היום כבר יותר ויותר ברור לאיזה כיוון העולם הולך – אוטומציה. המין האנושי משקיע את רוב זמנו כדי להצליח לעשות כמה שיותר דברים בכמה שפחות מאמץ, להעמיס את הפעולות היומיומיות על המכשירים החכמים והבינה המלאכותית ולהשאיר לבני האדם את הפנאי להתעסק עם החיים עצמם.

אחת מהחברות שלוקחת את המגמה צעד אחד קדימה היא חברת סומפי העולמית, שכבר למעלה מ-50 שנה מובילה את תחום האוטומציה הביתית וההפעלות החשמליות, ולמעשה בישרה את סוף עידן ההפעלה הידנית בכל מה שקשור לתריסים, סוככים, וילונות, שערים ועוד כל מיני מערכים ביתיים שעולים על דעתכם.

"בשנים האחרונות כל העולם מתקדם והופך ליותר טכנולוגי", מסביר גדעון פינגל, מנהל ההדרכה בחברה, "אנשים בימינו מחפשים את הנוחות המרבית ומנסים לעשות כל מה שאפשר דרך הסמארטפון. בזכות ההתפתחות של קונספט הבית החכם בשנים האחרונות, אנחנו יכולים להציע עוד ועוד פונקציות ומוצרים שניתן להיעזר בהם בהתנהלות הביתית של כל משפחה ומשפחה".

סומפי
"אנשים מחפשים נוחות מרבית ומנסים לעשות כל מה שאפשר דרך הסמארטפון" | צילום: Somfy

העתיד כבר כאן

אם קראתם עד כאן סימן שאתם כנראה כבר די בעניין ובטח תשמחו לגלות על מגוון החידושים שיש לעולם להציע לכם לקראת בית חכם משלכם. ביקשנו מגדעון לספר לנו על כמה מהם ומה נגיד? העתיד כבר כאן.

מנועי רדיו – לא מה שחשבתם

רובנו מכירים את התריסים החשמליים, אלה שמורמים ומוגפים באמצעות מנוע חשמלי שמחליף את הצורך במשיכת הרצועה ומאפשר להרים משקלים גדולים יותר במינימום מאמץ. אבל תנו לנו לחדש לכם – עולם המנועים נחלק לשניים: מנועים מחווטים, כאלו שמופעלים דרך מתג בקיר, ומהצד השני – מנועי הרדיו שנכנסו לשוק בעשור האחרון והינם בטוחים מבחינה בריאותית ומאושרים לשימוש על ידי משרד הבריאות בזכות השימוש בגלי הרדיו בניגוד לקרינת רשת ה-ווי פיי. מנועים אלו מאפשרים הפעלה באמצעות מגוון רחב של שלטים בעלי שליטה פרטנית, מרובת ערוצים או מרכזית להפעלת כל הבית משלט אחד, וישנם אפילו שלטים המאפשרים סבסוב של תריסים ונציאניים. לאחרונה נכנסה לשימוש גם אפליקציית הבית החכם שמאפשרת לכם לשלוט על מנוע הרדיו ולתפעל אותו באמצעות הסמארטפון שלכם. כל מה שאתם צריכים זה רק חיבור לחשמל. כמה קל, הא?

קונקסון – 30 ערוצים בבת אחת!

ואם אנחנו כבר בענייני בית חכם, הכירו את מערכת קונקסון מבית סומפי, שמאפשרת לכם לתזמן את פעילות הבית שלכם ב-30 ערוצים, דרך הסמארטפון. מה אתם צריכים בשביל זה? חיבור פשוט לחשמל וחיבור קווי לראוטר האינטרנט (לא דרך ווי-פיי). כל ערוץ יאפשר לכם להגדיר מנוע אחד או קבוצת מנועים שתוכלו להפעיל בבת אחת, בין אם מדובר בתריסים, וילונות, סוכך ועוד. למשל כדי לתזמן הגפה של כל התריסים בבית בבת אחת, או פתיחה שלהם – תוכלו להגדיר את כל תריסי הבית בערוץ אחד ופשוט ללחוץ על הכפתור באפליקציה כשאתם יוצאים מהבית או נכנסים אליו. כמו כן, תוכלו לתזמן את כל אלה מראש, אבל חכו – תכף נגיע גם לזה.

אין לכם מנועי רדיו בבית? הכירו את המקלטים!

אנחנו יודעים מה עובר לחלקכם בראש עכשיו. בטח אתם תוהים מה קורה במידה וכבר יש לכם מנועים מחווטים רגילים בבית המופעלים באמצעות מתג קיר? האם תצטרכו להתחיל להחליף את כל המנועים למנועי רדיו ולשקוע בהוצאה כספית יקרה? ובכן, בטח תשמחו לשמוע שחברת סומפי מציעה לכם מוצר שנקרא – מקלט, מעין בקר קטן המוכנס לתוך מתג הקיר הקיים ויכול להפוך מנוע רגיל לאלחוטי. אם אתם מרוצים בסך הכל מהבית הקיים שלכם ורוצים רק שדרוג קטן – תוכלו להוסיף מוצר זה לחלק ממתגי הקיר ובכך לשלוט במנועים המופעלים על ידם בטכנולוגית הרדיו. כרגע ניתן למצוא מקלטים משני סוגים – מקלטים לתריסים ומקלטים לתאורה (מוכנסים למתג הקיר של התאורה) – הכנסת המקלט מאפשרת שליטה בפתחי הבית ובתאורה באמצעות שלט או אפליקציה.

סומפי
שליטה בפתחי הבית ובתאורה באמצעות שלט או אפליקציה | צילום: Somfy

טהומה – מכניסים ביטחון לבית החכם!

והנה עוד מערכת שכדאי לכם להכיר – טהומה מבית סומפי מציעה לכם לשלוט לא רק על התריסים והתאורה כי אם גם על מערכת האבטחה שתגדירו בבית. לשם כך, המערכת מאפשרת לחבר אליה באפליקציה ייעודית נפרדת, בדומה למערכת הקונקסון, חיישנים ומצלמות אבטחה מבית סומפי ולקבל התראה בהתאם לתרחיש שמגדירים במערכת. למשל אם תרצו שכאשר חיישן התנועה ייפעל – האורות בבית ידלקו והתריסים יסגרו, תוכלו לגרום לזה לקרות. או דוגמא נוספת היא שמצלמות האבטחה יידלקו כאשר גלאי הפתיחה יופעל ויעדכן כי הילדים חזרו הביתה. את כל אלו תוכלו להגדיר בלא פחות מ-50 ערוצים. כך תוכלו לקבל שקט נפשי וביטחון ללא צורך במתקין חיצוני או בתהליך מורכב ומסובך.

מזגן, דוד מים ואפילו אלכסה

ואם אנחנו כבר מדברים על חידושים, בטח תשמחו לדעת שניתן לחבר אל מערכת הטהומה מערכות ביתיות נוספות כמו מזגנים, דודי מים חשמליים שיכולים להשתלב באמצעות קונטקטור או אפילו את אלכסה – הסייעת הווירטואלית של אמזון שמקבלת הנחיות קוליות וזמינה כרגע בישראל רק בשפה האנגלית.  אגב, אם אתם אוהבים להיות צעד אחד לפני כולם – כדאי לכם להיערך לכך מראש. כדי לדעת האם המזגן או המכשיר שאתם בונים עליו נתמך על ידי המערכת כדאי לבדוק ספציפית עם החברה, כל מקרה לגופו.

גם המצלמות בתמונה!

עוד חידוש מרענן בתחום הוא חיבור מצלמות פנימיות וחיצוניות לאפליקציה ייעודית שמאפשר גם כן לשלוט מרחוק במצלמה וכן לראות דרכה מה קורה בבית בכל רגע נתון. האפליקציה המחוברת למצלמות האבטחה נוחה ביותר וידידותית לשימוש. פתרון נהדר להשגחה על ילדים או לחילופין על הורים מבוגרים.

סומפי
לראות מה קורה בבית בכל רגע נתון | צילום: Somfy

הפתרון לשומרי שבת (וגם למי שאוהבים חופשות ארוכות)

עוד חידוש מעניין הוא האפשרות לתזמן את כל מערך הבית החכם של סומפי מראש. לא רק הפעלה נקודתית בזמן אמת – אלא תכנית מפורטת מראש שמגדירה מתי כל מכשיר יידלק או ייכבה, מתי כל תריס או קבוצת תריסים תורם או תוגף. טכנולוגיה זו ידידותית במיוחד לציבור שומרי השבת ומאושרת על ידי המכון הטכנולוגי ההלכתי – צמת. אם בעבר היינו רגילים לתזמון המערכת על ידי שעוני שבת מפוזרים ומשתנים, או כיוונון ידני של תריסים על ידי מנואלה, הרי שכאן יש אפשרות לתכנן את השבת מראש בסינרגיה מושלמת וממוקד שליטה אחד. למעשה, בזכות השעון האסטרונומי המותקן במערכת זו, מספיק תזמון יחיד כדי לעדכן קדימה את כל השבתות. אין ספק שמדובר בחידוש מרענן.

טכנולוגיה זו שימושית מאוד גם בקרב מי שטסים לחו"ל או יוצאים לחופשה ארוכה וחוששים ממראה הבית העזוב שהופך לפרצה הקוראת לגנב. אז אם גם אתם כאלה, בטח תשמחו למערכת שיוצרת תחושה שיש אנשים בבית ומפעילה את המערכות באופן מגוון ומשתנה לפי תכנית שתקבעו מראש. כדי להגדיר באופן ראשוני את התרחיש הרצוי תצטרכו להיות בטווח רשת האינטרנט האלחוטית של הבית, אולם לאחר מכן תוכלו להפעיל את המערכת מכל מקום בעולם ובכל שעה ביממה. כך או כך – נראה שכבר לא תצטרכו לחזור הביתה אחרי שיצאתם, כדי לבדוק אם זכרתם לכבות את האור.