"מעריב לנוער שלום,

אח שלי בן עשר והתחילו לצמוח לו ציצים ממש כמו של בת. הוא קצת שמן וכולם צוחקים עליו. אני מפחד שהוא בכלל עומד להפוך לבת ומשהו אצלו ממש לא בסדר. האם אפשר באמצע החיים להפוך ככה למשהו אחר"?

עילאי, 15, נאות אפקה 

ילד (צילום: Shutterstock)
ילד שמן | צילום: Shutterstock

עילאי שלום,

מה שאתה מתאר, גדילה של חזה אצל בנים, היא תופעה מאוד נפוצה בגיל ההתבגרות, בגלל שינויים הורמונליים טבעיים בגוף. בשפה הרפואית היא נקראת גינוקומסטיה. כמו שאתה בוודאי זוכר, בתחילת גיל ההתבגרות הגוף משתנה, מופיע שיער, הקול מעמיק ולחלקנו גם מופיעים חצ'קונים נוראיים. כל זה קורה בגלל עלייה ברמה של טסטוסטרון, הורמון המין הזכרי. אבל בחלק מהמקרים גם הורמוני המין הנקביים באים לידי ביטוי, אפילו בבנים, וגורמים לגדילה של חזה. ההורמון אסטרוגן עולה בגיל ההתבגרות גם אצל בנות וגם אצל בנים ואפילו יותר גבוה בקרב ילדים עם עודף משקל. לרוב זה שינוי זמני ועם הגדילה וההתפתחות של הגוף, התופעה נעלמת ורקמת החזה מתכווצת. 

איש שמן רץ (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
צילום: אימג'בנק / Thinkstock

במקרים נדירים, כאשר יש הפרשה חריגה מהחזה או במקרה ורקמת החזה נשארת בולטת, יש צורך בבירור רפואי לבדיקת התפקוד ההורמונלי בגוף, אך לא נשמע לי שבכך מדובר כעת.

 לפי מה שאתה מתאר, יכול להיות שאצל אחיך הקטן (וזה נפלא בעיני שאתה דואג לו!), הגדילה של רקמת החזה נובעת מזה שהוא שמנמן, וכמו שהבטן שלו גדולה יותר, כך גם החזה יכול להיראות גדול יותר.

אני ממליצה לך לדבר עם אחיך, לשאול אותו מה שלומו, לבדוק איתו האם הוא בכלל מוטרד מהמראה שלו ואם המשקל מפריע לו, אתם יכולים להקפיד ביחד על יותר פעילות גופנית בבית, לצאת להליכה או לשחק כדורגל בחוץ ולא מול המסך ולנסות לאכול בריא. תעודד אותו בתור אחיו הגדול לאהוב את עצמו בדיוק כמו שהוא ובשנים הקרובות השינויים הגופניים יתאזנו ויסתדרו. 

איש שמן בדרך למטוס (צילום: Nattapat Jitrungruengnij, shutterstock)
איש שמן בדרך למטוס | צילום: Nattapat Jitrungruengnij, shutterstock

התשובות באדיבות ד"ר מיכל עובדיה וד"ר נטלי קורן, רופאות במחלקת נשים, בית חולים מאיר