האירועים האחרונים ביישובי עוטף עזה העלו תהיות של אנשים רבים לגבי נעילה של הממ"ד לא רק מבפנים, אלא גם מבחוץ, כדי למנוע את פתיחתו על ידי גורמים לא רצויים ולהציל חיים. ברשתות החברתיות משותפים תמונות וסרטונים שמציגים פתרונות שונים לנעילה שאפשר להכין לבד או בעזרת בעל מקצוע.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> מה צריך לשים בממ"ד לקראת שהייה ממושכת

>> ג'וקים מגעילים אתכם? קבלו טיפ איך להגעיל אותם בחזרה

 

בסרטון ששיתף האזרח עמית לוי הוא מראה כיצד הוא נועל את הדלת מבפנים, מעביר את הידית למצב עליון ומלביש עליה חלק אינסטלציה בשם מחבר T שקונים מטמבוריות. לחלק זה הוא מוסיף מוט שנכנס בפתחי המחבר ומציב את המוט לרוחב הדלת. כך אי אפשר להזיז את הידית ולפתוח את הדלת.

בדרך דומה הראה מישהו אחר כיצד הוא משתמש בקרש מעץ ברוחב המשקוף, עם חור שיצר בדיוק במקום של הידית. הקרש מוצב לרוחב הדלת כשהחור מולבש על הידית. מאחר שהידיות החיצונית והפנימית מחוברות זו לזו, מניעת תזוזה של אחת תגרום גם לשנייה לא לנוע. בעקבות זאת בן שוחט מרמת השרון הכין עשרות יחידות של עץ מחורר לשכנים שלו והציע למי שצריך. לאחר אינספור בקשות ואי יכולת לעמוד בביקוש, הציע להכין את הקרש תוך כיסוי עלות העץ.

פתרון מסיבי יותר הראה קונסטרוקציה של עצים המולבשת סביב הידית לאחר הנעילה, ולייסט בגב הידית שימנע דחיפה שלה לתוך הממ"ד. בגמר האירוע פותחים מבפנים ויוצאים, ואם משום מה צריך חילוץ, מסירים את הנעילה ומאפשרים למחלצים להיכנס.

 

אפשרויות אחרות הן הוצאת הידית החיצונית של הממ"ד והשארה של הידית הפנימית בלבד; או פירוק המוט הפנימי והתקנת סרן לידית שנקרא "חצי קומפקט" במקום הידית החיצונית; ויש תגובות שסיפרו כי בנוסף לסגירת הממ"ד, הוצב המקרר כשומר צמוד לדלת.

סרן לידית חצי קומפקט  (צילום: אתר בדק בית)
סרן חצי קומפקט לידית | צילום: אתר בדק בית

בערוץ היוטיוב של הסדנה לעבודות גבס מוצג פתרון נוסףאחרי נעילת הידית וכדי לשריין אותה, שמים עליה שרשרת גדולה, מותחים את השרשרת עד למקום הרצוי. הוא מסביר כי משתמשים בבורג ג'מבו עם דיסקית או בדיבל ניילון 10-8 עם דיסקית מספיק רחבה ועבה, ונועצים לקיר בקדיחה. תוקעים באחת מחוליות השרשרת והידית משוריינת בלי יכולת להזיז. מסיימים, מרימים את השרשרת.

פתרון פחות מאולתר הוא החלפה לצילינדר עם נעילה פנימית. חיים גזית מ"גזית פרויקטים בניין ממ"דים ומיגוניות" בבאר שבע מספר כי כבר כמה ימים שהוא לא ישן, ומסתובב בכל הארץ בעקבות קריאות שירות לעזרה במיגון. "השירות שאני נותן בזמן מלחמה הוא שירות חינם, במיוחד מאחר שידוע שאנשים בזמן מלחמה מוכנים לשלם כל מחיר, ובעיניי זה לא הוגן". לדבריו, קיים מנעול כספת שמונע פתיחה מבחוץ ומייתר את פתרונות הברזלים המאולתרים לממ"ד. "זהו מנעול כספת חזק שמותקן בדלת הממ"ד, כמו בכל דלת אחרת, עם שלושה צירים שנכנסים לתוך המשקוף עד לבטון, כדי שלא ניתן יהיה לפרוץ אותה. בדקתי בעבר אם קיים תקן בנושא ולא מצאתי, אבל אין כל נזק לדלת בהוספה של נעילה". מחיר המנעול 585 שקלים, כולל התקנה, אבל אם יהיה לכך ביקוש הוא לא פוסל הוזלה משמעותית.