בשנת 1989 יצא האלבום ה-27 של אריק איינשטיין, "הייתי פעם ילד". באותה העת השירים אמנם נכתבו והולחנו כשירי ילדים, אבל עם השנים "אדון שוקו", "גברת עם סלים" ונוספים הפכו לקלאסיקות, שגם אחרי שנות הילדות קשה שלא לאהוב. באותה שנה נולד לי בירן, הצלע ה"מבוגרת" מתוך שלושת כוכבי המופע "לוקחים את הזמן 2". אז למה במרכאות? כי קשה גם ככה להגדיר את בירן, בעל הבייבי-פייס הנצחי, כמבוגר, אבל מה לעשות שהוא בוגר בכמה שנים משתי חברותיו למופע – אליאנה תדהר (24) ורוני דלומי (25).

28 שנה אחרי, וכשאיינשטיין לצערנו כבר לא אתנו, המשולש הזה מחייה את השירים האלה, שכולנו איכשהו יודעים בעל פה - השירים שעברו מההורים שלנו אלינו, וסביר להניח שגם אנחנו נעביר לדור הבא. את כל אלה בירן, תדהר ודלומי מערבבים באיזון מושלם עם להיטים עכשוויים בעברית ובאנגלית. אם תהיתם, המספר 2 שצמוד לשם המופע מעיד על כך שהתערובת הזו לא נרקחה עכשיו: לפני כמעט שנתיים, ביולי 2015, המופע הזה יצא לדרך בשתי הופעות מצומצמות. הכרטיסים להופעות הללו אזלו בתוך שעות, ובצדק.

השלושה הם ללא ספק מהכוכבים הגדולים ביותר שיש בישראל כיום. לי, שהחל את דרכו בעונה השישית של "כוכב נולד", קיבע את מעמדו כסופרסטאר בשנה האחרונה עם תפקיד בסדרה "או בוי" שהפכה להצלחה מסחררת. "אני לא לגמרי זוכר איך זה התחיל, אבל אני כן זוכר שמתישהו סיכמנו על זה שנשיר קלאסיקות של שירים ישראלים מכל הזמנים, כדי לחבר בין הדורות השונים", מסביר לנו לי על תחילת הדרך המשותפת.

את רוני דלומי אין צורך להציג בפניכם: את הזכייה שלה בעונה השביעית של "כוכב נולד" יש מצב שאתם בכלל לא זוכרים, כי דלומי, שהוציאה מאז כבר שלושה אלבומים והופיעה בתיאטרון, בטלוויזיה ובקולנוע, היא כבר כוכבת לכל דבר וקל לשכוח שהיא בכלל התחילה בתכנית ריאליטי כזאת או אחרת. במהלך השיחה שלנו הופתענו לגלות שהחלק האהוב עליה ב"לוקחים את הזמן" הוא בכלל המזרחית, סגנון שלא ממש שמענו ממנה עד היום. "אני מרגישה שאני משתחררת לגמרי, נהנית מכל שניה של סלסול וריקוד", היא מסבירה. פייר, עכשיו אנחנו רוצים לקנות כרטיס רק כדי לראות את זה.

לוקחים את הזמן 2 - אליאנה תדהר, רוני דלומי ולי בירן (צילום: זוהר שטרית, מעריב לנוער)
צילום: זוהר שטרית, מעריב לנוער

מה התגובה הכי מרגשת שקיבלתם בעקבות המופע?

רוני: "אני חושבת שהתגובה הכי מרגשת היא בכל פעם כשאנחנו רואים ילד ואבא ששרים יחד. הילד שר יחד עם האבא את שירי קווין או U2, והאבא שר יחד עם הילד את 'אור' של אליעד או 'סלסולים' של סטטיק ובן אל".

לי: "אני לא יכול לחשוב על תגובה מרגשת אחת כי אנחנו מקבלים המון כאלה, בלי סוף. הורים שבאים עם דמעות בעיניים ואומרים שזה המופע שהזכיר להם את המוזיקה שהם גדלו עליה, וכמובן שגם ילדים שבאים ומפרגנים בענק על השירים. אני יכול לומר שזה הפרויקט שהכי מרגש אותי מכל הפרויקטים שאני לוקח בהם חלק היום. זה בא ישר מהלב שלנו, ומגיע ישר ללב של הקהל שתומך בנו".

אליאנה: "לשמחתי אני מקבלת המון תגובות מילדים, ומבחינתי לראות קהל שלם של ילדים שר ביטלס זה אומר הכול, אבל תגובה מיוחדת שקיבלתי מההופעה האחרונה היא מילדה שמלווה אותי כבר המון זמן. היא כתבה לי מכתב שבו היא הודתה לי שחשפנו אותה למוזיקה הזאת, שבלעדינו היא לא הייתה מכירה. להשתמש בכוח שלנו כדי לעשות שינוי לטובה זו מתנה".

בלתי נפרדים

אחרי הביקוש הגדול, השלישייה החליטה שלא לעצור כאן. הם הופיעו בכל הארץ, מצפון ועד דרום, הוציאו אלבום הופעה חיה של המופע ואפילו הופיעו בארצות הברית. במקביל, הם אירחו לא מעט כוכבים נוספים – כולל תובל שפיר, דניאל מורשת, עומר דרור וכמובן  את חברי להקת או בוי. בקיץ הקרוב הם חוזרים לסבב נוסף, ולא נהרוס לכם יותר מדי את ההפתעה, אבל אנחנו כבר יכולים לספר לכם שצפויים שילובים מוזיקליים מעניינים ומפתיעים: ישן וחדש, עברית ואנגלית, פופ ומזרחית ועוד.

על המודעה שמקדמת את המופע החדש מצולמים רוני, אליאנה ולי בחיבוק סנדוויץ', כשאליאנה צמודה ללי – וזה לא מפליא, שכן הזוגיות בין השניים היא כבר ממש לא בגדר שמועה. אז חוץ מהחיבור הרומנטי שנוצר מאחורי הקלעים, השלושה מעידים שהשנתיים האינטנסיביות שהם העבירו יחד הפכו אותם לחברים טובים. הם אמנם הכירו לפני - בכל זאת, הביצה הישראלית היא מקום די צפוף - אבל שלושתם מסכימים שהקשר התהדק עם המופע, או כמו שניסחה זאת אליאנה: "היינו חברים טובים גם לפני המופע, אבל עכשיו אין ספק שאנחנו בלתי נפרדים".

רוני אומרת: "הם כבר מכירים את כל השטויות שלי: שאני יכולה להירדם בכל מקום, שאני נוחרת בלילה או שאני רעבה כל הזמן. אנחנו יודעים לבוא אחד לקראת השני על הבמה, כל אחד יוצא במיטבו בזכות השניים האחרים. אני חושבת שזה אידיאלי להיות חברים על הבמה ומחוצה לה". ולי מוסיף: "זה מדהים לבוא לעבודה ולהרגיש חלק ממשפחה גדולה. כיף ליצור ככה, כיף להופיע ככה וכיף לחיות ככה. אלי ורוני הן מתנה, זאת זכות גדולה בשבילי לחלוק איתן במה".

לוקחים את הזמן 2 - אליאנה תדהר, רוני דלומי ולי בירן (צילום: זוהר שטרית, מעריב לנוער)
צילום: זוהר שטרית, מעריב לנוער

ספרו לנו סיפור מצחיק שקרה לכם יחד בחזרות.

לי: "כל תקופת החזרות הייתה מצחיקה ובעיקר לחוצה ומשוגעת. שלושתנו עסוקים בטירוף גם מעבר למופע, ולפעמים זה יכול ליצור סיטואציות מצחיקות. פעם אלי באה כל כך גמורה מהחזרות שלה בתיאטרון, שהיא לא ידעה איך קוראים לה בכלל. גם מחוץ לצוות שלנו היו לא מעט לחצים: הגיטריסט שלנו היה בכוננות כי אשתו הייתה צריכה ללדת, הקלידן חטף הרעלת קיבה, ועוד דברים משוגעים".

רוני: "אני לא יודעת אם זה מצחיק, אבל כמה ימים לפני שהמופע עלה איבדתי את הקול לגמרי. זה היה קצת מלחיץ, אבל לי ואליאנה שרו במקומי בחזרות ועזרו לי להתגבר על זה".

"אם היינו מסכימים על הכול, לא היינו יכולים להתפתח"

קשה להתעלם מהדינמיקה המצוינת שיש בין השלושה, אבל האם הכול באמת ורוד? "לא תמיד אנחנו מסכימים על הכול", מודה רוני, "אבל אנחנו מתנהלים בצורה מאוד מקצועית, מעלים לדיון את הנושא עליו אנחנו חלוקים - אם זה שיר מסוים או סדר השירים, ומדברים על זה. כל צד מעלה את  הטענה שלו וביחד מגיעים להסכמה. אני רואה בזה משהו חיובי. דווקא חילוקי הדעות הם אלה שגורמים לנו למצוא פתרונות יצירתיים שיתאימו לכולנו. אנחנו מקשיבים אחד לשני, יש לנו שיח פתוח וחיובי על הדברים".

איך עובד תהליך בחירת השירים למופע?

לי: "כל אחד מציע את השירים שהוא אוהב וביחד מנסים לבנות מופע עשיר ומאוזן של מוזיקה טובה מתקופות שונות ומסגנונות מגניבים".

אליאנה: "פשוט רצינו להעניק לילדים קצת מהמוזיקה שגדלנו עליה שעלולה להישכח. מבחינתי השירים האלה הם העבר של המדינה שלנו, וזה תמיד מרגש אותי לראות ילד ביסודי שר שיר של אריק איינשטיין".

אז מה הם באמת חושבים זה על זה? ניסינו לאתגר את רוני, לי ואליאנה בשאלה הזו. "הדבר היחיד שעולה לי לראש, הוא שאין לכם מושג כמה שהן מוכשרות ויפות מבפנים ומבחוץ", אמר לי ונענה בצורה חלקית אך מתוקה לאתגר שלנו, ואליאנה מצדה הודתה שהיא אוהבת את רוני ולי עד החלל ובחזרה. "הדבר שאני הכי אני אוהבת אצל אליאנה, זה שהיא מרגיעה אותי וקורעת אותי מצחוק בו זמנית", ענתה רוני. "ומה שאני הכי אוהבת אצל ליבי, זה שהוא מאוד יודע מה הוא רוצה, הוא מאוד החלטי ומכוון מטרה. מצד שני, במופע יש לנו סוג של תחרות תיפוף ואני ממש לא אוהבת את העובדה שליבי כל הזמן מנצח בה. חכה חכה, נעשה תחרות אפייה", מוסיפה רוני באיום מרומז. נשמע שכיף שם מאחורי הקלעים!

היופי ב"לוקחים את הזמן" הוא שאתם לא צריכים להתאמץ כדי למצוא פרטנר לראות איתו את המופע. גם אם תלכו עם סבתא שלכם וגם אם תלכו עם אחיכם הקטן, סביר להניח שכולכם תיהנו באותה מידה. זה הקסם שמאחורי המופע, וזה מה שכנראה הפך אותו להצלחה מסחררת כל כך: העובדה שהוא מדבר לכו-לם.