לפני כחודש דילן מינט, קליי מ"13 סיבות" בשבילכם, עבר חוויה שגרמה לו להבין שחייו השתנו. "הייתי בפסטיבל מוזיקה ושמעתי אנשים מתלחשים כשעברתי", הוא סיפר בתכנית של אלן דג'נרס. "עברתי אותם ואז מישהו זרק לעברי 'קליי'. רק אדם אחד. אז הסתובבתי ונופפתי לו ופתאום כולם צרחו. זה היה מבהיל, כמעט ברחתי משם. אף פעם לא צרחו עליי ככה, לפחות לא מסיבה טובה", הוא צחק.

למעריצים יש סיבה טובה להתרגש מקליי, או בעצם מדילן. פחות מחודשיים עברו מאז ה-31 במרץ, אז עלתה "13 סיבות" לאוויר ברשת הסטרימינג של "נטפליקס" ונתנה את האות לאלפי דיונים בעניין שעומד בבסיס הסדרה – האם ההתאבדות של האנה בייקר הייתה מוצדקת? למקרה ששרדתם את השבועות האחרונים בלי להיחשף לסיפור העלילה שלה, "13 סיבות" מביא את סיפורה של האנה (בגילומה של קתרין לנגפורד), תלמידת תיכון בת 17 שמחליטה להתאבד ומותירה אחריה חבילה של קלטות ובהן 13 סיפורים שתיעדה ושחושפים את הסיבות בגללן החליטה לשים קץ לחייה. מי שמקבל את החבילה הרגישה הזאת הוא קליי ג'נסן (מינט), אחד מחבריה של האנה, שיוצא בעקבות הקלטות למסע במהלכו הוא נחשף לסודות מטרידים על האנה ועל חבריו לתיכון, שמעניקים לו הצצה למסלול שבו צעדה האנה לפני שבחרה להתאבד.

הסדרה ששוחררה כאמור לפני כחודש וחצי עוררה מאז דיונים רבים, בעיקר סביב השאלה האם היא מציפה נושאים בעיתיים שחשוב לדבר עליהם כמו התאבדות בקרב בני נוער - או אולי דווקא מעודדת אותם? על פי יותר מ-50 מחקרים שנערכו בנושא, נמצא כי דיווחים מסוימים על התאבדות עלולים לגרום לעלייה באחוזי המתאבדים. זהירות, ספוילר - הפרק האחרון ב"13 סיבות" מציג באופן גרפי למדי את התאבדותה של האנה ומומחים לבריאות הנפש טוענים שלסצנות כאלה, ובכלל לעיסוק הרב של הסדרה בנושא, עלולה להיות השפעה בעייתית על הצופים.

עם זאת, אין ספק שהסדרה עוסקת בנושא חשוב מאין כמותו שצריך להיות מודעים אליו, ועל כן יוצרי ושחקני הסדרה מיהרו להגן על היצירה שלהם, כשבחזית עמדה אחת המפיקות השותפות של הסדרה, אולי שמעתם עליה - סלינה גומז. "בפעם הראשונה שקראתי את הספר (שעליו מבוססת הסדרה) הרגשתי כמו האנה", סיפרה במהלך ריאיון שנערך איתה לאחרונה. "עברו שבע שנים ואני עדיין מרגישה כמו האנה, אפילו יותר מפעם. היום יותר מתמיד, צריך לדבר על הנושאים האלה". סלינה כזכור רק בת 24, אבל מדברת ממקום אישי, מכיוון שהיא יודעת דבר או שניים על תהליכים נפשיים מורכבים. כך למשל בזמן צילומי הסדרה בשנת 2016, היא התאשפזה במכון לבריאות הנפש כדי לטפל בבעיות חרדה ודיכאון שמלוות אותה מצעירותה. "עברתי תקופה די קשה כשהתחילו הצילומים", היא חלקה בריאיון אחר. "עזבתי ל-90 יום ופגשתי שם המון צעירים שחווים את הבעיות שאנחנו מדברים עליהן בסדרה". השחקן דילן מינט בן ה-20 הבהיר שעם כל הכבוד לעובדה שמדובר בסדרת טלוויזיה, המטרה החשובה מבחינתו היא לעזור ליצור דיון סביב נושאים כאלה: "צריכים להראות את זה באופן אמיתי, כדי שאנשים ידברו על הנושאים האלה".

את הפרק החמישי בסדרה, שבו (שוב - זהירות, ספוילר!) הדייט של האנה ומרקוס מסתבך בעקבות השמועות שהיא "קלה להשגה", כתב התסריטאי ניק שף. הטענות נגד הסדרה גרמו לו לכתוב טור אישי למגזין "ואניטי פייר", שבו חשף כי בצעירותו ניסה גם הוא לסיים את חייו בעקבות התמכרות לסמים, אלא שבאמצע תהליך בליעת הכדורים קרה פתאום נס, לדבריו: "נזכרתי באישה שפגשתי בגמילה. זרועה הייתה מגובסת, גופה היה מכופף והיא הייתה מסוגלת לנוע בעזרת מקל בלבד". שף סיפר שהאישה שפגש ניסתה גם היא להתאבד, אלא שהגוף שלה הגיב באלימות לכדורים – היא הקיאה ואיבדה את הכרתה. כשהתעוררה היא התקשרה לכוחות ההצלה ונותרה בחיים. לדבריו של שף, "הזיכרון הזה הציל את חיי. אם לא הייתי שומע את סיפורה של האישה הזאת, הייתי מת עכשיו".

"ילדים ונערים צריכים משהו שיפחיד אותם"

אלה מכם שכבר גמעו במהירות את 13 פרקי הסדרה, ודאי ישמחו לגלות שבשבוע שעבר פורסם כי לסדרה צפויה עונה שנייה שתמשיך לעסוק בסיפורה של האנה (ותעלה ככל הנראה בשנת 2018). כמו כן, אולי תופתעו לגלות שהסדרה המלאה שראיתם הייתה מיועדת בשלב מסוים להיות סרט קולנוע. אולפני יוניברסל, שאחראים בין היתר לסרטים כמו "מהיר ועצבני" ו"פיץ' פרפקט", רכשו את הזכויות וסלינה גומז כבר נבחרה לגלם את דמותה של האנה בייקר. אולם לבסוף הוחלט שהיצירה המבוססת על ספר בעל אותו שם מאת הסופר ג'יי אשר מתאימה יותר למסגרת של סדרת טלוויזיה, ומי שנבחרה לדמותה של האנה היא קתרין לנגפורד בת ה-19.

אחד הנושאים שמעסיקים במיוחד את "13 סיבות" הוא שיימינג ברשתות החברתיות – תמונות של האנה מועברות בין התלמידים, השם שלה נרמס והיא מכונה בכינויי גנאי. השחקנית הצעירה שמגלמת את דמותה של האנה מודה שהיא לא לגמרי מתחברת לעולם שממהר לשתף כל דבר. "היום הכול נמצא בהישג יד", אמרה בריאיון, "וזה בהחלט דבר לא טבעי להיות מסוגל לתקשר או לשלוח תמונה של מישהו למספר לא מוגבל של אנשים בלחיצת כפתור". חברה לסדרה דילן מינט מוסיף מחוויותיו האישיות: "אנשים מרגישים חופשיים להגיב בכל מיני דרכים לתמונות ולפוסטים שאני או אנשים אחרי מעלים. גם אם אתה האדם הכי מפורסם בעולם, מה שאני כמובן לא, זה עשוי להשפיע עליך. לאנשים יש המון ביטחון עצמי ברשתות החברתיות וזה עלול להיגמר באופן טרגי".

גם מפיקת הסדרה סלינה גומז יודעת גם דבר או שניים על רשתות חברתיות. נכון לשנת 2017 היא הבחורה שאוחזת במספר העוקבים הגבוה ביותר בעולם כולו - 120 מיליון עוקבים (נכון לרגע כתיבת שורות אלה), אבל כמות העוקבים הגדולה לא הביאה לה רק נחת ושמחה, אלא גם חשפה אותה לבעייתיות שבעולם הזה. "קצת התחרפנתי כשהפכתי להיות האדם הנעקב ביותר באינסטגרם. זה בלע אותי. הייתי מכורה וראיתי גם דברים שלא רציתי לראות. הרגשתי רע בכל פעם כשנכנסתי לאינסטגרם". על כן, זה לא מפתיע שדווקא גומז חתומה על סדרה שבחרה לעסוק בנושא לא פשוט באופן בלתי מתפשר ואפילו אמיץ: "לרוע המזל, אני חושבת שלילדים ולנערים לא אכפת. הם צריכים לראות משהו שמפחיד אותם, הם צריכים לראות משהו מזעזע. אני רוצה שיבינו את זה. אני אעשה הכול כדי להשפיע לטובה על הדור הזה".

סלינה גומז (צילום:  adomeitfilm,  יחסי ציבור )
"ילדים צריכים משהו שיזעזע אותם". סלינה גומז | צילום: adomeitfilm, יחסי ציבור

13 דברים שלא ידעתם על "13 סיבות"

1. סלינה גומז ניסתה להביא את הספר למסך במשך זמן רב – ולא הפסיקה להתעקש על כך עד שזה קרה. היא קראה את הספר לראשונה בגיל 16 כשאמא שאמה הביאה לה אותו, ומאז לקחה את הסיפור כפרויקט.

2. קתרין לנגפורד (האנה) היא מעריצה גדולה של ליידי גאגא וסיפרה שהייתה אחת ההשראות שלה למשחק. גאגא צייצה לאחרונה: "קתרין" והוסיפה אייקון של לב. הוו!

3. בשבועות האחרונים נפוצו שמועות לפיהן מיילס הייזר (אלכס) וברנדון פלין (ג'סטין), שניים מכוכבי הסדרה ששוברים את לבבות הבנות, בכלל מנהלים רומן גאה ביניהם. לראיה הוצגו תמונות די צמודות של השניים ממהלך הצילומים, אבל הדובר של הייזר הכחיש את הסיפור והודיע: "הם לא יוצאים, הם פשוט חברים טובים".

4. נישאר ברשותכם עם ברנדון פלין, שסיפר בריאיון כי בצעירותו גם הוא התמודד עם בריונות. "כשהייתי בחטיבת הביניים נאלצתי להתמודד עם תגובות לא נחמדות של אנשים. כשהתחלתי לשחק הם חשבו שזה נשי, שאני צריך לעשות ספורט כי הייתי שמן, אז צחקו עליי". בנוסף סיפר כי בעבר השתמש פעמים רבות בסמים, כמו בן דמותו בסדרה. "אני שמח לא להיות ג'סטין בחיים האמיתיים", אמר.

5. לפרמיירה של ל"13 סיבות" הגיעו סלינה גומז ורבות משחקניות הסדרה כשאצבעותיהן משוחות בלק בצבע כחול. מדובר במחווה לדמותה של האנה שבחרה למספר את הקלטות באמצעות לק באותו הצבע בדיוק. זה גם הלק שהיה משוח על אצבעותיה ביום האחרון לחייה.

6. כמו אמנים רבים, דילן מינט (קליי) לא מגביל את עצמו לתחום המשחק: הוא חבר בלהקה בשם Wallows שהוציאה בימים אלה סינגל חדש. בנוסף, דילן גם ייעץ לצוות המוזיקלי של הסדרה לגבי השירים שלדעתו קליי צריך להאזין להם במהלך הסדרה.

7. דילן מינט (קליי) וקייט וולש (אמא של האנה) כבר הופיעו יחד בסדרה. זה קרה במהלך העונה הרביעית של "האנטומייה של גריי", בה דילן התארח כילד קטן שזקוק לניתוח באוזניו. מי שניתחה אותה הייתה אמנם מרדית' גריי המפורסמת, אבל היי – הם היו קרובים!

8. הסדרה מעוררת דיון במקומות רבים אליהם היא מגיעה, אבל בניו-זילנד החליטו לא לקחת סיכונים ולאסור את הצפייה בה ללא נוכחות של מבוגר. מדובר בסיווג חדש שלא היה קיים קודם לכן במדינה.

9. בין המיליונים שכבר צפו בסדרה ניתן למצוא גם כמה מפורסמים שחלקו את התרשמותם לאחר הצפייה - ביניהם פרי אדוארדס, שהכריזה שלדעתה מדובר ב"צפיית חובה לכל מי שלומד בבית ספר", כוכב היוטיוב קונור פראנטה, וקיילי ג'נר שפשוט הכריזה "אני רוצה את קליי". גם אנחנו.

10. סלינה גומז ושניים משחקני הסדרה - אלישה בו (ג'סיקה) וטומי דורפמן (ראיין) - קעקעו על עצמם לאחרונה את הסימן "נקודה פסיק" שהפך לסמל הבחירה בחיים והמאבק בדיכאון והתאבדות.

11. במהלך הצילומים, שכללו לא מעט סצנות אמוציונליות, צוות הסדרה דאג להביא לסט כלבי תרפיה שיסייעו לשחקנים לפרוק את המתחים שנאגרו בהם באמצעות משחק עמם.

12. אם קראתם את הספר אתם כבר יודעים את העובדה הבאה, אבל בגרסה הכתובה קליי מאזין לכל הקלטות בלילה אחד ולא על פני כמה ימים כפי שמוצג בסדרה.

13. ג'יי אשר, כותב הספר עליו מבוססת הסדרה, חשף כי בשלב מסוים שקל להשאיר את דמותה של האנה בחיים. הרעיון היה שהיא תנסה להתאבד באמצעות כדורים ואז ימצאו אותה ויצילו אותה בבית החולים. אבל, לדבריו, מתוך חשיבות הנושא, החליט לבחור דווקא בכיוון הלא נעים שאליו הלכה הסדרה.