"מעריב לנוער שלום, 

בזמן האחרון שמתי לב שיש לי על הפין, כל מיני כתמים לבנים. קראתי באינטרנט שזה סימן לסרטן ומאד נבהלתי. היה כתוב שזה סרטן יחסית נדיר. האם יכול להיות שזה מה שיש לי"?

גבר מובך
"קראתי באינטרנט שזה סימן לסרטן ומאוד נבהלתי" | צילום: kateafter | Shutterstock.com

שלום עוז,

ראשית חשוב להדגיש כי "ד"ר גוגל" הוא רופא בעייתי. הוא נאמן לתפקידו כמנוע חיפוש טוב וככזה הוא חושף אותך לכמויות אדירות של מידע שאמנם קשור למה שחיפשת אולם ללא כל בדיקה של מהימנות הדברים, וללא כל סדר ומינון המשקפים את שכיחות ומשמעות הדברים במציאות. על כן, בשלב ראשון הייתי נרגע ולא קופץ למסקנות מרחיקות לכת. לשאלתך, כתמים לבנים על הפין יכולים להיות ביטוי של מחלות עור שונות, שלעתים קרובות ניתנות לטיפול באופן יעיל ופשוט.

מבוכה
נכון שיש לו הרבה מידע, אבל ד"ר גוגל הוא רופא בעייתי | צילום: shutterstock, Nadezda Barkova

מומלץ לפנות לרופא עור בקופת החולים ולהיוועץ עימו על מנת שיאבחן את מצבך, יסביר לך ויתאים את הטיפול הטוב ביותר. נכון שהאפשרות של סרטן קיימת, אולם היא מאוד מאוד נדירה, בוודאי בגילך ועל כן אתה יכול לקחת נשימה עמוקה, להירגע ולפנות לבדיקה כפי שהמלצתי לך. בהצלחה! 

תובע 2.5 מיליון מקופ
מומלץ במצב כזה לפנות לרופא עור בקופת החולים ולהיוועץ עימו | צילום: חדשות

"מעריב לנוער שלום,

 יש לי חברה טובה, שמאד לא אוהבים אותה בכיתה. אני אוהבת אותה ומסתדרת איתה מצוין, אבל מפחדת שאם ידעו שאנחנו חברות ממש טובות יחרימו גם אותי כמו שמחרימים אותה. אני רואה שמעליבים אותה או שלא מתייחסים אליה ולא מבינה למה, מצד אחד לא נעים לי ממנה, אבל מצד שני אני צריכה לחשוב גם על עצמי. מה לעשות"? 

אישה לחוצה, סטרס
"אני לא מתערבת כי אני מפחדת שיכנסו גם בי" | צילום: pathdoc, shutterstock

את ניצבת בפני בחירה קשה. מצד אחד, ניצבת בפנייך הנאמנות לחברתךולערך החשוב של התנגדות לחרם ולפגיעה באחרים. מצד שני, ההבנה החברתית הנכונה שלך, שלפיה יציאה נגד דעת הרוב היא מהלך שיכול להוביל לכעס או לדחייה כלפייך. במצבים מורכבים כאלה, כדאי להימנע מתגובה אימפולסיבית, ולהקפיד להתנהל בחוכמה ולתכנן מראש.

חרם
כדאי להימנע מתגובה אימפולסיבית | צילום: shutterstock, Nadezda Barkova

הצעד החשוב הוא גיוס תמיכה –לחשוב ולחפש עוד ילדות או ילדים בכיתה שיתנגדו איתכן לחרם, כך שכשתפעלו, יהיה לכן גיבוי והשפעה חברתית. מומלץ להיעזר לשם כך במחנכת, או ביועצת או ברכזת השכבה שמכירות את הילדים ואת המצב החברתי. הן יוכלו להפנות אותך לילדים מתאימים, וגם לדבר איתם בעצמן. כדאי שאלו יהיו ילדים מתחשבים ואכפתיים, בעלי מיומנויות חברתיות טובות ואפילו יכולת הובלה, שהמעמד החברתי שלהם בכיתה מגוון (לא רק מי שמבודד). ככל שתהיו מגובשים כקבוצה שחשוב לה למנוע חרם, כך תשפיעו יותר. בשלב הבא, תוכלו להתחיל לפעול במילים. זה יכול להיות במהלך שיחה בשיעור חינוך בנושא, או באופן לא רשמי בהפסקות. העיקר הוא שתגידו כולכם דברים נגד החרמה, תתערבו כשמישהו נפגע ותגידו שלא הייתם רוצים שלכם יעשו כך, ובכלל תבטאו את הרצון שלכם להרגיש מוגנים גם אם מישהו לא מחבב אתכם באופן אישי.

חשוב לא להעליב באופן אישי את המחרימים או להאשים אותם | צילום: SHUTTERSTOCK, מעריב לנוער
 

חשוב לא להעליב באופן אישי את המחרימים או להאשים אותם, כי אז הם רק ירגישו מאויימים ויתקפו יותר. חשוב גם לא להתמקד בחברתך באופן אישי, ולא להפוך את הנושא למשפט על תכונותיה. המטרה היא בעצם לשנות את האווירה בכיתה למקבלת יותר עבור כולם. בהצלחה.

 התשובות באדיבות ד"ר אייל רביד, האגף לגיניקולוגיה ומיילדות, המרכז הרפואי מאיר