"כהן@מושון", אחד מהצמדים המסקרנים (ולמעשה, גם היחידים) בעולם ההיפ הופ הישראלי, הם בהחלט חברה' שאי אפשר להתעלם מהם בסצנה המקומית. עם הומור עצמי, שאיפות גבוהות, והשותפות החזקה שקיימת ביניהם, הם מוכנים לקחת את הסגנון המוזיקלי המחתרתי צעד אחד קדימה. בהסתכלות אחורה, הם גם מבינים שהם כבר הצליחו להגשים כמה חלומות.

איך התחלתם לעשות מוזיקה?
מושון: "תמיד היה לנו קשר למוזיקה ולמגוון הסגנונות שלה. בכל יום שישי היינו מקליטים שיר אצל חבר באולפן הביתי שלו, בימים שאולפן ביתי עוד היה דבר נדיר. לאט-לאט התחלנו להקליט שירים, וכהן הפך למפיק ביטים די רציני".
כהן: "בשלב הזה רק התחלתי, אבל כן, התאהבתי בביטים. מושון, שהיה בענייני הראפ, הציע שאני אראפרפ איתו. כך יצרנו את 'כושר גופני', שהיה השיר הראשון שנשמר במחשב תחת השם כהן@מושון. לאחר מכן, התחלנו להוציא עוד שירים - בהתחלה בצחוק ואחר כך יותר ברצינות. הופענו מול חברים, ובמהלך ההופעות פגשנו את וולטר, שהפך לדיג'יי שלנו, ואת אורי שוחט, שנתן לנו את הזדמנות הראשונה להקליט - כך נולד האלבום הראשון שלנו".

אתם בעצם סוג של חלוצים של ההיפ הופ העברי
כהן: "היו עוד לפנינו, אבל אנחנו, יחד עם פלד, אקסום ו-לוקאץ', היינו הגל השני של ההיפ הופ בישראל. היה פיצוץ של היפ הופ במיינסטרים עם אמנים כמו סאבלימינל, ואנחנו המשכנו לשאת את הלפיד".
מושון: "נולדה תנועת אנדרגאונד להיפ הופ המיינסטרימי, ואנחנו רצינו להביא משהו שונה, אז לקחנו את הגרוב שלנו מחיפוש בתקליטים אזוטריים וממוזיקה ישראלית ישנה. ניסינו לתקשר עם התרבות הישראלית וההיסטוריה שלה, ובתחום הזה אפשר להגיד שהיינו חלוצים".

כהן@מושון (צילום: נופר וקורלי גת, מעריב לנוער)
הגל השני של ההיפ הופ בישראל | צילום: נופר וקורלי גת, מעריב לנוער

האלבום הראשון שלכם יצא לפני 10 שנים! כיצד ההיפ הופ הישראלי השתנה מאז?
מושון: "בתקופה שהתחלנו בה, הראפ התחיל למצוא לעצמו גוונים שונים - היה את פלד ואורטגה, שבאותה תקופה היו צמד, ועשו משהו יותר אגרסיבי ובועט. היו את אקדום, שלקחו את זה לכיוון של רגאיי, ואנחנו שהיינו חלקלקים ומצחיקים. היום אפשר לאהוב את סוויסה, את פלד או את נצ'י נצ', שהם כולם תחת אותה משפחה של היפ הופ, אבל כל אחד מהם עושה משהו שונה".

כיצד הטקסטים שלכם השתנו עם הזמן?
מושון: "הראפ הוא אמצעי ביטוי של התקופה שבה אתה כתוב. האלבום האחרון שלנו נכתב אחרי תקופה בחו"ל וגעגועים לארץ. השיר 'אריות ונמרים', למשל, מבטא משהו מורכב יותר עם הסתכלות פנימה. אנחנו עובדים על למצוא את הדרך לעשות את המוזיקה שלנו בוגרת ומורכבת יותר".

כהן, אתה הוצאת אלבום ללייבל אמריקאי ענקי - איך זה היה?
"כן, שלחתי אלבום ביטים שלי ללייבל ''Stones Throw, והוצאתי אלבום שבו התארחו ראפרים אמריקאים. זה באמת חלום שמתגשם - פתאום מצאתי את עצמי במשרדים ובאולפנים של הלייבל הזה! זו התחלה חדשה וצעד לכיוון רחב מסקרן שאני רוצה לקחת בו חלק תחת השם "CohenBeats.

אגב, אתם חושבים על לעשות את המעבר לאנגלית?
מושון: "לא, ראפ באנגלית זה פחות הקטע שלנו. המחשבות שלי הן בעברית והדרך בה אני רוצה להביע את עצמי היא בעברית. מוזיקה היא בין לאומית, והיא יכולה להיות כזאת גם עם שיר בעברית. מדברים על זה שלקח להיפ הופ זמן להיטמע בתרבות פה, ואני חושב שאחת המשימות שלנו ככהן@מושון הייתה למצוא את ההיפ הופ הישראלי שלנו. כראפר אני גם אוהב לעבוד בשפת האם שלי, ולהצליח לעבוד לפי חוקי הראפ: לשמור על ה'פלואו', החרוזים ומשחקי המילים, ולהצליח לספר סיפור התחום בזמן קצר".

ספרו לנו במה אתם עוסקים עכשיו
כהן: "השנה הקמנו את הלייבל 'שיגולה רקורדס', יחד עם דיג'יי מש, וזו הדרך שלנו לקדם גם את המוזיקה שלנו אבל גם כל מיני אמנים שאנחנו מאמינים בהם. לאורך השנים נהיינו מעורבים בהמון פרויקטים ורצינו לאחד את זה למקום אחד - כך נולד למעשה הלייבל. בנוסף, אנחנו מקימים את במת שיגולה בפסטיבל פארקולנוע, שיתקיים בגן העצמאות בירושלים בסוף יולי. הפסטיבל הוא פסטיבל קולנוע ענק, שהבמה שלנו בו תכלול הופעות שלנו ושל אומנים מהלייבל, כמו עדן דרסו, לצד אמנים כמו ערוץ הכיבוד, פלד, ומיכאל סויסה."
מושון: "הם הפכו לסוג של משפחה מורחבת ואנחנו מאוד שמחים לעבוד איתם ולהופיע יחד".
כהן: "בפסטיבל יהיו המון פעילויות והקרנות של סרטים ותוכניות - אנחנו מאוד גאים לקחת חלק בלרכז ולהפיק את הצד המוזיקלי של הפסטיבל. חוץ מזה, אנחנו מתכננים גם איזה משהו לקראת חגיגות העשור לאלבום הראשון שלנו, אז יש למה לחכות".