מעריב לנוער שלום,

אני ממש בבעיה. לפני כמה ימים הלכתי למרכז המסחרי איפה שאני גר וראיתי את אבא שלי יושב עם משהי שאני לא מכיר וזה היה נראה לא טוב. נראה לי שיש ביניהם משהו. האם לדבר איתו? האם לספר לאמא שלי? מאז, אני לא מסוגל להסתכל לו בעיניים בכלל. מה לעשות?

אבא ובן
אבא ובן | צילום: istockphoto
 

המחשבה שאבא שלך אולי מסתיר דברים או עושה משהו שפוגע באמא היא קשה מאד. זה מערער את האמון הבסיסי במשפחה, ולפעמים בכלל את התחושה שהעולם לא הוגן. גם האופן בו תפסת את הוריך, וההערכה שלך כלפי כל אחד מהם יכולה לעבור טלטלה במצב כזה. ייתכן שאתה כועס, מאוכזב, עצוב, או חושש ומודאג לגבי העתיד. מכל הסיבות האלו, דווקא עכשיו חשוב שיהיה לך עם מי לדבר. אני מציעה לך, למרות הקושי המובן, לקחת את אבא שלך לשיחה ולשתף אותו במה שאתה מרגיש וחושב. ייתכן שהעניין יתברר כאי הבנה בלבד ותוכל להירגע. אבל אם לא, מומלץ שלא תנסה להיכנס לפרטי מה שקורה בזוגיות של ההורים שלך, ושתימנע מלחקור את אבא על מעשיו, וגם מלבחור צד ומלהאשים את אחד ההורים.

אבא ובן
אבא ובן | צילום: none, Shutterstock
 

 לטובתך בעיקר, כדאי שתחסוך מעצמך את כל זה. התפקיד שלך כילד שלהם הוא לא לפתור להם את הבעיות או לגשר, וגם לא להיות אחראי על שמירת או על חשיפת הסוד בפני אמא. להפך, תפקידם של ההורים שלך הוא לנהל את הבעיות בינם לבין עצמם, ועדיין לתמוך בך ולהיות שם בשבילך, שניהם, במיוחד כשנחשפת למשהו מטלטל. במצב אידיאלי, הם יוכלו לעשות זאת עבורך. במידה ולאחר שתשוחח עם אביך הוא יתקשה לקחת את האחריות על עצמו להתמודד עם הבעיות עם אמא ולתמיכה בך, חשוב שתחפש מקורות תמיכה אחרים -  קרובי משפחה, מורה או יועצת בי"ס, אליהם תוכל לפנות כדי לשתף. 

הורים פרודים
הורים פרודים | אילוסטרציה: 123rf, 123rf, רויטרס
 

נסה לזכור שמשבר משפחתי הוא קשה, אבל בסופו של דבר הדברים יירגעו ויתארגנו מחדש. בינתיים, תוכל לעזור לעצמך ע"י שמירה על שגרה רגילה של תפקוד, פעילויות שמרגיעות אותך בד"כ כמו שיחה עם חבר טוב, האזנה למוסיקה, ספורט וכדומה. חשוב גם לזכור שזוגיות ונישואין הם קשר מורכב, שבו לפעמים אנשים נפלאים יכולים להיקלע למצב בו הם פוגעים זה בזה ועושים דברים קשים, אבל לא כדאי לשפוט את הדברים במבט מבחוץ. לא בהכרח הדבר מעיד על הקשר שלך עם כל אחד מכם, ואפילו לא בהכרח על אופיים כבני אדם.