באתר CNN דווח סיפורה הבלתי נתפס של ישראלית תושבת ניר עוז, ששרדה יחד עם בתה את המתקפה הרצחנית של חמאס על הקיבוץ במשך 12 שעות בזכות הגנה על דלת הממ"ד שלה באמצעות שואב אבק ומערוך.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> כך תוודאו שאי אפשר לפתוח את דלת הממ"ד מבחוץ

>> גם זה נחוץ בממ"ד: אל תפרקו את פילטר האוורור

 

עירית להב מקיבוץ ניר עוז סיפרה לכתבת CNN ארין ברנט על יום הזוועה שנפתח, כמו אצל רבים ביישובי עוטף עזה, בתחושה שהאזעקות ומטחי הטילים יובילו לעוד יום הפצצות שגרתי, מהסוג שהם רגילים אליו כבר שנים על גבי שנים. אבל עד מהרה היא הבינה שמדובר בסכנה מסוג אחר לגמרי, ושהחדר בממ"ד לא מצויד כדי להרחיק את המחבלים המתקרבים כי אפילו לא היה לו מנעול.

מלחמת חרבות ברזל, עירית להב מקיבוץ ניר עוז מתראיינת ל-CNN (צילום: צילום מסך מאתר CNN)
עירית להב מניר עוז בראיון ל- Erin Burnett, כתבת CNN | צילום: צילום מסך מאתר CNN

חדרי הממ"ד נועדו לספק הגנה וביטחון מול מתקפת טילים ורקטות, לא מול פלישה יבשתית חמושה. הדלתות כבדות אבל אין להן מנעולים, למעשה מטעמי בטיחות ה לא אמורות להיות ניתנות לנעילה. בימים האחרונים הרשת מתמלאת בפתרונות ויוזמות לחיזוק דלת הממ"ד, אבל זה כמובן חכמת בדיעבד – ברגע האמת ללהב ושכניה לא היה מושג איך לנעול את הדלת. "בכל מקום אין סוף, אין סוף, אין סוף ירי ורימוני יד. אז אני מנסה להבין מה לעשות", היא סיפרה לכתבת, "האם הם עומדים לפרוץ לדלת שלנו? איך אני יכולה לוודא שהממ"ד נעול? התחלתי לסמס ולהתקשר לאנשים מהקיבוץ כדי לברר איך נועלים את הדלת, ואף אחד לא ידע".

הישועה הגיעה ממקום מפתיע כשאחיה של להב שלח לה תמונה שהדגימה איך הוא נעל את דלת הממ"ד שלו, בעזרת שני מקלות של מטאטא. להב: "חשבתי, אין לי מטאטאים. איך אני יכולה לעשות משהו כזה? אבל אז נזכרתי שיש לי מערוך ולקחתי אותו ואז לקחתי את המקל של השואב דייסון שלי". בזמן שהרכיבה את המנעול המאולתר, להב שמעה מחוץ לבית קולות של גברים צורחים וזורעים הרס. "קשה לדמיין איך, אבל אתה יודע שאתה פשוט הולך למות אם הם יפרצו פנימה", סיפרה להב על האימה, "ואני רק קשרתי את הדברים האלה לדלת. זה רק פחד, פחד, פחד. לא יכולנו לעשות כלום חוץ מלהתחבק, הבת שלי ואני, מתחת לשולחן, מתחבאות בחושך. הבת שלי אמרה 'אמא, אני אוהבת אותך, אני מאוד מעריכה את כל מה שעשית בשבילי' ואני אמרתי לה כמה אני אוהבת אותה. חשבנו שאנחנו פשוט הולכות למות והם המשיכו לדפוק על הדלת ולנסות לפתוח אותה. הייתי בטוחה שהשואב והמערוך לא יחזיקו, אבל זה קרה".

מלחמת חרבות ברזל, נעילת דלת הממ"ד עם מקלות מטאטא (צילום: צילום מסך מאתר CNN)
התמונה ששלח אחיה של עירית להב כדי להדגים לה איך הוא חסם את דלת הממ"ד | צילום: צילום מסך מאתר CNN

לאחר כעשר דקות של צרחות וטלטולי דלת התוקפים התייאשו ויצאו מהבית לחפש קרבנות אחרים, לא ברור למה. להב סיפרה שהיא ובתה הרגישו ברות מזל אבל ההקלה לא נמשכה הרבה זמן כי לאחר כשעה הגיעו מחבלים נוספים ושוב ניסו לפרוץ את הדלת. להב: "זה היה כל כך מפחיד, ואז בפעם השלישית שוב הם באו. זה היה כמו סיוט אינסופי".

 

אחד מהפתרונות ברשת לחסימות דלת הממ"ד מפתיחה מבחוץ. רק אל תפרקו את הידית החיצונית.