, אבל אני לא יכולה לחזות את העתיד. יכול להיות שיום אחד אני אקום ואגלה שאני שייכת בכלל לעולם החקלאות ולא ידעתי את זה עד עכשיו".

אז מה צופן העתיד לשירה נאור (חוץ מחקלאות)? שאלנו אותה את השאלה הזו, והתשובה בהחלט הצליחה להפתיע אותנו. "החלום הקרוב ביותר שלי הוא שאני רוצה לצלם סרט דוקומנטרי, אבל אני לא יכולה לגלות על מה. זה סרט שאני רוצה לביים ולצלם, ובעצם לעשות הכול בעצמי". אבל האם היא רואה את עצמה מצליחה גם מעבר לים? היא משאירה את כל הדלתות פתוחות. "מאוד מסקרן אותי לעבוד בעולם, ולאו דווקא בהוליווד, לעשות איזה שובר קופות מפוצץ. כן מעניין אותי לעבוד בקולנוע זר, לעבוד עם במאים מהעולם, גם אם מדובר בסרטים הכי קטנים שיוקרנו רק בפסטיבלים, אולי גם ללמוד שפה אחרת. זה נראה לי מאוד מעניין".

 *

איפור: רותי עדי במוצרי IL MAKIAGE, ע.איפור: נטע עקראבי, שיער: שי הללי, סטיילינג: רפאל ארט , ע. סטייליסט: ליאור וקנין