מאז החלה תחרות הצילום של המגזין הנחשק "נשיונל ג'יאוגרפיק ישראל" עם "מעריב לנוער", נשלחו אלינו מאות תמונות יפהפיות ומיוחדות שאתם, הקוראים שלנו, צילמתם. מבין כל התמונות שקיבלנו מכם, נבחרה תמונתו של אדם אשכנזי, בן 15 מבני דרור, בתואר חביב הקהל – אז כמובן שתפסנו אותו לשיחה על הבחירה המשמחת.

"ראיתי באחת מקבוצות הפייסבוק שעוסקות בטבע מודעה שמכריזה על התחרות, והחלטתי להשתתף", מספר אדם. "אני מאוד אוהב טבע, בעלי חיים וצילום והתחרות נראתה לי מעניינת".

ספר לנו על התמונה שצילמת, מה היא מנסה להעביר?

"בקיץ האחרון טיילתי עם המשפחה באי מדגסקר שבאפריקה, ובאחד מהטיולים שלנו ביקרנו בשמורת טבע שנקראת וקונה. נתקלתי שם בלמור נקבה מסוג אינדרי ובגור שלי. זהו מין יחיד מסוגו שמוגדר כאנדמי למדגסקר, כלומר שאפשר למצוא את סוג הלמור הזה רק באי עצמו. זה גרם לי מאוד להתרגש לראות אותם, והם הביטו בי כאילו לא ראו בני אדם מעולם. הם קפצו מעץ לעץ ואכלו עלים, והצלחתי לתפוס אותם בזמן שישבו על אחד הענפים. ניסיתי להעביר בתמונה אווירה של משפחתיות ורגש, וגם לחשוף בפני הקהל את בעל החיים הזה, שהוא לא כל כך נפוץ ושלא הרבה אנשים מכירים אותו".

איך הרגשת כשהודיעו לך שזכית בתואר חביב הקהל?

"ממש התרגשתי! זו הפעם הראשונה שאני זוכה בתחרות צילום, וזה הרגיש כמו התחלה להמשך הקריירה שאני חולם עליה כצלם טבע".

אדם מספר שהוא אהב טבע ובעלי חיים מאז ומתמיד, אבל התחיל לצלם טבע רק לפני כשנה וחצי. "דודה שלי הציעה לי להצטרף לקבוצה של צלמים וצפרים, והתבוננתי בהם מצלמים עד שצילמתי בעצמי. מאז אני מכור לצילום – כל יום, לפני שאני מגיע לבית הספר, אני מצלם בטבע, ואוהב לצלם בארץ וגם בעולם. הייתי בעבר בחוג צילום, אבל אני מרגיש שהדרך הכי טובה ללמוד היא מצלמים ומהאינטרנט", אמר.

מה הטיפ שלך למי שרוצה לצלם טבע?

"גם אם אין לכם מצלמה כל כך טובה, פשוט צאו לטבע. יש הרבה קבוצות בפייסבוק שנותנות טיפים איפה למצוא בעלי חיים שונים, אבל אפשר גם למצוא באזור שקרוב לבית שלכם. הטבע הוא מסביבנו, פשוט צריך לצאת לחפש אותו".

דניאל עובדיה. הזוכה בתחרות הבינאלומית (צילום: דניאל עובדיה)
התמונה הזוכה בתחרות הבינלאומית | צילום: דניאל עובדיה

יותר מ-5,000 צילומים השתתפו בתחרות הצילום של נשיונל ג'יאוגרפיק ישראל לשנת 2018. הזוכה בתחרות בקטגוריית צילומי חו"ל, שנבחר גם לצלם השנה של נשיונל ג'יאוגרפיק ישראל לשנת 2018 הוא דניאל עובדיה, בן 29 מנתניה. עובדיה הגיע למקום הראשון עם צילום של נהרות בחוף הדרומי של איסלנד. הצילום בוצע באמצעות רחפן בגובה 118 מטרים בנקודה שופעת פלגי מים שגשר ארוך נמתח מעליהם. "היה לי חשוב לתעד את המראה המופלא הזה מזווית מיוחדת שתיתן פרספקטיבה שונה ותגרום לצופה בה סקרנות רבה ושותפות בחוויה," אומר דניאל שצילם את התמונה במהלך מסע צילום סובב איסלנד.

עופר יעקב - הזוכה בתחרות הישראלית (צילום: עופר יעקב)
התמונה הזוכה בתחרות הישראלית | צילום: עופר יעקב

בקטגוריית צילומים מהארץ זכה עופר יעקב מנתניה על תמונה של כרישים במים החמים של תחנת הכוח בחדרה. 

20 תמונות מתוך התחרות נבחרו על ידי ועדת השופטים של הצלם רועי גליץ, ויוצגו בתערוכה מיוחדת בסינמטק חיפה בתחילת פברואר וכן במוסף מיוחד של נשיונל ג'יאוגרפיק 2019. 

לקבלת הגיליון המיוחד עם כל הצילומים הזוכים לחצו כאן!